Start Arrow OgródArrow Fikus benjamina – piękny, ale wymagający

Fikus benjamina – piękny, ale wymagający

Piękna roślina o dość sztywnych, często pstrych liściach, mimo tropikalnego pochodzenia potrafi zachwycająco rosnąć w polskich mieszkaniach. Jeżeli jednak nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować lub dbać o zapewnienie odpowiednich warunków, ze złości masowo zgubi liści.

Fikus benjamina (Figowiec benjamina) występuje w wielu odmianach. Warto je rozróżnić, gdyż niektóre z nich osiągają naprawdę duże rozmiary. Jeżeli chcemy postawić rośliny doniczkowe na parapecie, zrezygnujmy raczej z odmian Exotica, Danielle czy Golden King. Poszczególne odmiany różnią się również kolorem – mogą mieć jasnozielone, żółtawe, żywozielone lub pstre, wybarwione na jasno liście, dosyć sztywne, skórzaste, na zwisających gałęziach.

(Fikus benjamina nie lubi przeciągów, przesadzania, zmiany miejsca. Jest bardzo kapryśny.)

Jakie warunki zapewnić fikusowi?

  • Podłoże i nawożenie:

Ta roślina doniczkowa wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża, wystarczy więc kupić mu uniwersalne podłoże do roślin zielonych. Pamiętać należy o regularnym (co 2 tygodnie) nawożeniu, szczególnie w okresie wegetacji. Zimą nawożenie ograniczamy, jednak nie eliminujemy go w ogóle – wystarczy zrobić to raz na miesiąc, półtora miesiąca.

Do nawożenia stosujemy również uniwersalne nawozy do roślin zielonych, postępując z nimi zgodnie z informacją na opakowaniu.

  • Podlewanie:

Fikus benjamina nie lubi przesadnie wody – należy go podlewać wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona (2 razy na tydzień, zimą rzadziej). Nie powinno się również zostawiać wody na podstawce doniczki.

Zbyt obfite podlewanie spowoduje, że nasz fikus zacznie gubić liście. Mogą one również zacząć żółknąć bądź usychać na końcach. Z drugiej jednak strony, w sezonie grzewczym, kiedy kaloryfery grzeją z całą mocą, warto jest spryskiwać naszą roślinę, delikatnie nawilżając jej listki.

  • Oświetlenie i temperatura:

Jak zaznaczyliśmy w tytule, figowiec benjamina to wymagająca roślina. Lubi wodę, ale nie za bardzo. Podobnie jest ze słońcem. Jeżeli nasze okna wychodzą na wschód, śmiało możemy ustawić doniczkę na parapecie. Jeżeli jednak narażone są na południowe promienie słoneczne, ustawmy ją w głębi pokoju.

Najlepsza temperatura dla naszej rośliny mieści się w granicach od 15-17 do 25 stopni.

Uwaga! Dobrze przemyślmy miejsce, gdzie postawimy fikusa. Bardzo nie lubi zmian i może zacząć gubić liście. Nie stawiajmy go też w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy!

(Fikus benjamina o pstrych liściach potrzebuje więcej światła.)

  • Przesadzanie:

Fikusa benjamina przesadzamy najczęściej dlatego, że za bardzo wyrósł nam w doniczce. Zmieńmy mu ją na wiosnę, wybierając większą, by następnym razem przesadzanie nie musiało nastąpić w kolejnym roku.

Jednak raz na rok wymieniajmy mu wierzchnią warstwę gleby.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród