Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Farby satynowe czy matowe? Jak stopień połysku wpływa na wygląd wnętrza?

Farby satynowe czy matowe? Jak stopień połysku wpływa na wygląd wnętrza?

Rodzaj i stopień połysku farb do wnętrz w dużej mierze decyduje o finalnym efekcie wykańczania ścian i sufitów. Zanim wybierzemy farbę, sprawdźmy na jakie ściany warto stosować farby satynowe, a kiedy lepszym rozwiązaniem okażą się te o matowym wykończeniu.

Kiedy malować farbą satynową?

Satynowe wykończenie ściany wykonane nowoczesnymi farbami do wnętrz w niczym nie przypomina połyskliwej lamperii. Niemniej, farby satynowe nadające połysk nie najlepiej wyglądają na dużych powierzchniach. Zdecydowanie korzystniej zastosować je malując małe wnętrza, którym – dzięki odbijającej światło powłoce – dodają optycznie powierzchni. Ponadto lekko połyskujący efekt pozwala na podkreślenie miejsca, które chcemy wyeksponować.

Farby satynowe pięknie wydobywają głębie ciemnych kolorów. Są one również bardziej połyskujące niż jasne, beżowe barwy, choć i tym satynowe wykończenie nadaje wyrazistości. Co istotne, jasne kolory ścian wymalowane farbą satynową łatwiej utrzymać w czystości. Farby z połyskiem są bowiem wysoce odporne na zmywanie, a nawet szorowanie. Mycie ścian umożliwia usunięcie zabrudzeń, bez ryzyka ścierania powierzchni i powstawania nieestetycznych przebarwień czy uszkodzeń. Z tego powodu, farby satynowe polecane są do taki pomieszczeń, jak kuchnie czy pokoje dziecięce, a nawet przedpokoje czy korytarze.

Farby satynowe poleca się do wykańczania całkiem nowych ścian lub tych, które zostały idealnie wyremontowane. Jest to szczególnie ważne, bowiem na satynowym wykończeniu widać najdrobniejszą skazę podłoża, ubytki i nierówności.

Farby satynowe są dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecka, w którym nie jest trudno o zabrudzenia.

Farby satynowe są dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecka, w którym nie jest trudno o zabrudzenia.

Kiedy malować farbą matową?

Jeżeli stan ściany pozostawia wiele do życzenia, zdecydowanie lepiej wybrać farby matowe, które kryją niedoskonałości. Matowa powłoka, w przeciwieństwie do satynowej, rozprasza padające na powierzchnię światło, maskując nierówności i błędy malarskie. To, że powierzchnia nie odbija światła jest też cechą pożądaną w przypadku malowania sufitów – na połyskliwym suficie będzie widać wszelkie niedoskonałości, a odbijające się światło tworzyć będzie nieestetyczne refleksy.

Farby matowe są używane znacznie częściej w naszych domach i mieszkaniach, docenia się je za elegancki efekt wykończenia, który idealnie sprawdza się w tak reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon czy pokój dzienny.

Wybierając farby matowe do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia, koniecznie postawmy na produkt wysokiej jakości (a co za tym idzie droższy). Zwykłe farby matowe mają niską odporność na zmywanie, które powoduje nieestetyczne wybłyszczenia powierzchni.

Farby matowe są dobrym rozwiązaniem do większych i lepiej oświetlonych pomieszczeń.

Farby matowe są dobrym rozwiązaniem do większych i lepiej oświetlonych pomieszczeń.

Czy przed malowaniem ścian powierzchnię należy zagruntować? Kiedy stosować grunt, a kiedy farbę podkładową?

Zarówno w przypadku odnawianych ścian, jak i malowania nowych zaleca się zastosowanie farb podkładowych lub gruntu.

Grunt na ścianie po pierwsze pomaga pozbyć się ze ścian pyłu i kurzu, powstałych po szlifowaniu, po drugie wzmacnia przyczepność podłoża i sprawia, że wchłania ono równomiernie nową warstwę farby (ściana równomiernie wysycha). Gruntowanie ścian zapewnia więc trwałość nowej powłoki malarskiej, jednolity kolor ścian i wraz z wcześniejszym starannym szlifowaniem, idealnie gładką powierzchnią, co jest szczególnie istotne w przypadku malowania ścian farbami satynowymi.

Farby podkładowe również wzmacniają powierzchnię, poprawiają przyczepności oraz ujednolicają kolor. Zaleca się je przede wszystkim do odnawianych ścian o względnie dobrym stanie podłoża. Sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor ścian z intensywnego na jaśniejszy. Farba podkładowa „odetnie” stary kolor, dzięki czemu ściana nie będzie wymagać aplikacji kilku warstw matowej farby dekoracyjnej, która jest znacznie droższa od podkładowej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie