Start Arrow InstalacjeArrow Filtrowanie powietrza w domu

Filtrowanie powietrza w domu

Analiza badań potwierdza, że powietrze w wielu mieszkaniach jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. W domu nie działają takie naturalne oczyszczacze, jak deszcze, mgła, wilgoć i rosa lub filtracja roślinna. Głównym zanieczyszczeniem domowego środowiska jest kurz. W domu o powierzchni 150-200 m2 wytwarza się i zbiera ok. 20 kg kurzu rocznie!

filtrowanie powietrzaKurz domowy tworzy się głównie ze składników mineralnych i organicznych. W jego skład wchodzą pyłki kwiatów, drobiny martwych owadów, ich odchody, drobiny ludzkiego naskórka, bakterie, przetrwalniki grzybów, drobinki pyłu i tkanin oraz wiele innych cząsteczek. Kurz to również żerujące w tym wszystkim roztocza, których odchody są silnym alergenem.

Coraz więcej osób ma alergie spowodowane właśnie domowym kurzem. Wszyscy chorzy na alergie powinni w domu stosować urządzenia, które będą oczyszczać powietrze i chronić ich domowe środowisko przed aktywnością alergenów.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza szczególnie polecane są alergikom. Urządzenia uzbrojone w naturalny filtr, czyli wodę, wychwytują kurz, pyłki kwiatów i roślin, dym z papierosów, zapachy i inne mikroskopijne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Urządzenia takie dodatkowo jonizują i nawilżają powietrze.

Parametry urządzeń

Oczyszczacze pozwalają na filtrowanie powietrza z natężeniem przepływu 30-300 m3/godz., co w pomieszczeniach o powierzchni 25 m kw. oznacza nawet pięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Urządzenia te są dość ciche (62 dB). Ważą kilka kilogramów. Sposób zasilania: oczyszczacze są urządzeniami elektrycznymi podłączanymi do prądu 230 V lub zasilacza 12 V.

Odkurzacze z filtrem wodnym

Używanie odkurzacza konwencjonalnego często przynosi więcej szkody niż pożytku. Zwiększają one zapylenie powietrza wzbijając zalegający kurz w powietrze. Również bakterie pozostają godzinami zawieszone w powietrzu i są wdychane przez domowników. Odpowiedzią techniki na ten problem stały się odkurzacze z filtrem wodnym.

Sposób działania: odkurzacz dla alergików wyposażony jest w tzw. filtr wodny, który zanieczyszczenia wypierze w wodzie. Mogą one zostać bezproblemowo usunięte wraz z nim zaraz po odkurzaniu. Dzięki temu puch, włókna tekstylne i wszystkie inne zanieczyszczenia są nie tylko usunięte, ale i unieszkodliwione wewnątrz odkurzacza, zanim zawarte w nich roztocza kurzu domowego otrzymają szansę rozmnożenia się i ponownego zagnieżdżenia w domu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy wodny system filtracyjny eliminuje nawet najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń (powyżej 0,3mm.). Stopień zatrzymywania cząstek może sięgać nawet do 99,99% i gwarantuje naprawdę czyste powietrze wylotowe – czystsze niż powietrze otoczenia!

Dyfuzory

W domu można zainstalować dyfuzor (nawilżacz, który jednocześnie oczyszcza powietrze). Dyfuzor od innych nawilżaczy różni się tym, że nie ma filtrów. Woda z biopochłaniaczem wymywa z wtłoczonego powietrza zabrudzenia mechaniczne i bakterie, które osiadają na dnie zbiornika, wiąże i wytrąca w postaci osadu spaliny oraz dym tytoniowy.

Klimatyzatory i klimatyzery

Klimatyzatory są urządzeniami elektrycznymi o stosunkowo dużej mocy, dlatego należy je podłączać do przewodów przystosowanych do takiego obciążenia.

Jak użytkować klimatyzator?

W czasie schładzania ciepłego i wilgotnego powietrza następuje skraplanie pary wodnej w jednostce wewnętrznej, należy więc zadbać o odprowadzenie skroplin do pojemnika na zewnątrz budynku (skąd odparują) do kanalizacji.

Jeżeli klimatyzator jest regulowany elektronicznie, pilot zdalnego sterowania wyposażony w czujnik temperatury musi znajdować się w zacienionym miejscu, z dala od wylotu zimnego powietrza.

W czasie działania klimatyzacji okna i drzwi w pomieszczeniach powinny być zamknięte.

Aby urządzenie działało sprawnie, należy co pewien czas (zwykle co 10-20 dni) przepłukać filtry pod bieżącą wodą i wyprać w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.

Gdzie zainstalować klimatyzator?

Klimatyzatory powinno się instalować w miejscu nienasłonecznionym, na krótszej ścianie pomieszczenia, by nie były osłonięte meblami, a strumień powietrza nie był zakłócany i docierał jak najdalej. Jednostka zewnętrzna powinna być instalowana w takim miejscu, aby wylot gorącego powietrza nie szkodził roślinom i zwierzętom.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marek Odpowiedz 2015-09-09 09:00:46

Ja też tam kupowałem filtry przeciwpyłkowe, ale dla siebie. Rok w rok się męczyłem z alergią, te pyłki mnie dobijały, aż w końcu znalazłem właśnie info o tej firmie Solis i ich filtrach. Od kiedy je mam jest o niebolepiej.

Dorota Odpowiedz 2015-08-11 13:19:11

Sama korzystam z takiego urządzenia ze względu na syna alergika. Filtracja powietrza w domu bardzo w tym pomaga. Ja zamawiam z solisfiltry.pl To polski producent filtrów powietrza. Nie kosztują dużo a dzięki temu dbamy o zdrowie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje