Start Arrow Budowa domuArrow Farby elewacyjne – korozja na elewacji

Farby elewacyjne – korozja na elewacji

Uszkodzenia betonu w elementach żelbetowych są spowodowane przede wszystkim korozją stali zbrojeniowej. Warto ją usunąć i zabezpieczyć powierzchnię, bo korozja skutkować może pękaniem powierzchni i łuszczeniem się farby. Postępująca korozja stali zbrojeniowej może również prowadzić do rozsadzania betonu od wewnątrz.

(fot. Atlas)

Takie zjawisko najczęściej zauważyć można na balkonie, gdzie stal zbrojeniowa jest za blisko powierzchni. Inną przyczyną może być karbonatyzacja betonu na starej konstrukcji, czyli zjawisko, gdzie alkaliczność betonu otaczającego stal zbrojeniową jest poniżej poziomu krytycznego. Korodowanie stali spowodowane jest zbyt wysoką wilgotnością betonu spowodowaną działaniem warunków atmosferycznych. Ponieważ beton jest materiałem porowatym, a betonowe elementy budowli zawsze stykają się z powietrzem atmosferycznym, w konsekwencji karbonizacja jest procesem nieuniknionym.

Nie bez znaczenia może być również zastosowanie złego rodzaju farby elewacyjnej, niezbyt dobrze chroniącej przed deszczem.

Aby usunąć skutki korozji stali zbrojeniowej, należy odpowiednio zabezpieczyć stal farbą antykorozyjną. Wcześniej jednak powierzchnię należy starannie oczyścić, usunąć łuszczącą się farbę, a także usunąć zniszczony beton.

Na oczyszczoną z rdzy stal nałożyć należy farbę antykorozyjną, a dopiero potem (na naprawiony już beton) nałożyć wybraną farbę elewacyjną.

Pozostaje jeszcze jedna możliwość uniknięcia korozji, to jest utrzymanie betonu w stanie suchym, aby nie zawierał wilgoci. W permanentnie suchym betonie nie może zachodzić korozja, gdyż oporność elektryczna suchego betonu jest zbyt duża. Natomiast w betonie, który ciągle jest zanurzony w wodzie korozja nie może występować, gdyż dopływ tlenu z reguły jest zbyt mały. Oczywiście ochrona betonowych konstrukcji przed wilgocią nie zawsze jest możliwa, stąd należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie stalowych elementów przed rdzą.

Remont balkonu nie jest bardzo skomplikowany, korzystając ze specjalistycznych produktów systemowych, zapewniających dobre wiązanie, możemy przeprowadzić go samodzielnie. Przeczytaj koniecznie: Jak naprawić balkon krok po kroku?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników