Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Farby do podłóg. Czy malowanie podłóg drewnianych jest możliwe?

Farby do podłóg. Czy malowanie podłóg drewnianych jest możliwe?

Najpopularniejszym sposobem zabezpieczania drewnianych parkietów jest w Polsce lakier, chociaż coraz częściej sięgamy też po olej. Mało kto wie, że efekt ochronny, a przede wszystkim dekoracyjny, uzyska się również za pomocą farby do podłóg. Rozwiązanie to stało się bardzo modne na Zachodzie, gdzie królują już nie tylko białe i szare podłogi w stylu skandynawskim, lecz także inspirowane pop-artem, łączące intensywne barwy, takie jak czerwony, żółty czy niebieski. Kolejnym ciekawym efektem, jaki możemy uzyskać, stosując odpowiednią farbę, jest postarzanie podłogi techniką przecierania. Na pytania dotyczące malowania podłóg odpowiada Zbigniew Cichocki, brand manager marki Domalux i Domalux Professional.

Efekt ochronny, a przede wszystkim dekoracyjny, uzyskać można za pomocą farby do podłóg.

Efekt ochronny, a przede wszystkim dekoracyjny, uzyskać można za pomocą farby do podłóg.

Kiedy warto użyć farby do podłóg?

Farbę do podłóg stosuje się najczęściej przy renowacji starych podłóg drewnianych, gdy są one zniszczone i trzeba zamaskować ich mankamenty. Kolejnym przypadkiem jest chęć dokonania znaczącej zmiany w wyglądzie pomieszczeń po latach użytkowania, bez kosztownej wymiany całej podłogi. Przy podłogach nowych korzysta się raczej z olei i lakierów, które podkreślają naturalne piękno i usłojenie.

Zbigniew Cichocki:
Bardzo rzadko zdarza się, by klient był tak niezadowolony z nowego parkietu, że od razu decyduje się na jego przemalowanie – generujące przecież dodatkowe koszty.

Jak przyszykować powierzchnię?

Nie można nakładać farby bezpośrednio na zniszczoną podłogę, wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Aby zachować jej adhezyjność, czyli jednolitą przyczepność nakładanych warstw produktu, całą powierzchnię należy dokładnie wyszlifować. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w części miejsc farba trzyma się świetnie, a w innych nieestetycznie odpryskuje, odsłaniając surowe drewno.

Czy można pomalować podłogę samodzielnie?

Za pomocą farby Alkosol marki Domalux bez problemu można pomalować podłogę w domu samodzielnie. Do szlifowania powierzchni należy użyć odpowiednich maszyn, co znacząco usprawni pracę. Warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego, takich punktów pojawia się coraz więcej.

Zbigniew Cichocki:
Możemy zastosować cyklinarkę bębnową lub talerzową, w przypadku renowacji przeprowadzanej samodzielnie szczególnie polecam tę ostatnią. Jej system oparty na trzech talerzach sprawia, że osoba nawet o niewielkim doświadczeniu, ale posiadająca zacięcie i pewien poziom kultury technicznej, poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Na wyszlifowaną i odkurzoną podłogę zazwyczaj kładzie się dwie warstwy produktu w 24-godzinnym odstępie czasowym. Najlepiej nakładać farbę w kierunku usłojenia drewna. Jeśli nie jest to możliwe, np. w przypadku podłogi ułożonej w jodełkę, malujemy w kierunku do wpadającego przez okna światła.

Malowanie podłogi najlepiej wykonywać w okresie wiosenno-letnim, kiedy pomieszczenia możemy intensywnie wietrzyć, co znacznie przyspiesza czas schnięcia farby.

Malowanie podłogi najlepiej wykonywać w okresie wiosenno-letnim, kiedy pomieszczenia możemy intensywnie wietrzyć, co znacznie przyspiesza czas schnięcia farby.

Jak dbać o pomalowaną podłogę?

Zasady ochrony i pielęgnacji podłogi pomalowanej farbą są zbliżone do podłogi zabezpieczonej lakierem. Najważniejsze jest jak najczęstsze usuwanie mechanicznych, luźnych zabrudzeń, takich jak kurz czy piasek. To one powodują największe wycieranie się farby i nieestetyczne prześwity. Następnie kładziemy systemy pielęgnacyjne – czyli warstwy ochronne. Warto to robić, gdyż potrafią one znacząco, nawet dwukrotnie, wydłużyć żywotność podłóg.

Polecanymi produktami w przypadku podłóg pokrytych farbą Alkosol są środki do bieżącej pielęgnacji podłóg lakierowanych, gruntownego czyszczenia podłóg lakierowanych oraz konserwacji podłóg lakierowanych marki Domalux Professional.

Jak długo utrzyma się kolor w pomieszczeniach, a ile na zewnątrz?

Wszystko zależy oczywiście od stopnia eksploatacji podłogi, ale w przypadku podłogi w domu, przy mocnym natężeniu ruchu, rozwiązanie to wystarczy na 8 lat, a przy większej dbałości nawet na 15–20 lat. Jeśli zależy nam na utrzymywaniu przez cały czas wysokiego standardu wizualnego, pomalowana podłoga będzie wymagać odnowienia co około 5 lat. W tym celu wystarczy umyć podłogę środkiem odtłuszczającym i dobrze zmatowić – szlifierką talerzową lub ręcznie. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się zwykle jedną warstwę farby w tym samym kolorze, nie usuwając dwóch poprzednich.

W przypadku zastosowania farby Alkosol na zewnątrz budynków, np. na deskach tarasowych, odnawiać je trzeba częściej, co 2–3 lata. Wszystkie powłokowe systemy barwiące stosowane na dworze są dużo mniej trwałe niż impregnujące, dają za to mocniejszy efekt kolorystyczny.

Czy możliwa jest tylko miejscowa renowacja?

W sytuacji, gdy cała pomalowana podłoga jest w dobrym stanie, a przetarcia są widoczne tylko w jednym miejscu, np. w progu, możliwe jest wykonanie miejscowej naprawy. Najlepiej zrobić to poprzez wyznaczenie krawędziami desek zamkniętej części, którą będziemy malować na nowo farbą. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że może być widoczna nie tyle różnica w kolorze, ile w stopniu odbicia światła – wynikająca ze zużycia podłogi. Naprawione miejsce nie będzie się więc idealnie wtapiać w pozostałą część.

Czy ciemną farbę można pokryć po latach jasną?

W takim przypadku najlepiej zeszlifować dokładnie całą warstwę ciemnej farby. Problematyczne miejsca, gdzie stara farba może być widoczna, to zapadnięte klepki, nierówności, zakończenia desek i przestrzenie pomiędzy nimi. Zmiana koloru z ciemnego na jasny jest możliwa, natomiast wymaga większej pracy i w tym wypadku warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty.

Kiedy możemy zacząć użytkować pomalowaną podłogę?

Po 24 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy farby jest ona sucha i możemy rozpocząć jej pierwsze użytkowanie – chodzenie po podłodze. Nie oznacza to jednak, że farba jest utwardzona na tyle, by wstawiać do pokoju meble czy kłaść dywany. Szczególnie tych ostatnich nie powinno się kłaść przed upływem 14 dni od malowania.

Zbigniew Cichocki:
Porównałbym to do samochodu odebranego od lakiernika. Można nim jeździć, ale nie powinno się go zabierać na myjnię.

Malowanie podłogi najlepiej wykonywać w okresie wiosenno-letnim, kiedy pomieszczenia możemy intensywnie wietrzyć, co znacznie przyspiesza czas schnięcia farby.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie