Start Arrow OgródArrow Fiołek afrykański. Jak dbać o tę roślinę?

Fiołek afrykański. Jak dbać o tę roślinę?

Fiołek afrykański to niewielka roślina doniczkowa, która nie przekracza 15 centymetrów wysokości. Ma drobne, zazwyczaj pojedyncze kwiaty, rosnące w pękach. Posiada bardzo urocze, ciemnozielone i owalne liście. Pięknie zdobi wnętrze domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę. Podpowiadamy kilka, ciekawych wskazówek…

Aby roślina ta kwitła przez cały rok, warto poświęcić jej trochę uwagi. Fiołek afrykański nie jest trudny w uprawie. Oto kilka podpowiedzi pielęgnacyjnych…

O czym warto pamiętać?

Mimo że roślina ta pochodzi z Afryki, nie znosi upałów. Doskonale rozwija się w warunkach domowych i temperaturze, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Fiołek afrykański lubi światło, ale delikatne. Bezpośredni kontakt ze słońcem może mu zaszkodzić. Najlepiej więc ustawić go na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej. Co ciekawe, doświetlenie rośliny sztucznym światłem, pobudzi ją do wydawania pąków i kwitnienia. 

Podlewanie

Roślinę należy podlewać dwa razy w tygodniu. Pamiętać należy o tym, aby woda nie miała bezpośredniego kontaktu z liśćmi. Najlepiej więc wlewać wodę na podstawkę. Ważne jest także regularne podlewanie. 

Najczęstsze choroby rośliny 

Jeśli liście fiołka afrykańskiego zaczynaja gnić, świadczy to o nadmiarze wody. Z kolei jeśli liście rośliny stają się matowe, świadczy to o nadmiarze słońca. W takim przypadku należy odstawić doniczkę w zacienione miejsce i przestać ją podlewać. Odczekaj dwa lub trzy tygodnie, aż ziemia przeschnie. Jeśli po upływie tego czasu, kwiat nie odzyska dawnego blasku, już raczej taki pozostanie. 

Występowanie mączniaka na liściach fiołka afrykańskiego, jest najczęstszą chorobą tej rośliny. Zanim sięgniesz po środki chemiczne, w celu zwalczenia szkodnika, spróbuj użyć domowych sposobów. Preparaty na bazie czosnku doskonale radzą sobie z mączniakiem. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 15, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród