Start Arrow Budowa domuArrow Elewacyjne farby silikonowe: estetyczna fasada w mieście

Elewacyjne farby silikonowe: estetyczna fasada w mieście

Tynki cienkowarstwowe cieszą się wielką popularnością wśród osób budujących czy remontujących domy. Nie tylko dobrze chronią ściany zewnętrzne przed czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami, ale również występują w bardzo bogatej gamie kolorów. Rzadko więc wymagają dodatkowego stosowania farb elewacyjnych. Jeżeli jednak chcemy odnowić fasadę, właśnie farba elewacyjna to najprostszy i najszybszy sposób na nowy wygląd ścian. Wśród dostępnych na rynku farb dużym uznaniem cieszy się elewacyjna farba silikonowa.

Farby silikonowe (krzemoorganiczne) wytwarzane są na bazie żywicy silikonowej. Sprzedawane są w postaci gotowej do użycia, po wymieszaniu mogą być od razu aplikowane na ścianę.

Silikonowe farby elewacyjne są przeznaczone do wielu rodzajów podłoża, stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów. Aplikowane są na ściany z betonu, cegły,  płyt włóknocementowych, pokryte tynkami mineralnymi (tynki wapienne, cementowe, cementowo-wapienne) oraz wszelkimi tynkami cienkowarstwowymi. Przed malowaniem podłoża o dużej nasiąkliwości należy jednak zastosować preparat gruntujący.

Farby silikonowe poleca się szczególnie do malowania elewacji w rejonach o silnym zanieczyszczeniu środowiska. Ich niewątpliwą zaletą jest hydrofobowość, co oznacza, że nie wchłaniają wody, zapobiegając zawilgoceniu materiałów budowlanych. Woda, która znajdzie się na ścianie pokrytej farbą silikonową spływa, a wręcz jest „odpychana” od powierzchni, nie przedostając się przez warstwę ochronną. Co istotne, właśnie ze względu na zanieczyszczenia, spływająca woda zbiera ze sobą cząstki kurzu i brudu, co określa się zdolnością do samooczyszczenia. Dzięki farbom silikonowym elewacje pozostają suche i czyste przez wiele lat.

(Powłoka silikonowa posiada także właściwości adhezyjne - brud i kurz są mniej przyczepne do elewacji, a elewacja samooczyszcza się podczas każdego deszczu. fot.Dreamstime)

Farby silikonowe zabezpieczają ściany przed wodą, jednocześnie jednak są paroprzepuszczalne. Dzięki porowatej powłoce umożliwiają dyfuzję pary wodnej, czyli pozwalają ścianą „oddychać”. Hydrofobowość i paroprzepuszczalność tworzą środowisko mniej podatne na skażenie mikrobiologiczne.

(Farba silikonowa tworzy hydrofobowa powłokę na powierzchni elewacji. fot. Malfarb)

Farby na bazie żywicy silikonowej są odporne na warunki atmosferyczne. Właśnie ze względu na odporność na wodę, ściany są suche, nie są więc narażone na zmianę temperatury – cykle zamarzania i rozmrażania. Są odporne na spaliny, słońce i promieniowanie UV oraz kwaśne deszcze.

Zaletą farb silikonowych jest również to, że występują w bardzo szerokiej gamie kolorów: od delikatnych pasteli, po bardzo intensywne kolory.

(Farba silikonowa skutecznie zdobi i konserwuje elewację, pozostawiając na niej trwały, matowy efekt dekoracyjny. fot. Dreamstime)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...