Start Arrow Budowa domuArrow Elewacja Domu estetyczna przez lata

Elewacja Domu estetyczna przez lata

Uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, zacieki, skażenie mikrobiologiczne czy słaba termoizolacyjność. Jak uchronić elewację przed szkodliwymi czynnikami, które wpływają na jej praktyczne i estetyczne właściwości?

Aby dom jednorodzinny był atrakcyjny wizualnie, komfortowy i dobrze ocieplony, wymaga troski o stan elewacji. Jako jego ochrona i wizytówka, narażona jest ona bowiem na niesprzyjające warunki atmosferyczne (silny wiatr, ulewny deszcz, skrajne temperatury), zanieczyszczenia związane z lokalizacją (ruchliwa ulica, miasto, zakłady przemysłowe), tzw. agresję mikrobiologiczną czy zwykłe akty wandalizmu.

Rozmaite grupy zagrożeń sprawiają, że kwestię utrzymania ścian w należytej postaci należy traktować kompleksowo. Solidne, docieplone, pokryte tynkiem i farbą w wybranym kolorze, zapewniają nie tylko estetykę, wygodę i poczucie bezpieczeństwa, lecz również wymierne korzyści finansowe. Odpowiednia termoizolacja pozwala ograniczyć znacznie koszty eksploatacji budynku przez zmniejszenie zużycia energii oraz chronić środowisko poprzez niższą emisję CO2.

(W skład kompleksowych systemów wchodzą przede wszystkim systemy ociepleń - styropian lub wełna mineralna - kleje, farby elewacyjne i tynki. fot. Bolix)

Planując budowę lub remont, warto więc pomyśleć o długofalowych skutkach zastosowanych rozwiązań.

Kompleksowe systemy

Prace nad stworzeniem trwałej elewacji prowadzi się dziś, wykorzystując całe grupy produktów, w skład których wchodzą przede wszystkim systemy ociepleń (styropian czy wełna mineralna), kleje, farby elewacyjne i tynki.

Zdaniem eksperta – Marek Zając z firmy Bolix, produkującej systemy ociepleń:
Nowoczesna technologia pozwala ponadto precyzyjnie dopasować kompleksowy zestaw materiałów m.in. do specyfiki i lokalizacji obiektu. W zależności od potrzeb i możliwości użytkowników, można korzystać ze standardowych rozwiązań dla domów jednorodzinnych, a także wybranych opcji dedykowanych dla silnie rozwiniętych aglomeracji, miejsc szczególnie narażonych na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych lub poważne uszkodzenia mechaniczne. W każdym przypadku istotne jest osiągnięcie efektu, który zapewni skuteczną izolację, wytrzymałość oraz ładny wygląd. Dlatego bardzo istotne jest, by wchodzące w skład danego systemu farby i tynki miały odpowiednie właściwości.

Przede wszystkim muszą one skutecznie pokrywać malowaną powierzchnię. Wśród niezbędnych walorów wymienia się też odporność na wnikanie zabrudzeń i wilgoci w strukturę podłoża, ułatwiającą usuwanie z niego resztek nalotów czy wody deszczowej.

Wykończenia w skupiskach bloków, budynkach przemysłowych lub na wystających częściach elewacji wymagają ponadto zastosowania środków o ponadprzeciętnej udarności. Jednocześnie, w wielu miejscach bardzo ważne jest, by chronić powierzchnię ścian przed rozwojem mikroorganizmów.

Optymalny system powinien więc posiadać wszystkie elementy, niezbędne dla osiągnięcia długotrwałego efektu danego rozwiązania.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Robert Odpowiedz 2017-10-10 14:45:01

Elewację polecam z firmy kosbud, jest dodatkowo wzmocniona taką powłoką mikroochronną i to jest na prawde swietna sprawa - nie widać w ogole zabrudzeń, a mamy ja 4 rok - wyglada jak nowa.

Przegląd tynków zewnętrznych - który produkt wybrać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-13 08:45:00

[...] Strop drewniany Stropy drewniane są stosowane od wieków. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielki koszt i łatwość wykonania.... więcej    Malowanie Elewacji – na co zwrócić uwagę? Baranek czy kornik Stropy gęstożebrowe Ocieplanie ścian – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę? Elewacja Domu estetyczna przez lata [...]

Baranek czy kornik? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:05:41

[...]    Ocieplanie ścian – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę? Elewacja Domu estetyczna przez lata Skład zaprawy tynkarskiej Szkielet stalowy – najczęstsze pytania [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu