Start Arrow Artykuły PremiumArrow Fotowoltaika – jak działa, z czego się składa oraz dlaczego jej potrzebujesz?

Fotowoltaika – jak działa, z czego się składa oraz dlaczego jej potrzebujesz?

Pozyskiwanie energii elektrycznej  bezpośrednio ze słońca to już nie futurystyczne plany szalonych naukowców, a nasza teraźniejszość! Jest to możliwe za sprawą paneli fotowoltaicznych. Dziś wyjaśniamy, czym w ogóle jest i jak działa fotowoltaika i dlaczego jej potrzebujesz w swoim domu.

 

panele fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

Z czego zbudowana jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Najprościej rzecz ujmując, pod pojęciem fotowoltaiki kryje się proces, który polega na przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną.

Ogniwa, moduły i panele fotowoltaiczne

Do przekształcenia jednego rodzaju energii w drugi potrzebujemy ogniw fotowoltaicznych. Są one zbudowane z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania promieniowania słonecznego. Pojedyncze ogniwo nie wytwarza wystarczająco dużo energii, aby zasilić sprzęty większe niż drobna elektronika. Z tego względu ogniwa łączy się ze sobą w moduły. Z reguły do wytworzenia odpowiedniej ilości energii dla gospodarstwa domowego potrzeba przynajmniej kilku modułów. Tak zgrupowane moduły, podłączone do jednego falownika tworzą panel fotowoltaiczny.

Falownik w instalacji

Energia wytworzona przez panel fotowoltaiczny przechodzi przez falownik, który zamienia ją w prąd zmienny, gotowy do użycia w naszych domach. To jednak nie wszystko. Falownik jednocześnie pełni funkcję kontrolera przydomowej elektrowni. Na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie domowej sieci i dopasowuje do niej parametry generowanego prądu. Co więcej, w przypadku wykrycia awarii, falownik ulega wyłączeniu, minimalizując ryzyko zwarcia, które mogłoby doprowadzić uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej.

Licznik dwukierunkowy

Co dzieje się z energią elektryczną, wytworzoną przez panele, której nie zużyjesz? Albo co w sytuacji, kiedy Twoja instalacja produkuje za mało energii, aby pokryć Twoje pełne zapotrzebowanie? Mimo iż posiadamy naszą własną mikroelektrownię, to nadal jesteśmy podłączeni do ogólnodostępnej sieci energetycznej. To do niej oddajemy nadwyżki, a także z niej pobieramy prąd w momentach naszego zwiększonego zapotrzebowania na energię. Aby zliczać ilość energii oddanej i pobranej z sieci montujemy licznik dwukierunkowy, który stanowi kolejny element naszej instalacji. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować przepływ prądu z i do sieci oraz rozliczać się z naszym sprzedawcą energii.

zestaw paneli fotowoltaicznych

zestaw paneli fotowoltaicznych

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Korzyści z posiadania paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim:

  • mniejsze rachunki za prąd,
  • częściowa niezależność od dostawcy prądu,
  • dbałość o środowisko.

To głównie oszczędność jest przyczyną, dla której panele fotowoltaiczne cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Taka instalacja może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd nawet o kilkaset złotych w ciągu roku. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż ceny prądu czy gazu stale rosną.

Szacuje się, że inwestycja w fotowoltaikę może się zwrócić już w ciągu 5-10 lat. Wpływ na to ma jednak kilka czynników: liczba zainstalowanych modułów oraz ich wydajność, przeciętne zużycie prądu w gospodarstwie domowym czy dotacje uzyskane na mikroelektrownię.

Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje niewyczerpywalne źródło energii. Oznacza to, że korzystanie z energii słonecznej do produkcji prądu nigdy nie spowoduje wyczerpania jej zasobów. Co więcej, fotowoltaika nie emituje żadnych szkodliwe substancji ani pyłów. Instalacja działa praktycznie bezdźwięcznie i nie zużywa innych zasobów np. wody pitnej. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii.

Zaufaj specjalistom

Ponieważ panele fotowoltaiczne to duża inwestycja, warto w tej kwestii postawić na zaufanego dostawcę. Najlepiej więc zdecydować się na firmę, która ma już wyrobioną renomę na rynku. Jednym z takich producentów jest pionier w branży, firma energetyczna E.ON Polska.

Przedstawiciel pomoże Ci dobrać panele słoneczne o optymalnej mocy dla Twojego gospodarstwa domowego. Stworzy też wycenę i znajdzie najlepszy punkt do zamontowania fotowoltaiki tak, aby była jak najbardziej wydajna.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 25, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty