Start Arrow Budowa domuArrow Elewacje: błędy podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych

Elewacje: błędy podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych

Tynki na elewacji pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale mają również za zadanie chronić warstwę izolacji. O trwałości otynkowanej ściany decyduje zarówno dobór odpowiednich systemowych materiałów elewacyjnych, a także prawidłowe wykonanie. Aby uniknąć najczęściej popełnianych przez ekipy budowlane błędów, warto wcześniej się z nimi zapoznać. Pozwoli to nam kontrolować prace elewacyjne i przekonać się o profesjonalizmie i doświadczeniu fachowców.

Tynki cienkowarstwowe używa się głównie do wykańczania elewacji ścian, które są ocieplone metodą lekko mokrą. Tynk układa się na siatce zamocowanej na warstwie izolacji cieplnej i zatopionej w masie klejącej. Nie można ich stosować jako samodzielne warstwy! Nałożone na np. jednowarstwową ścianę z bloczków komórkowych, nie zapewnią ani odpowiedniej ochrony materiału ani ochrony przed zawilgoceniem.

(Od prawidłowego wykonania tynku zależy zarówno estetyka jak i trwałość elewacji.)

Sprawdź, kiedy tynkować

Proces tynkowania rozpoczynamy nie wcześniej niż pół roku po postawieniu ścian konstrukcyjnych, przykrycia domu dachem i zamontowaniu na nim rynien. Należy poczekać aż dom osiądzie, wtedy unikniemy pękania tynków zewnętrznych pod wpływem naprężeń.

Bardzo istotne są również warunki atmosferyczne. Nie wolno tynkować przy temperaturze niższej niż +5°C zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Niższa temperatura doprowadziłaby do przemrożenia tynku, co z kolei prowadzi do jego nierównomiernego wysychania i powstawania przebarwień. Natomiast w okresie letnim należy unikać prac na suchych i rozgrzanych słońcem ścianach, a także gdy temperatura powietrza przekracza +30°C. W przypadku silnego wiatru lub deszczu konieczne jest stosowanie specjalnych osłon ograniczających wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Sprawdź, jaki tynk jest stosowany

Inwestorzy najczęściej skupiają się na wyborze koloru tynku cienkowarstwowego, ewentualnie na fakturze, jaka powstanie (baranek, kornik). Tymczasem na rynku dostępne są różne rodzaje tynków cienkowarstwowych, różniące się spoiwem użytym do ich produkcji, a co za tym idzie – również właściwościami technicznymi. Te powinno dobierać się przede wszystkim pod względem technologii budowy domu i wybranego materiału izolacyjnego. Jednak równie istotne dla trwałości i estetyki elewacji, jest dobór tynku do otoczenia i strefy klimatycznej, w której znajduje się dom.

Przeczytaj: Dobierz tynk elewacyjny do otoczenia, w którym budujesz dom

Bardzo ważne jest aby wszystkie materiały były oznakowane symbolem „CE”, który potwierdza zgodność z normą europejską wprowadzoną do zbioru Polskich Norm lub symbolem „B”, który potwierdza zgodność z Polską Normą. Konieczne jest także sprawdzenie dat przydatności do użycia na każdym opakowaniu.

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów (najlepiej jednego producenta!), niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku i elewacji z tynku.

Sprawdź, jak przygotowywane jest podłoże

Prace tynkarskie powinny być poprzedzone bardzo starannym przygotowaniem podłoża. Ściana powinna być równa, sucha, równomiernie chłonąca wodę, pozbawiona rys i pęknięć. Koniecznie należy pamiętać o osłonięciu oraz przytwierdzeniu np. siatką stalową wszelkich elementów metalowych i drewnianych. Elementy metalowe trzeba dodatkowo zabezpieczyć środkami antykorozyjnymi.

Aby uzyskać najlepsze do tynkowania podłoże należy je zagruntować, co zapewni, że powłoka nie będzie się odspajać i odpadać od ściany.

Sprawdź, jak nakładany jest tynk

Tynk nakładany powinien być warstwą o grubości ziarna kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Zwróćmy uwagę, by narzędzia były czyste – wszelkie zabrudzenia pozostaną na elewacji!

Duże powierzchnie powinno się tynkować w jednym cyklu roboczym. Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre”, nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed naciągnięciem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować (np. w narożnikach i załamaniach budynku).

Tynki mogą mieć różną fakturę. Zacierając warstwę tynku ruchami okrężnymi w jedną stronę uzyskamy fakturę „baranek”, a ruchami okrężnymi, pionowymi, poprzecznymi – fakturę „kornik”. Warto wiedzieć, że faktura baranka, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworząca charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu, może ukryć drobniejsze nierówności podłoża.

Nakładanie tynku powinno być bardzo staranne, by uzyskać równą, estetyczną powierzchnię, pozbawioną ubytków, rys i śladów po zacierania pacą.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 16, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

tokarskirob Odpowiedz 2017-09-29 13:14:33

Nie wszyscy muszą znać się na tynkach, od tego są fachowcy. to oni powinni świadczyć takie usługi, aby ludzie chcieli im zaufać - ja kilka lat temu korzystalem z usług firmy kosbud, i musze powiedziec, ze to byl strzal w 10!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników