Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Faktura na ścianie – niebanalna dekoracja

Faktura na ścianie – niebanalna dekoracja

Chciałbym jedną ścianę w salonie udekorować fakturą. Myślę, że byłoby to oryginalne rozwiązanie, ale nie wiem, jak się do tego zabrać. Czy fakturę na ścianie można wykonać samemu?

Porady udziela mgr inż. Kamil Wiśniewski, ekspert firmy CEDAT Sp. z o.o., producenta chemii budowlanej marki CEKOL:

Przed wykonaniem faktury na ścianie pierwszym bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wszelkie warstwy łatwo odspajające się, stare farby, luźne ziarenka piasku, tynku i wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć.

Odpowiednio oczyszczone podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Przed zagruntowaniem podłoże musi być suche.

Wybierając wyroby, którymi będziemy pracować należy stosować produkty jednego producenta, aby później uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy jakieś wyroby nie będą ze sobą współgrały. I tak decydując się na gładź gipsową marki CEKOL – np. białą masę szpachlową CEKOL C-45 podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Gruntowanie powierzchni ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża, co bezpośrednio przyczyni się do poprawienia przyczepności i parametrów wytrzymałościowych nakładanej zaprawy. Ułatwi nam również wyprowadzanie określonych faktur poprzez wydłużenie czasu pracy z masą gipsową na powierzchni.

Wszelkie elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie np. poprzez nałożenie powłok malarskich. Kiedy podłoże jest odpowiednio przygotowane i zagruntowane można przystąpić do wykonywania faktur.

Gipsowa masa szpachlowa CEKOL C-45 umożliwi wykonanie zarówno gładkich powierzchni, jak również różnorodnych faktur. Masę przygotowujemy poprzez wsypanie suchej mieszanki do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcjach 0,4 litra wody na 1 kg suchego proszku. Po chwili, mieszamy całość mieszadłem wolnoobrotowym do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek. Bezpośrednio po wymieszaniu masa nadaje się do użycia i zachowuje swoje właściwości robocze przez około 45 minut.

Przygotowaną masę nakładamy równą warstwą na powierzchnię. Jej grubość dostosowujemy do określonej faktury. Aby zachować równomierną grubość można posłużyć się ząbkowaną pacą, po czym masę wyrównać pacą gładką. W zależności od tego, jaką strukturę chcemy uzyskać taką nakładamy grubość, przy większej grubości faktura będzie bardziej „głęboka”. Masę nakładamy na powierzchnię na gładko a następnie za pomocą różnych narzędzi (wałek malarski, gąbka, paca itp. co tylko podpowie nam wyobraźnia) nadajemy jej pożądany kształt. Gładź nakładamy małymi partiami, aby zdążyć nadać jej pożądany kształt zanim zacznie ona wstępnie wiązać. Czas wstępnego podsychania uzależniony jest od panujących warunków, przy wyższych temperaturach i niedostatecznie zgruntowanym podłożu masa będzie wysychała bardzo szybko.

Najlepiej, gdy pracę wykonują dwie osoby. Jedna nakłada gładź na podłoże a druga wykonuje fakturę. Po wykonaniu faktury, pozostawiamy masę do wyschnięcia.

Jeżeli nie mamy wprawy najlepiej wykonać własne próby na jakimś małym fragmencie ściany, a dopiero potem przenieść się na całą ścianę. Po całkowitym związaniu powierzchnię można delikatnie przeszlifować, usuwając wystające i ostre fragmenty zaschniętego tynku.

(fot. CEDAT)

(fot. CEDAT)

Pozostaje już tylko pomalować. Można, w zależności od pomysłu, użyć kilku kolorów, najpierw malując całość przy pomocy grubego wałka a następnie wyschnięciu farby malujemy innym kolorem za pomocą twardego wałka delikatnie pokrywając jedynie powierzchnie wypukłe.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kaska Odpowiedz 2016-05-12 00:04:41

Ja użyłam gotowego tynku dekoracyjnego, nakładanie nie było wcale takie trudne, wybrałam strukture Samum z magnata.

Demer Odpowiedz 2016-05-11 21:11:22

Na youtube jest sporo filmów o tym jak kłaść strukturę. Ja kładłam Grassi Z Magnata i korzystałam z tego linku youtube.com/watch?v=wab8h65oi-8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników