Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Energoszczędne AGD

Energoszczędne AGD

Energooszczędne korzystanie z urządzeń AGD: wskazówki dla tych, którzy troszczą się o swój budżet i środowisko naturalne.

Nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego pomagają w efektywnym i ekologicznym wykorzystywaniu energii. Nawet niewielkie oszczędności poczynione w każdym z kilkunastu milionów polskich gospodarstw domowych przyczynią się do radykalnego zmniejszenia poziomu emisji CO2 i odpadów z elektrowni. A w skali naszego gospodarstwa domowego odczujemy znaczną ulgę w wydatkach na prąd.

plyty_indykcyjne

Generalną zasadą przy zakupie nowego sprzętu AGD powinno być zwracanie uwagi nie tylko na informacje dotyczące funkcjonalności, lecz przede wszystkim na klasę efektywności energetycznej. Oszczędne modele sprzętu należą do klasy A, ale wiele urządzeń marki Bosch oferuje nawet klasy A+ czy A++ gwarantujące wyjątkową oszczędność prądu.

Chłodzenie i zamrażanie

lodowka365 dni w roku, 24 godziny na dobę – chłodziarko-zamrażarki pracują bez przerwy. W ogólnym zużyciu energii w przeciętnym gospodarstwie domowym aż 33 procent przypada właśnie na chłodziarki. Dlatego ważne jest, by chłodziarko – zamrażarka jaką mamy w domu posiadała najwyższą klasę efektywności energetycznej. Wielkość i wyposażenie urządzenia zawsze należy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Zakup urządzenia dużego ma sens tylko wówczas, gdy będzie ono w pełni wykorzystane. Najłatwiej zastosować praktyczny przelicznik. Dla jednej osoby potrzeba ok. 60 litrów pojemności chłodziarki oraz 50-80 litrów zamrażarki. To, że chłodziarki powinny być ustawiane z dala od źródła ciepła i nasłonecznienia, jest zupełnie oczywiste.

Należy też pamiętać, ze:

  • otwieramy drzwi chłodziarki na możliwie krótki czas,
  • te same produkty umieszczamy zawsze w tych samych miejscach, co gwarantuje, ze nie będziemy musieli ich szukać
  • zapewniamy swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia,
  • co jakiś czas sprawdzamy stan uszczelek drzwi lodówki.

Ważną funkcję w oszczędzaniu energii spełnia osobna regulacja temperatury oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki. Wyjątkowe rozwiązanie zapewnia funkcja – NoFrost:, która zabezpiecza zamrażarkę przed osadzaniem się lodu na ściankach i na produktach. Dzięki temu zapobiegamy stratom energii i nie musimy co jakiś czas rozmrażać urządzenia.

Pranie i suszenie

Wyjątkowo wydajne pranie zapewniają urządzenia, które plasują się w klasie efektywności energetycznej Aplus. System automatyki wagowej załadunku zapewnia automatyczny i optymalny dobór ilości wody, a pralka sama sugeruje Ci koniczną ilość środka piorącego.

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne wspomagają także procesu suszenia: inteligentne suszarki niezwykle czule reagują na wilgoć i suszą tylko dopóty, dopóki jest to konieczne. Zresztą, bielizna dobrze odwirowana suszy się znacznie krócej, a suszarka rozprostowuje zagięcia tkanin. Nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu filtrów bębna i kondensatora suszarki, co zapewni efektywne działanie urządzenia.

Zmywanie

zmywarkaUdowodniono już, że ręczne zmywanie naczyń nie opłaca się. Możemy spokojnie oddać się w ręce mistrzów energooszczędności. Zużywają one tylko 0,83 kWh prądu i 10 l wody na jeden cykl i są najbardziej oszczędnymi zmywarkami na świecie. Automatyczne programy precyzyjnie dostosowują zużycie wody, jej temperaturę i czas zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Dzięki temu zawsze zagwarantowana jest najwyższa efektywność zmywania, przy jednoczesnej oszczędności wody i energii.

Często w zupełności wystarczające są programy skrócone lub oszczędne Eco. Nie trzeba spłukiwać naczyń ręcznie, wystarczy tylko usunąć resztki potraw. Jedyna wskazówka to, aby w miarę możliwości wypełniać całą zmywarkę naczyniami i efektywnie wykorzystywać dostępną w niej przestrzeń.

Gotowanie i pieczenie

Także podczas gotowania możemy zaoszczędzić dużo energii – poczynając od ekonomicznych płyt indukcyjnych i bynajmniej nie kończąc na zastosowaniu szczelnie zamykanych garnków do gotowania. Innowacyjne rozwiązanie, takie jak sensor smażenia ułatwia oszczędzanie energii. Steruje procesem smażenia przy optymalnym zużyciu energii, zapewniając jednocześnie idealne rezultaty.

Korzystając ze zwykłych płyt grzewczych należy zawsze zwracać uwagę na dopasowanie średnicy garnka do wielkości pola grzewczego. Unikniemy strat energii. Nie mamy takiego problemu korzystając z płyt indukcyjnych.

Inną metodą oszczędzania energii podczas gotowania jest przełączanie mocy grzania na niższy poziom zaraz po zagotowaniu się potrawy. Do podgrzewania możemy również wykorzystać tzw. ciepło resztkowe płyty. Oszczędzamy wtedy energię w równym stopniu, jak hamując ciekawość i nie zdejmując zbyt często pokrywki z garnka.

Podobnie rzecz się ma przy pieczeniu – każdorazowe zbędne otwarcie drzwi piekarnika oznacza stratę energii. Dobrze, gdy duże przeszklone drzwi umożliwiają nam spojrzenie na pieczeń bez ich otwierania. Wstępne nagrzewanie piekarnika jest w wielu przypadkach zbędne, tak jak i częste polewanie, obracanie i sprawdzanie pieczeni.

Autor: Zielona Linia Bosch

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Millona Odpowiedz 2015-10-10 09:47:07

Ja po przebudowie kompletnej kuchni postawiłam sobie właśnie za cel wybrać sprzęt, który będzie obowiązkowo energooszczędny i trzeba przyznać, że róznica w rachunkach jest odczuwalna między nowym sprzętem klasy A++/A+++ a starym który był pewnie wiele klas niżej. Lodówkę, zmywarkę i płytę wybrałam Amici, wszystkie są A+++ i jeszcze do tego zmywarka ma niskie zużycie wody. Czuć to na rachunkach więc jednak jeśli różnica za sprzęt ciut lepszej klasy energetycznej nie jest taka duża to warto, zwróci się, nawet takie rzeczy jak oświetlenie np. okapu LED vs halogen to spora różnica jeśli często je świecimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza