Start Arrow Wiadomości Arrow Ergonomia w kuchni. Jak stworzyć kuchnię dopasowaną do indywidualnych potrzeb?

Ergonomia w kuchni. Jak stworzyć kuchnię dopasowaną do indywidualnych potrzeb?

Zaprojektowanie kuchni i wybór odpowiednich mebli to nie lada wyzwanie, z którym prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć każdemu z nas. Na co najczęściej zwracamy uwagę? Na wygląd, na cenę, na to, aby przestrzeń w naszej kuchni została jak najlepiej zagospodarowana. Ale niezwykle ważny jest jej, niestety często pomijany, ergonomiczny aspekt.

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu. Nie bez powodu nazywana jest sercem domu. Poza tym, że powinna cieszyć oko, dobrze by była dopasowana do indywidualnych potrzeb. Właściwe rozplanowanie szafek, dobór ich odpowiedniej wysokości, a nawet umiejscowienie urządzeń elektrycznych – to wszystko sprawia, że przebywanie w kuchni jest nie tylko przyjemniejsze, ale też doskonale wpływa na komfort pracy i – przede wszystkim – na nasze zdrowie. Na co więc zwrócić uwagę?

Praca na kilku poziomach

W dobrze zaplanowanej kuchni powinny się znaleźć osobne strefy, które będą służyć do zmywania, do przygotowywania posiłków oraz do gotowania. Te miejsca powinny być położone blisko siebie. I co ważne, blaty przeznaczone do każdej z tych czynności powinny znajdować się na różnych wysokościach, dopasowanych do naszego ciała.

– Ergonomiczna kuchnia powinna być dopasowana do ciała człowieka. Jednak najczęściej przy ustalaniu właściwej wysokości blatów nie bierzemy pod uwagę, co mogłoby się wydawać oczywiste, wzrostu danej osoby. Kluczowe jest bowiem położeniełokcia. Todo niego dopasowujemy położenie poszczególnych szafek wyjaśnia Marzena Mańk, właścicielka studia mebli kuchennych ATRII (http://www.kuchniewarszawa.com.pl/).

Jak to wygląda w praktyce? Są trzy wysokości blatów kuchennych: wysoki, standardowy i niski. Na najwyższejz nich powinna zostać umieszczona szafka ze zlewem. Takie położenie jest wyjątkowo korzystne dla naszego kręgosłupa. Z kolei standardowa wysokość to taka, która została przewidziana dla blatu roboczego. Zgodnie z założeniami ergonomicznego planowania kuchni łokieć podczas krojenia, mieszania i siekania powinien znajdować się w odległości ok. 15 cm od blatu. Taka wysokość jest odpowiednia dla przeciętnej postawy dorosłego człowieka. Natomiast najniższy poziom przewidziany jest do gotowania. Płyta kuchenna powinna być położona ok. 25 cm poniżej łokcia. W ten sposób odciążymy ramiona oraz ręce.

Ustalanie położenia łokcia, fot. Nobilia

Dodatkowo niezwykle zbawienne dla naszych pleców oraz kręgosłupa może okazać się odpowiednie rozmieszczenie urządzeń elektronicznych. Wbrew powszechnym praktykom, ich najbardziej korzystnym położeniem jest wysoka zabudowa. Takie położenie znacznie ułatwia korzystanie z nich, a co za tym idzie nie obciąża dodatkowo kręgosłupa i zapobiega bólom pleców. Ta zasada nie dotyczy wyłącznie dużych urządzeń, takich jak piekarnik, zmywarka, lodówka, ale też mniejszych, jak na przykład kuchenka mikrofalowa lub ekspres do kawy. Tutaj dodatkowo nie tracimy cennego miejsca na blacie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze mebli do kuchni, aby była ergonomiczna? Istotny jest również rodzaj szafek, na przykład to, w jaki sposób się otwierają. Dlatego warto zdecydować się na szafki ścienne z podnoszonymi drzwiami. Gwarantują nam łatwą dostępność do ich zawartości, a otwarte drzwi nie ograniczają naszych ruchów. Dużą popularność zyskują również szafki bez uchwytów, które otwierają się automatycznie. Na przykład przez delikatne dotknięcie frontu kolanem lub za pomocą stopy. Praktyczne są również carga, w których każda rzecz jest wyjątkowo łatwo dostępna i widoczna.

Szafka otwierana do góry, fot. Nobilia

Szafka otwierana do góry, fot. Nobilia

Można również zdecydować się na wariant, w którym kosze mają regulowaną wysokość. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nadstawki zasłoniętej żaluzją, za którą schowane jest gniazdko elektryczne. W zależności od potrzeb żaluzję możemy opuszczać lub podnosić, a sama szafka może być wykorzystana do przechowywania małych urządzeń kuchennych.

Gotowanie na najniższej wysokości, fot. Nobilia

Nie ma jednak co ukrywać, że większość z przedstawionych rozwiązań sprawdzi się wyłącznie w dużych, przestronnych i nowoczesnych kuchniach. Tylko w takich pomieszczeniach jest po prostu na to miejsce. Jednak ważne, aby rosła świadomość, że takie rozwiązania są w ogóle możliwe i dostępne na naszym rynkudodaje Marzena Mańk.

Dodane przez: ATRII

Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: kuchnia