Start Arrow OgródArrow Fiołek afrykański: uprawa i pielęgnacja

Fiołek afrykański: uprawa i pielęgnacja

Fiołek afrykański należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jest dostępny w sprzedaży przez cały rok. Zastanawiasz się, jak go uprawiać i pielęgnować? Oto nasze wskazówki!

Wygląd rośliny

Fiołek afrykański (łac. „Saintpaulia”) to roślina posiadająca mięsiste i ciemnozielone liście. Osiąga wysokość około 25 cm. Zachwyca kwiatami w różnych barwach, takich jak: błękit, fiolet, róż, biel, a także czerwień. Niektóre kwiaty fiołka afrykańskiego są dwubarwne. 

Uprawa i pielęgnacja fiołka afrykańskiego

Stanowisko 

Fiołki afrykańskie lubią rozproszone światło, dlatego nie należy ustawiać ich na parapecie o wystawach: wschodniej, północnej oraz południowej. Liście rośliny są bardzo wrażliwe na ostre promienie słoneczne. Pamiętaj także, aby nie narażać rośliny na przeciągi.

Podłoże 

Roślina ta powinna mieć zapewnione żyzne i przepuszczalne podłoże. 

Podlewanie 

Fiołka afrykańskiego należy podlewać, nalewając wodę do podstawki. Raz w tygodniu w zupełności powinno wystarczyć. Przed podlaniem rośliny sprawdź, czy podłoże rośliny jest suche. Jeśli tak – śmiało podlej roślinę!

Nawożenie 

Od wiosny do jesieni fiołka afrykańskiego należy zasilić płynnym nawozem do roślin kwitnących. 

Przed zakupem 

Przed zakupem fiołka afrykańskiego, dokładnie sprawdź, czy liście rośliny nie są pokryte pleśnią. Wybierz taki okaz, który ma wiele pąków kwiatowych. Tuż po zakupie rośliny, pamiętaj, aby okryć ją, w celu ochrony przed zimnem. Najlepiej owiń ją papierem. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 30, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty