Start Arrow Budowa domuArrow Faktury i kolory tynków

Faktury i kolory tynków

Estetyka elewacji obok niskiego kosztu budowy obiektu oraz jego energooszczędność odgrywają istotną role w procesie wyboru materiałów budowlanych na nasze wymarzone domy.

Wśród wielu rodzajów wypraw tynkarskich stosowanych jako warstwy wykończeniowe ścian zewnętrznych, jedno z najnowszych rozwiązań stanowią tynki silikatowo-silikonowe. Obok tynków mineralnych, akrylowych czy mozaikowych są one doskonałym sposobem na uzyskanie różnorodnych faktur i kolorów.

faktura elewacji

Eksperci firmy ALPOL opowiadają o zaletach tynków silikatowo-silikanowych:

Tynki silikatowo-silikonowe produkowane są na bazie spoiw krzemianowych i żywic silikonowych. Powłoka elewacji wykonana z tynku silikatowo-silikonowego jest wyjątkowo trwała i odporna zarówno na czynniki chemiczne jak i mechaniczne.

Dzięki swojej obojętności elektrostatycznej i niskiej nasiąkliwości, tynki te łatwo pozbywają się zabrudzeń ze swojej powierzchni. Dla odzyskania ich naturalnej świeżości wystarczają intensywne opady deszczu. Tynki silikatowo-silikonowe charakteryzuje mała wodochłonność i wysoka odporność na agresywne czynniki zawarte zarówno w podłożu, jak i w środowisku naturalnym. Zastosowanie spoiw krzemianowych eliminuje efekt termoplastyczności, czyli lepkości powłoki po nagrzaniu i trwałego przyklejania cząsteczek kurzu.

Sposób wiązania tynków, polegający na reakcji chemicznej z podłożem i tworzeniu trwałych związków o charakterze mineralnym, połączony z wysoką dyfuzyjnością tynku (oddychaniem), zapobiega zjawisku pęcznienia tynku nawet przy długotrwałym zamakaniu. Dzięki bardzo niskiemu oporowi dyfuzyjnemu ściana nie jest zagrożona kondensacją pary wodnej we wnętrzu materiału konstrukcyjnego lub warstwach termoizolacji.

Czynnikiem przemawiającym za szerokim zastosowaniem tynków silikatowo-silikonowych przez wykonawców robót elewacyjnych, jest przede wszystkim łatwość i szybkość użycia przy nanoszeniu materiału i wykonywaniu powłok tynkarskich. Tynki produkowane są w postaci mas gotowych do użycia bezpośrednio na budowie. Wykonawcy nie muszą tracić czasu na przygotowanie mieszanek, a to pozwala na uzyskiwanie wysokiej wydajności prac tynkarskich. Ponadto stosując barwione w masie, gotowe masy tynkarskie, ogranicza się nie tylko dodatkowe koszty związane z zakupem farb, ale również inne nakłady związane z malowaniem. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy pracach ociepleniowych na budynkach wysokich, ze względu na znaczne skrócenie czasu pracy rusztowań. W przypadku stosowania tynków mineralnych, które wymagają malowania, czas ten musi być dłuższy o przynajmniej kilka dni.

Drobnoziarniste, silikatowo-silikonowe masy tynkarskie znajdują także zastosowanie jako powłoki wykończeniowe na wewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych. Doskonale niwelują błędy w przygotowaniu podłoża, zwłaszcza, jeśli jest ono nierówne. Nadawana struktura maskuje rysy i drobne wgłębienia w podłożu tworząc matową, rozpraszającą promienie światła powłokę.

Biorąc pod uwagę możliwość nakładania tynków silikonowo-silikatowych na praktycznie każdy rodzaj podłoża mineralnego, stają się one jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych. Można je stosować w systemach ociepleń na styropianie i wełnie mineralnej oraz jako warstwy wykończeniowe na elewacjach z tynków cementowo-wapiennych. Umożliwiają uzyskanie odpornych na uszkodzenia, dekoracyjnych powłok zewnętrznych i wewnętrznych.

A jakie są wady?

– stosunkowo wysoka cena produktu
– brak możliwości stosowania na podłożach o charakterze organicznym (tworzywa sztuczne)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...