Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Fototapeta na folii samoprzylepnej – przyklejanie

Fototapeta na folii samoprzylepnej – przyklejanie

Bardzo wygodnym i popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest fototapeta na folii samoprzylepnej. Na ogół przyklejona jest na papierze podkładowym, który chroni ją przed zabrudzeniem od spodu. Przyklejanie takiej tapety nie jest trudne, ale warto poprosić druga osobę do pomocy. Liczy się przede wszystkim precyzja.

Zobacz także: 

Jeśli chodzi o narzędzia, to potrzebujemy jedynie spryskiwacza z wodą, oraz rakli i nożyka. Nie trzeba chyba dodawać, ze podłoże powinno być gładkie, czyste, oraz odtłuszczone. W tej ostatniej kwestii pomóc nam może benzyna ekstrakcyjna. Przemycie nią ściany gwarantuje skuteczne odtłuszczenie.

(Fototapeta, fot. Kids Town)

Przebieg prac

 • Na ścianie pionowej zawsze klejenie zaczynamy od góry. Jeśli kładziemy zaś tapetę na powierzchni poziomej, kierunek nie ma wielkiego znaczenia.
 • Odklejamy pasek fototapety o szerokości około 20-50 cm od papieru podkładowego. Odkrytą powierzchnię z klejem spryskujemy wodą. Wodą powinniśmy spryskać również powierzchnię ściany, ale nie całą, tylko po kawałku. Zacznijmy od fragmentu, w którym rozpoczynamy przyklejanie.
 • Na etapie samego nakładania tapety przyda się pomoc drugiej osoby. Najlepiej, by podczas nakładania jedna osoba wygładzała powierzchnię tapety raklą, a druga stopniowo rozwijała bryt, podwijając przy tym papier podkładowy. Oczywiście, prace wykonujemy z góry na dół i kawałek po kawałku spryskujemy powierzchnię wodą.

(Fototapeta, fot. Pixars)

 • Wygładzanie raklą jest konieczne, aby zlikwidować powstające pęcherzyki wody lub powietrza. Powinniśmy w tym celu wykonywać delikatne, spokojne ruchy. Wygładzić musimy dokładnie całą powierzchnię, kawałek po kawałku.
 • Jest wielu zwolenników nakładania foli bez użycia wody. Jeśli jednak jest to nasze pierwsze naklejanie fototapety, zdecydowanie lepiej jest użyć wody. Ułatwia to pracę i daje możliwość korekty ewentualnych błędów.
 • Dzięki takiemu sposobowi naklejania na powierzchni tapety nie powinny powstać pęcherzyki. Jeśli pomimo to nie udało się uniknąć ich powstawania, przekłujmy je igłą i wygładźmy powierzchnię raklą. Wówczas nie powinno być po nich śladu.

Podobnie jak w wypadku tapet na podłożu papierowym lub flizelinowym, często producenci dołączają do tapet dodatkową próbkę materiału. Dzięki niej możemy przetestować „zachowanie” tapety po zamoczeniu i poćwiczyć przyklejanie.

 

(Fototapeta, fot. Mineheart)

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

WallViews.com Odpowiedz 2019-01-31 12:00:13

Zdecydowanie najszybszy i najtańszy sposób na 'remont' :) Polecam ekologiczny druk wodny bez PVC!

Domix Odpowiedz 2018-08-07 14:55:24

Fototapeta to świetna sprawa. Swoją zamówiłem w sklepie Wallcolors i wygląda naprawdę nieźle!

Naklejki na ścianę - dekoracje do pokoju dziecka | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-19 14:01:11

[...] naklejki ścienne prawie zawsze dołączona jest do nich czytelna instrukcja. Duże formaty lub fototapety wymagają jednak czasami zatrudnienia fachowca. AKPC_IDS += [...]

berind Odpowiedz 2012-12-14 00:23:17

Ja powoli zaczynam się przekonywać do fototapet. Właściwie przekonało mnie dopiero, jak ostatnio w jednej z knajp widziałem. Wyglądało to świetnie. Ja mam jedno spore pomieszczenie w domu, salon/które kiedyś chciałbym przerobić na jadalnię;) Widzę w jednym rogu coś w tym stylu studiotapet.eu/2/906/coffee-pattern.html reszta scian jednak jasna :)

Olaf Odpowiedz 2012-04-12 09:03:09

Też mam fototapetę w mieszkaniu i z tego faktu jestem bardzo zadowolony. Sam bym tego nie nakleił, więc zleciłem to wszystko fotodekoracje.com Wydrukowali mi ją i nakleili, za co jestem bardzo wdzięczny, bo wygląda bardzo okazale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny