Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Energooszczędne usytuowanie domu na działce

Energooszczędne usytuowanie domu na działce

Właściwe usytuowanie domu na działce względem stron świata jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać inwestor planujący budowę domu. Istotna jest przede wszystkim prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co zwrócić uwagę, budując dom na działce z wjazdem od północy, a na co, gdy droga dojazdowa znajduje się od strony południowej?

Najbardziej pożądana działka

Aby zapewnić mieszkańcom komfort, wszystkie pomieszczenia w domu powinny być optymalnie nasłonecznione. Pozwoli to uzyskać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku w ciągu całego roku. Za idealną działkę uważa się tę z wjazdem usytuowanym od strony północnej.

Strefę dzienną, a więc jadalnię i salon lokalizuje się od południowego zachodu, tak aby wykorzystać naturalną energię słoneczną, która ogrzeje i odpowiednio doświetli wnętrze. Natomiast pomieszczenia takie jak, łazienka, kuchnia, garaż, klatka schodowa czy pomieszczenia techniczne mogą znajdować się od północy lub północnego zachodu, w zacienionej części domu, gdyż nie wymagają intensywnego dopływu promieni słonecznych.

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51)

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Atutem takiego rozwiązania jest nie tylko prawidłowe doświetlenie pomieszczeń, ale też odizolowanie od hałasu dobiegającego z ulicy, co również ma wpływ na komfort życia mieszkańców. Działka z wjazdem od strony północnej jest najkorzystniejsza, dlatego wybór projektów katalogowych jest w tym przypadku niezwykle bogaty.

Dom z wjazdem od południa

Pod względem wizualnym dom zlokalizowany na parceli z wjazdem od południa, nie różni się od tego położonego na działce północnej. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii m.in. różnice w nasłonecznieniu pomieszczeń, które wynikają z jego południowej lokalizacji. Najlepiej, gdy salon znajduje się obok wejścia do budynku, tak aby docierało do niego jak najwięcej światła słonecznego. Taras wypoczynkowy powinien być zlokalizowany przed domem lub na jego bocznej, nasłonecznionej stronie.

W przypadku działki południowej ważna jest nie tylko jej szerokość, ale też głębokość. Dlatego dla zachowania prywatności, warto oddalić dom jak najdalej od drogi i urządzić w części frontowej reprezentacyjny ogród, gdyż to właśnie tutaj będzie toczyła się większa część życia rodzinnego. Poza tym takie położenie sprawia, że dom zyskuje na atrakcyjności.

W sytuacji, gdy działka nie jest wystarczająco głęboka, rozwiązaniem może być osłaniające ogrodzenie, żywopłot lub gęste obsadzenie terenu przy ogrodzeniu wysokimi krzewami.

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51)

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Niektórzy inwestorzy uważają, że takie działki przysparzają wielu problemów. Tymczasem pracownie przygotowują specjalne kolekcje projektów, dedykowane parcelom z wjazdem od południa, które pod względem wizualnym i funkcjonalnym nie odbiegają od innych domów katalogowych. Oprócz tego istnieje możliwość adaptacji wybranych projektów dostosowanych do działek z wjazdem od północy – zamieniając miejscami kuchnię z salonem.

Właściwe zagospodarowanie działki

Planując usytuowanie domu, należy przemyśleć aranżację całej przestrzeni działki, a więc to, gdzie będzie znajdował się ogród, taras, ewentualnie garaż wolnostojący, pomieszczenia gospodarcze oraz alejki, podjazdy czy wiata śmietnikowa.

Projekt domu CPT KONCEPT 56 CE (DOM CP1-64)

Projekt domu CPT KONCEPT 56 CE (DOM CP1-64)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Odpowiednie zagospodarowanie terenu przesądza o wyglądzie całej posesji. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy budynkiem a granicami działki. Standardowo odległość ta wynosi 4 m, gdy ściana ma otwory okienne lub drzwiowe, a 3 m, gdy ich nie posiada.

Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata oraz jej optymalne zagospodarowanie wpływa na komfort życia mieszkańców. Przy wyborze projektu, warto skorzystać z pomocy pracowni, która dobierze go do specyfiki działki oraz pomoże zaaranżować otoczenie domu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 3, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Co warto sprawdzić przed zakupem działki? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-11 00:55:43

[...] Energooszczędne usytuowanie domu na działce W przypadku gotowych projektów domów, projekt zagospodarowania działki wykonuje... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T