Start Arrow InstalacjeArrow Energooszczędne źródła światła, czyli jak oszczędzać?

Energooszczędne źródła światła, czyli jak oszczędzać?

Współczesne trendy ekologiczne, przepisy międzynarodowe, a może zwykła potrzeba oszczędzania? Coraz powszechniej wprowadzamy do otoczenia energooszczędne źródła światła.

Wycofanie żarówek

Dyrektywa unijna wycofująca stopniowo z produkcji tradycyjne oświetlenie ma doprowadzić do poważnych oszczędności energii w skali całej wspólnoty (blisko 40 TWh). Żegnając kolejno, począwszy od 2009 roku, żarówki 100, 75, 60, 40 i 25 watowe wpisujemy się w ogólnoeuropejskie trendy proekologiczne. Stosowane dotychczas powszechnie urządzenia należą do niewydajnych i emitują dwutlenek węgla do atmosfery.

Perspektywa znikania ich ze sklepowych półek nie powinna więc teoretycznie nikogo smucić. Powinniśmy jednak dobrze poznać, proponowane w zamian, alternatywne źródła światła. W założeniu mają one bowiem przynosić realne korzyści również bezpośrednio samym użytkownikom.

Świetlówki kompaktowe

Wśród zamienników zwykłych żarówek, od lat sporą popularnością cieszą się świetlówki kompaktowe.

Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta i dystrybutora oświetlenia: Wykorzystywane powszechnie, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeniach publicznych, świetlówki pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii.

Przyjazne dla środowiska, stanowią więc rozwiązanie korzystne także dla budżetu domowego, tym bardziej, że czas ich eksploatacji to nawet 8000 godzin. Częste użytkowanie lamp różnego rodzaju wymaga też gwarancji, związanych z komfortem i bezpieczeństwem.

Kompakty nie wydzielają szkodliwej dla zdrowia rtęci, dzięki czemu sprawdzają się w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu.

Różnorodny design pozwala ponadto elegancko dopasować je do potrzeb poszczególnych pomieszczeń.

Osiągając w ciągu 1 minuty od włączenia 85% swojej wydajności świetlnej, sprawiają natomiast, że uzyskane oszczędności idą w parze z funkcjonalnością.

Zobacz także:

Warto pamiętać o utylizacji zużytych już świetlówek, co jeszcze bardziej przyczyni się do pozytywnych tendencji ekologicznych.

(fot. Kobi Light)

Oświetlenie LEDowe

Kolejnym energooszczędnym i trwałym rozwiązaniem są lampy LED. Technologia Light Emitting Diode to bowiem nie tylko moda na kolejne gadżety, lecz przede wszystkim skuteczny sposób tworzenia efektywnych i atrakcyjnych wizualnie iluminacji. Instalowanie ich w miejsce tradycyjnych żarówek stanowi zaledwie część możliwych zastosowań.

Diody ledowe wykorzystuje się z powodzeniem jako praktyczne, wydajne oświetlenie punktowe w zabudowie wnętrz czy mebli, lecz również w charakterze dekoracji przy sufitach podwieszanych, lustrach łazienkowych, a nawet na różnych elementach architektonicznych wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Maciej Kędzior z Kobi Light:
Żywotność lamp, sięgająca aż 50 000 godzin oraz wysoka bezawaryjność, pozwalają nam wprowadzać rozwiązania LED praktycznie wszędzie, niezależnie od częstotliwości korzystania z danego miejsca.

Generowane światło emituje minimalną ilość ciepła, nie męczy wzroku i jest bezpieczne dla zdrowia. Wielu specjalistów upatruje więc właśnie w tej technologii najbliższą przyszłość rynku oświetleniowego.

Dodatkowe instalacje

Poszukiwania oszczędności bez uszczerbku dla komfortu życia codziennego prowadzą często do urozmaicenia standardowego wyposażenia pomieszczeń o detektory ruchu czy programatory czasowe.

Pierwszy mechanizm sprawdza się świetnie w miejscach o nieregularnym ruchu, jak klatki schodowe czy korytarze hotelowe.

Drugi natomiast to korzystne rozwiązanie, gdy wskazane jest sterowanie oświetleniem lub innymi sprzętami.

Nowoczesne urządzenia potrzebują do prawidłowego funkcjonowania określonej ilości energii. Z drugiej jednak strony, postęp techniczny w coraz większym stopniu umożliwia skuteczne redukowanie jej zużycia. Ostateczny bilans zależy jednak od nas samych i tego, jak korzystamy z dostępnych metod i narzędzi.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje