Start Arrow Wiadomości Arrow Energia słoneczna dla nowoczesnego domu. Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Energia słoneczna dla nowoczesnego domu. Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wśród nich prym wiodą technologie bazujące na wykorzystaniu energii słonecznej – kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Choć oba rozwiązania wydają się być do siebie bardzo podobne, to jednak różnią się znacząco.

Na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są często trudne do odróżnienia. Dodatkowo, jedne i drugie wykorzystują energię promieniowania słonecznego w celu przetworzenia jej na inną formę energii, co jeszcze bardziej wydaje się je do siebie zbliżać. Na tym jednak kończą się wspólne cechy obu systemów. W przypadku kolektorów słonecznych wytwarzana jest energia cieplna, wykorzystywana najczęściej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Z kolei panele fotowoltaiczne przekształcają energię słońca w elektryczną, a ją można wykorzystać, np. do zasilenia wielu domowych urządzeń. Mimo więc kilku podobieństw, zasada ich działania jest zupełnie odmienna

Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej i wody w basenach. Znacznie rzadziej stosuje się je do ogrzewania domów, gdyż w naszych warunkach klimatycznych nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Zasada działania polega na tym, że padające na element pochłaniający (absorber) promieniowanie słoneczne rozgrzewa go, po czym ciepło przekazywane jest niezamarzającemu czynnikowi roboczemu i dalej do zasobnika ciepłej wody użytkowej. W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza znaleźć można dwa rodzaje kolektorów: płaskie oraz próżniowo-rurowe. Różnią się one przede wszystkim budową absorbera i sposobem ograniczenia strat ciepła do otoczenia. W przypadku kolektorów płaskich elementem pochłaniającym promieniowanie słoneczne jest miedziana lub aluminiowa płyta, z kolei w kolektorach rurowych jest on podzielony na wąskie pasy umieszczone w rurach próżniowych, których średnica wynosi 5-10 cm. Obudowa kolektorów płaskich izolowana jest wełną mineralną, a w kolektorach próżniowych izolator stanowi próżnia. Maksymalna sprawność kolektorów płaskich sięga około 80%, a prosta budowa przyczynia się do ich niezawodności. Całość zamknięta jest w obudowie skutecznie chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast kolektory próżniowo-rurowe charakteryzują się większą sprawnością, gdy pracują w chłodnym otoczeniu, z racji lepszej izolacji cieplnej.

Kolektory słoneczne często łączone są z konwencjonalnym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie dobrego nasłonecznienia (wiosną i latem), mogą być głównym źródłem ciepła do podgrzewania wody użytkowej, a przy słabszym nasłonecznieniu wspomagać pracę kotła, ograniczając w ten sposób koszty eksploatacyjne.

Warto wiedzieć…

fot. De Dietrich Technika Grzewcza

Przed zakupem kolektorów, warto pomyśleć o tym, jak często będziemy korzystać z ciepłej wody użytkowej. Atutem rozwiązań płaskich przeciwieństwie do próżniowych – jest możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę, poprzez odwrócenie kierunku przepływu.

Panele fotowoltaiczne i czysta energia

Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, wykorzystując tzw. efekt fotowoltaiczny. Ogniwo słoneczne jest tutaj elementem półprzewodnikowym, w którym na skutek promieniowania słonecznego powstaje siła elektromotoryczna, a w konsekwencji prąd stały. Tym sposobem, przy wykorzystaniu inwertera przetwarzającego go na prąd przemienny, możliwe jest zasilenie różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki uniwersalności tej formy energii zasilimy np. grzałkę elektryczną wykorzystywaną do podgrzewu c.w.u. Firma De Dietrich posiada w swojej ofercie zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET, które można optymalnie dobrać w zależności od do dostępnej powierzchni, rodzaju dachu i indywidualnych potrzeb użytkownika. Zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i konektory, a także dopasowany do rodzaju pokrycia system zamocowania dachowego, dzięki czemu montaż instalacji jest szybki, łatwy i wygodny.

W celu uzyskania większej mocy instalacji panele fotowoltaiczne mogą być montowane w grupach. Łącząc je szeregowo lub równolegle stworzymy tym samym systemy różnej wielkości. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby panele zostały zainstalowane w dalszej odległości od domu, np. ustawione na ziemi lub na dachu budynku gospodarczego. Stosując przewód o odpowiednio dużym przekroju, straty energii na przesyle będą niewielkie – mówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza.

Netmetering, sposób na nadwyżki energii

W przypadku powstania nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, musi ona zostać odebrana przez lokalny zakład energetyczny. Wszystko za sprawą Ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku. Wprowadzony przepis określił kwestię odbioru energii elektrycznej i przesyłania jej nadwyżek do sieci energetycznej. Netmetering jest opomiarowaniem netto, czyli rozliczeniem na podstawie różnicy pomiędzy ilością energii pobranej z sieci, a energią wyprodukowaną z własnej instalacji fotowoltaicznej. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci producenci „zielonej” energii elektrycznej mogą odebrać z niej 0,8 kWh. W ten sposób można niejako wykorzystywać wyprodukowane nadwyżki energii, np. w okresach, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.

Źródło:De Dietrich Technika Grzewcza

De Dietrich
Wszystkie komunikaty (5711)

Dodane przez: DeDietrich00

Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników