Start Arrow Budowa domuArrow Energooszczędne okna

Energooszczędne okna

Ostatnimi czasy coraz większe znaczenie dla właścicieli mieszkań , domów i budynków komercyjnych ma energooszczędność. Jej przejawem są niższe rachunki, mniejsze zużycie energii i wynikające z tego mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Energooszczędność budynku w znacznym stopniu definiuje pojawiający się w charakterystyce wielu produktów współczynnik przenikania ciepła. Co oznacza i w jaki sposób przekłada się na nasze oszczędności?

W budownictwie izolacyjność cieplną przegrody, czyli ścian, dachów i okien określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U – mówi Augustyn Zioło, technolog Stolbud Włoszczowa S.A. – Przy czym dla okien oznacza się go jako Uw, od angielskiego słowa windows-okna , zaś dla szkła Ug (od glass, czyli szkło).

okna_drewniane4Współczynnik U wyraża się w jednostkach W/m2◦K i definiuje się go jako ilość ciepła przenikającą w ciągu jednej godziny przez metr kwadratowy płaskiej przegrody – np. okna, ściany, przy różnicy temperatur powietrza po obu jej stronach (wewnątrz/zewnątrz) wynoszącej jeden stopień Kelwina (co oznacza również jeden stopień Celsjusza).

Współczynnik Uw dla okien określa się za pomocą specjalistycznych badań laboratoryjnych. Przykładowo Stolbud Włoszczowa korzysta w takich przypadkach z usług Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Niemniej można go także wyznaczyć metodą obliczeniową przez notyfikowane laboratoria badawcze takie jak np. Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej – dodaje Augustyn Zioło.

Należy zaznaczyć, że w przypadku okien drewnianych im większy jest udział drewna w oknie tym współczynnik przenikania ciepła jest wyższy (czyli mniej korzystny). Dzieje się tak ponieważ takie elementy okna jak słupek, próg, stojaki, nadproża itp. posiadają współczynnik U w granicach 1,1÷1,7 zaś sam zestaw szybowy obecnie w standardzie posiada współczynnik Ug równy 1,0. Z drugiej strony większy udział drewna w oknie przekłada się na wyższą wartość współczynnika izolacyjności akustycznej Rw – czyli ilości hałasu, jaki jest w stanie okno wytłumić.

Generalnie rzecz ujmując im niższy współczynnik U tym lepiej. Oznacza to bowiem większą izolacyjność i mniejszą utratę ciepła. Z punktu widzenia klienta najważniejsze jest, że im niższy współczynnik U całego okna tym niższe później koszty ogrzewania mieszkania lub domu.

Na energooszczędność okien w dużej mierze wpływa zastosowanie odpowiedniego zestawu szkła. Obecnie pakiety szkła o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej, deklarowanych przez producentów, posiadają współczynniki Ug o wartości od 1 do 0,5. Aby osiągnąć tak niski współczynnik zastosowano wypełnienie komór międzyszybowych gazami ciężkimi jak np. krypton oraz wykorzystano trzy szyby.

Rzecz jasna nie bez znaczenia jest także dobór odpowiedniego drewna – dodaje Augustyn Zioło. – Przykładowo wielce u nas poważany dąb posiada najgorszy średni współczynnik przenikania ciepła. Lepsze właściwości izolacyjne posiada sosna, zaś najlepiej pod tym względem prezentuje się drewno meranti (wynika to z anatomicznej budowy drewna).

Z początkiem 2009 roku w Polsce zaczęło obowiązywać nowe prawo energetyczne budynków. Budynki będą teraz otrzymywały świadectwa energetyczne których celem jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie. Świadectwo jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu wielu różnych parametrów energetycznych (zintegrowanej charakterystyce energetycznej). Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik będzie mógł orientacyjne określić roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię.

Nie trzeba chyba dodawać, że odpowiednio dobrane okna w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia energooszczędności, a co za tym idzie przekładają się na wymierne ekonomicznie korzyści. Co więcej zastosowanie okien o niskim współczynniku przenikalności ciepła zwiększa wartość nieruchomości o więcej niż one kosztują. Dlatego warto rozważyć ich zakup, zanim budynek zostanie zakwalifikowany do nieodpowiadającej nam klasy energetycznej. Wtedy nie ma co liczyć na wzrost wartości nieruchomości – przeciwnie, będzie to argument dla kupującego do negocjacji niższej ceny. Z drugiej strony wysoka klasa energetyczna budynku to niskie koszty utrzymania, a więc wartość dodana, która długofalowo jest nie do przecenienia.

Autor: Stolbud Włoszczowa

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645