Start Arrow Budowa domuArrow Energooszczędne poddasze

Energooszczędne poddasze

Chciałbym urządzić na poddaszu dodatkowy pokój. Poddasze do tej pory było nieużytkowe – dom ma już kilka lat. W jaki sposób powinien ocieplić poddasze, by spełniało wymogi energooszczędności? Czy muszę wymienić położone jakiś czas temu dachówki?

Odpowiada ekspert ROCKWOOL:

(TOPROCK, fot. Rockwool)

(TOPROCK, fot.Rockwool)

Nie musi Pan wymieniać pokrycia dachowego pod warunkiem, że jest ono szczelne. Zakładając ze jest to dach typu szczelnego dla pary wodnej (np.: na krokwiach ułożone pełne deskowanie z papą), montując wełnę w tym przypadku należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej 3÷6 cm pomiędzy łatą a izolacją w celu umożliwienia odprowadzania pary wodnej z przegrody. Rozwiązanie to umożliwi przełożenie lub wymianę pokrycia dachowego w przyszłości.

W celu uzyskania energooszczędnego ocieplenia połaci dachowej w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła λ, grubość izolacji powinna wynosić 27-30 cm. Zastosowanie wełny TOPROCK w rolkach, jako pierwszej warstwy izolacji między krokwiami oraz SUPERROCK w płytach jako drugiej warstwy izolacji pod krokwiami o łącznej grubości 30 cm zapewnia uzyskanie parametrów cieplnych jak dla dachu energooszczędnego.

(SUPERROCK, fot. Rockwool)

(SUPERROCK, fot.Rockwool)

Najczęściej grubość izolacji jest większa niż wysokość krokwi, dlatego stosuje się dwie warstwy izolacji z wełny. Jedną montowaną pomiędzy krokwie a drugą pod krokwie (od strony pomieszczenia) między odsunięty od krokwi ruszt podobny do stosowanego np. w sufitach podwieszanych. Druga warstwa wełny eliminuje podłużne mostki termiczne, którymi są krokwie, co znacznie podnosi energooszczędność dachu.

Proszę pamiętać, że drewno krokwi izoluje od strat ciepła 6 gorzej niż wełna.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

pablo1 Odpowiedz 2010-02-16 21:55:17

W przypadku chęci uzyskania energooszczędnego poddasza najlepiej zastosować natrysk z zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej PUR gwarantuje idealną szczelność termiczną bez mostków termicznych i brak kondensacji pary wodnej co szczególnie niekożystnie w przypadku wełny wpływa na izolacyjność termiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników