Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Fantazyjne kształty ścian

Fantazyjne kształty ścian

Wybierając wystrój mieszkania coraz chętniej sięgamy po nietypowe zestawienia i odważne inspiracje – od chłodnego, minimalistycznego stylu, po egzotyczne meble i dodatki rodem z Dalekiego Wschodu. Teraz dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym do każdego wystroju wnętrza możemy także dopasować układ przestrzenny mieszkania, nadając ścianom śmiałe, fantazyjne kształty.

Doniesienia z najważniejszych targów wnętrzarskich i meblarskich wprowadzają zawsze sporo zamieszania. Wiosenne i letnie spotkania w Paryżu, Mediolanie czy Sztokholmie to bowiem niezastąpione źródło inspiracji i przegląd tego co będzie modne w najbliższym czasie. Oglądając targowe propozycje oprócz klasycznego już funkcjonalizmu z charakterystyczną prostotą kształtów i surowców, coraz częściej spotkamy wracające do łask drewno, zastosowanie dużych szklanych powierzchni czy oszczędny i prosty styl zainspirowany kulturą Dalekiego Wschodu.

Teraz dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym do każdego wystroju wnętrza możemy także dopasować układ przestrzenny mieszkania.

Teraz dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym do każdego wystroju wnętrza możemy także dopasować układ przestrzenny mieszkania.

Z tego bogactwa każdy z nas może wybrać coś dla siebie i wypracować własny styl. Na zachęty projektantów i architektów wnętrz do artystycznych eksperymentów i poszukiwań reagujemy zresztą coraz śmielej. Skazani przez minione dziesięciolecia na jeden wzór meblościanki i powszechnie obowiązujące wykładziny i szare tapety wreszcie możemy dać upust naszej wyobraźni.

Podobnie jest z kształtowaniem powierzchni naszych mieszkań. Dzięki pojawieniu się łatwych w stosowaniu i obróbce technologii budowlanych coraz większą rolę w wystroju wnętrza zaczynają pełnić ściany. Chętnie odchodzimy od sztywnego rozplanowania powierzchni narzuconego przez architekta naszego „M4”. Niepraktycznie usytuowane ścianki działowe można przecież swobodnie wyburzyć i postawić nowe.

Dla miłośników niebanalnych rozwiązań

Budując w systemie Ytong możemy swobodnie kształtować układ przestrzenny naszego mieszkania. Bloczki Ytong pozwalają zrealizować nawet najodważniejsze projekty, nie ma więc powodu, by ograniczać swoją fantazję. Półokrągłe ściany, łuki, czy fantazyjne obudowy kominków i łazienek nie tylko ucieszą oko estetów, ale i znajdą zastosowanie w domach wielbicieli praktycznych rozwiązań.

Ściana z bloczków Ytong (fot.Xella)

Ściana z bloczków Ytong (fot.Xella)

Od nas tylko zależy czy zbudowaną przy pomocy bloczków Ytong wnękę wypełnimy półkami tworząc oryginalny regał, czy np. dodamy drzwiczki, blaty i niezbędny sprzęt komponując w ten sposób oryginalną kuchnię. Warto zresztą zasięgnąć porady projektanta, który może zaproponować nam jeszcze więcej zaskakujących aranżacji.

Ściana z bloczków Ytong (fot.Xella)

Ściana z bloczków Ytong (fot.Xella)

Ściankę wykonaną w systemie Ytong można wykończyć według własnych upodobań. Mieszkanie utrzymane w minimalistycznej stylistyce będzie świetnie wyglądało w oprawie surowych ścian – bloczki Ytong mają bowiem jasną barwę i ciekawą porowatą fakturę. Trzeba wtedy jedynie pamiętać o zagruntowaniu ich powierzchni, tak by bloczki nie pyliły. Ytong we wnętrzach komponuje się też doskonale z modnymi obecnie materiałami – metalem i szkłem. Ciekawym rozwiązaniem może być też na przykład połączenie podmurówki z bloczków Ytong z przegrodą z luksferów.

Zrób to sam

Pomysł nam się spodobał – co dalej? Perspektywa budowy sprawia, że odruchowo szukamy numeru telefonu do zaprzyjaźnionego majstra. Tymczasem w stwierdzeniu, że swój projekt możemy zrealizować sami nie ma ani odrobiny przesady. Niepotrzebny tu talent majsterkowicza a jedynie precyzja, zwłaszcza przy wytyczeniu linii przyszłej ścianki. Używając Ytonga, największej staranności wymagać będzie od nas wymurowanie pierwszej warstwy bloczków. Tylko na tym etapie używa się bowiem zwykłej zaprawy. Kolejne poziomy wymagają tylko cienkiej warstwy zaprawy klejącej Ytong. Ściankę działową do muru konstrukcyjnego mocujemy za pomocą zaprawy klejowej ułożonej w pionowym styku tych dwóch ścian oraz metalowych łączników wygiętych w kształt litery „L” wkładanych w co 4 spoinę.

W pionie bloczki łączy się na tzw. pióro i wpust, bez użycia zaprawy. Bloczki Ytong, dzięki swej porowatej strukturze są wiele lżejsze od innych materiałów i łatwe w obróbce, co oszczędzi nam wiele trudu i czasu. Jeśli tylko będziemy pamiętać o konieczności sprawdzania poziomicą i przy pomocy rozciągniętego sznurka poprawności położenia każdej kolejnej warstwy, sami się zdziwimy jak szybko i łatwo powstaje nasze dzieło.

Zbliżając się do końca pracy pamiętajmy żeby zostawić ok. 1,5 cm przerwy od stropu – szczeliną należy wypełnić masą piankową. Zostawić niewykończone czy też otynkować – to zależy już tylko od naszego wyobrażenia nowego wnętrza.

Przykład niebanalnego wykorzystania ścian i murów mogą stanowić tak modne ostatnio adaptacje dawnych fabrycznych wnętrz. Taka idea przyświecała autorom Fabryki Trzciny – modnego kompleksu kulturalnego w dawnej robotniczej dzielnicy Warszawy. Stuletnie fabryczne wnętrza tak urzekły architektów, że zdecydowali się zachować jak najwięcej autentycznych elementów. W miejscach maszyn stają szafy, komody i sofy wprowadzając domowy nastrój, jednocześnie wszystkie przewody i instalacje „pną” się po nieotynkowanych ścianach, a urządzenia fabryczne stanowią element wystroju wnętrza klubowych sal. Takie pomysły to prawdziwy strzał w dziesiątkę, bo kontrasty nigdy nie wychodzą z mody

Autor: Xella

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie