Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Ergonomiczne biuro domowe

Ergonomiczne biuro domowe

Ergonomiczne zaprojektowanie stanowiska pracy obejmuje dobór mebli i wyposażenia, a potem ich odpowiednie ustawienie i oświetlenie tak, by zapewnić sobie komfort, wydajność i bezpieczeństwo.

ergonomia_biura

Oświetlenie

Ważnym elementem ergonomicznego gabinetu jest oświetlenie. Najlepiej by było to naturalne światło dzienne, w miarę możliwości rozproszone.

W pomieszczeniu oświetlonym naturalnym, słonecznym światłem dziennym pracownicy czują się pewniej, są bardziej ożywieni i chętni do działania. Wczesnym rankiem, w godzinach popołudniowych i wieczornych należy oczywiście korzystać z odpowiedniego światła sztucznego – oświetlenia ogólnego oraz miejscowego.

Jako świetlenie główne dobrze sprawdzają  się świetlówki. Najlepiej, by miały wysoki współczynnik oddawania barw (będą wtedy dawały światło o widmie i charakterystyce maksymalnie zbliżonej do światła dziennego).

Oświetlenie miejscowe – np. lampy stołowe – jest przydatne przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Lampka powinna być ustawiona z boku pracownika, tak by jej światło (zarówno padające wprost jak i odbite – np. od monitora) nie raziło w oczy. W przypadku osób praworęcznych lampkę należy umieścić z lewej strony, a w przypadku leworęcznych – z prawej strony biurka. Jako lampkę nabiurkową warto wybrać lampkę z żarówką halogenową, dającą jasne światło o miłej, ciepłej barwie.

Ustawienie fotela

Fotel biurowy powinien być obrotowy, mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta oparcia, posiadać podłokietniki i kółka.  Ważne, by można było regulować siedzisko z pozycji siedzącej. Regulowana powinna być również wysokość i odchylenie oparcia.

Fotele i krzesła biurowe muszą być stabilne, najlepiej by miały 5 podpór. Nie mogą w nich występować żadne luzy montażowe, nie powinny się też zacinać w żadnym położeniu.

Organizacja stanowiska pracy

Aranżacja stanowiska do pracy z komputerem powinna umożliwiać koncentrację uwagi. Stanowisko powinno się znajdować w oddzielnym pomieszczeniu lub być wyraźnie wydzielone.

Na biurku powinna być wystarczająca ilość miejsca na sprzęt i akcesoria. Przedmioty i dokumenty często używane w pracy powinny być łatwo dostępne.

Ustawienie monitora

Dobór monitora i jego odpowiednie ustawienie ma kluczowy wpływ na wygodę i komfort pracy z komputerem.  Monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost pracownika, w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku. Starsze monitory typu CRT powinny być wyposażone w odpowiednie filtry lub być pokryte warstwą antyrefleksyjną.

Warto pamiętać, że stanowisko z monitorem musi być oświetlone światłem sztucznym o natężeniu co najmniej 300 luxów. Bezwzględnie powinno się unikać oświetlenia wywołującego powstawanie refleksów (odbić światła) od monitora.

Klawiatura

Klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, żeby pracownik mógł wygodnie ułożyć ręce na blacie lub specjalnej podpórce pod nadgarstki. Klawiatura powinna być położona położona centralnie, na poziomie łokcia lub minimalnie niżej. Kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem osoby piszącej na klawiaturze powinien wynosić 100-110 stopni. Nadgarstki powinny być oparte na specjalnym wsporniku, w ostateczności mogą być oparte na brzegu stołu.

Powietrze i cisza

Komputery, zwłaszcza skumulowane na małej powierzchni negatywnie wpływają na jakość   powietrza. By zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki trzeba biuro regularnie wietrzyć. Temperatura w pomieszczeniach, w których się pracuje nie może być niższa niż 18 stopni, a wilgotność powietrza powinna się utrzymywać na poziomie minimum 40 procent (zimą można używać nawilżaczy). Czynnikiem dekoncentrującym i obniżającym sprawność umysłową pracowników jest hałas. Według polskich norm w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy biurowej dopuszczalne natężenie hałasu powinno wynosić maksymalnie 55–65 decybeli.

Hałas w biurze należy redukować poprzez montaż odpowiednich okien oraz wyłożenie ścian i sufitów materiałami dźwiękochłonnymi.

ergonomia_biura1

Zasady ergonomicznego biura

 1. Aranżując swoje miejsce pracy zawsze bierz pod uwagę rodzaj pracy, który wykonujesz oraz indywidualne parametry Twojego ciała. Dzięki temu stworzysz zdrowe, wygodne i wydajne stanowisko pracy, w którym praca będzie czystą przyjemnością.
 2. W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie ustawienie krzesła. Komfort i wygoda są najważniejsze, gdy w pozycji siedzącej spędzasz kilka godzin dziennie. Dzięki prawidłowym ustawieniom zwiększysz swoją efektywność, zminimalizujesz zmęczenie i unikniesz wielu dolegliwości zdrowotnych.
 3. Ustaw siedzisko tak, by jego przednia krawędź znajdowała się tuż poniżej  kolan.
 4. Dosuń się maksymalnie do tyłu tak, by przednia krawędź siedziska nie uwierała Cię pod kolanami. Między krawędzią a kolanami powinien być zachowany odstęp 1-2 cm. Optymalna głębokość siedziska – najczęściej ok. 50 cm – zapewnia podparcie 1/2 do 3/4 długości ud.
 5. Usiądź na krześle i dostosuj wysokość oparcia tak, by jego kształt pasował do Twoich pleców i zapewniał wygodne podparcie. Jeśli masz taką możliwość ustaw również właściwe położenie wypukłej części oparcia na wysokości Twoich lędźwi.
 6. Jeśli masz taką możliwość ustaw podłokietniki w najwygodniejszej dla Ciebie pozycji. Pamiętaj, by kąt między przedramieniem a ramieniem wynosił 90 stop. Gdy pracujesz przy komputerze, ważne jest, by Twoje przedramiona wsparte były na podłokietnikach i stanowiły jedną linię ze spoczywającymi w neutralnej pozycji nadgarstkami.
 7. Dostosuj kąt pochylenia oparcia do rodzaju wykonywanej pracy. Pamiętaj o tym, by oparcie zawsze przylegało do Twoich pleców zapewniając właściwe wsparcie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym.
 8. Usiądź przy biurku na wyregulowanym krześle. Wysokość blatu powinna umożliwiać wygodną pracę z zachowanie kąta min. 90 stop. między przedramieniem a ramionami (najczęściej 68 – 76 cm). Gdy blat biurka jest za wysoki, warto skorzystać z wysuwanej półki na klawiaturę lub podnieść wyżej siedzisko i oprzeć nogi na podnóżku; gdy jest za nisko – należy zmodyfikować ustawienie krzesła. Zadbaj o wystarczająco dużo miejsca na wygodne ułożenie Twoich nóg.
 9. Ustaw monitor w centrum pola widzenia. Ciągłe obracanie głowy w kierunku monitora może powodować niepotrzebne napięcie mięśni ramion i karku.
 10. Narzędzia, których stale używasz do pracy, jak klawiatura, mysz, notatnik, długopisy, telefon, itd. powinny znaleźć się w zasięgu Twojej ręki (w odległości 20 – 25 cm).
 11. W stanach rozluźnienia człowiek naturalnie kieruje wzrok w dół. Patrzenie przez dłużysz czas „na wprost” bądź „w górę”, może prowadzić do napięcia mięśni i zmęczenia.
 12. Prawidłowo ustawiony monitor powinien znajdować się w takiej pozycji, aby patrząc „na wprost” Twój wzrok padał 2 – 5 cm powyżej górnej krawędzi monitora. Odległość monitora od oczu nie powinna być mniejsza niż 45 cm. Ekran powinien być pochylony lekko do tyłu, by Twój wzrok padał na niego pod kątem prostym.

ergonomia_biura2

Długotrwała praca przy komputerze może powodować liczne uciążliwości. Pracując przy komputerze narażamy się na dolegliwości związane ze wzrokiem – bóle głowy, zmęczenie i znużenie, pieczenie oczu, łzawienie.

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji przed monitorem może być przyczyną dolegliwości pleców, barków, kręgosłupa, spłycenie oddechu, spowolnienia krążenia, zwłaszcza w obrębie nóg.

Z kolei zła organizacja pracy, czy złe oprogramowanie (nieprzyjazne użytkownikowi, z błędami, o niewłaściwach funkcjach) mogą powodować stres prowadzący do zmęczenia, znużenia, frustracji, wypalenia zawodowego.

Autor: BN Office Solution

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray