Start Arrow Bez kategoriiArrow Fundamenty domu. Poradnik inwestora.

Fundamenty domu. Poradnik inwestora.

Każdy inwestor na początkowym etapie budowy może zastanawiać się czy podjęte zostały właściwe decyzje w zakresie wyboru fundamentów oraz czy fundamenty zostały właściwie zaprojektowane.

Decyzje związane z wyborem fundamentów, ich adaptacją i dostosowaniem do działki należą do architekta adaptującego, a w późniejszym etapie do kierownika budowy. Ale znajomość podstawowych zasad pozwoli inwestorowi skontrolować ekipy budowlane w trakcie wylewania fundamentów.

Jedną z pierwszych decyzji procesu budowlanego jest wylanie fundamentów. Wiedza, którą znajdziecie poniżej będzie przydatna każdemu inwestorowi. Wiedza pozwoli na sprawdzanie, czy wykonywana przez fachowców i budowlańców w zakresie pomiarów i projektowania, a następnie w procesie prac budowlanych jest właściwa, a decyzje podjęte przez ekipę budowlaną i kierownika budowy nie budzą wątpliwości.

betonowe fundamenty domu

fundament domu, zalane betonem ściany fundamentowe w szalunku

Analiza wstępna przed wykonaniem adaptacji.

Podczas analizy należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 Jaki budynek powstanie na działce?

Czy budynek jest z piwnicą czy bez?

Ważne też jest w jakiej technologii budynek będzie budowany?

Czy będzie potrzebny fundament w formie płyty fundamentowej czy też w postaci fundamentu wylanego na ławach?

To wiedza podstawowa do adaptacji fundamentów zwartych w projektach domów jednorodzinnych. W większości przypadków rodzaj gleby oraz warstwa humusu i głębokość warstwy nośnej gruntu jest w przybliżeniu znana. Wówczas bardzo często dochodzi do pominięcia badania geotechnicznego.

Są jednak miejsca w Polsce, gdzie takie badanie będzie konieczne, np.  miejsca na terenach szkód górniczych. Warto również przeprowadzić takie badania, gdy dom stoi na tzw. Mokrej działce i grunt jest podmokły lub mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Co to są badania geotechniczne?

Badania te polegają na pobraniu przez geologa próbek gruntu w spodziewanym miejscu posadowienia domu celem określenia nośności i rodzaju gruntu.

Wzmocnienie fundamentów w trakcie budowy.

Głębokość fundament jest projektowana standardowo wg lokalnych warunków gruntowych, a ewentualne poprawki i korekty w konstrukcji i technologii są czynione po ściągnięciu warstwy humusu.

Dopiero po ściągnięciu warstwy humusu może zapaść decyzja o pogłębieniu wykopu celem dotarcia do warstwy nośnej lub też o wzmocnieniu jego wytrzymałości. Decyzje mogę być podjęte przez kierownika budowy.

W zależności od regionu Polski fundament jest kopany na głębokość około, od 0.9m do 1,2 m. O tych głębokościach mówimy w przypadku tradycyjnego fundamentu zbudowanego w oparciu o ławy fundamentowe i ściany fundamentowe.

Zbrojenie fundamentów.

Ławy fundamentowe wymagają zbrojenia, ilość zbrojenia jest przewidziana w projekcie budowlanych. I jest uzależniona od wielkości i ciężaru budynku, oraz od rodzaju i nośności podłoża. Solidne i prawidłowe wykonanie fundamentów gwarantuje nam, że cały budynek będzie stabilny, bez tendencji do przechylania lub osiadania. Nie warto na zbrojeniu oszczędzać.

fundament budynku w technologii płyty fundamentowej

fundament budynku w technologii płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa.

W przypadku płyty fundamentowej ciężar budynku rozkłada się na większą powierzchnie i jej zastosowanie jest zalecane do budynków stawianych na mniej stabilnych gruntach, zwłaszcza w przypadku niejednorodnych warunków gruntowych. Płyty są również wybierane na możliwie większą dokładność wykonania do projektów w technologii szkieletu drewnianego i zapewnienia nowoczesnego systemu grzewczego z możliwością dużej kumulacji ciepła.

Dom z piwnicą czy bez?

To samo w przypadku budowy domu z piwnicą.  W tym przypadku jednak bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych, ponieważ wysoki poziom wód gruntowych jest problemem, gdyż bardzo trudno jest zabezpieczyć fundamenty i trudno jest uzyskać dobrą izolacje zapobiegającą zalewaniu piwnicy.  Głębokość fundamentów sięga wówczas nawet 3 metrów.

Domy z piwnicą powstają na małych działkach oraz w regionach, k w których jest tradycja wykonywania takich domów, często by wykorzystać ukształtowanie terenu dom posiada podpiwniczenie, gdy jest budowany na skarpie lub stoku.

Fundamenty przy granicy działki.

W przypadku budowy w granicy lub blisko granicy trzeba odpowiednio zabezpieczyć wykop, zwłaszcza w przypadku, gdy na sąsiedniej działce stoi budynek.  W szczególnych wypadkach można budować w granicy działki lub np. w odległości 1,5m od granicy działki.

Warto też wspomnieć o kilku technologiach związanych z fundamentami.

Płyty fundamentowe z ogrzewaniem powietrznym. To technologia, która zapewnia możliwość ogrzewania podłogowego powietrznego, Wykorzystuje właściwości fundamentu do akumulacji ciepła.

Pale. W miejscach, gdzie warstwa nośna jest bardzo głęboko stosuje się pale. Technologia jest wykorzystywana do dużych ciężkich obiektów.  Czasami też można spotkać się z tą technologią na terenach zalewowych (zagrożonych zalewami). Pale to inaczej betonowe i zbrojone słupy wbite lub wkopane w ziemie na głębokość kilku a nawet kilkunastu metrów.

Wybór rodzaju fundamentów

Przy wyborze rodzaju fundamentów należy wziąć pod uwagę kilka spraw:

  1. Poziom wód gruntowych
  2. Poziom występowania gruntów nośnych
  3. Poziom przemarzania gruntu
  4. Fundamenty innych budynków na działkach sąsiadujących w przypadku budowy w granicy lub przy granicy w odległości 1.5 m.

Poziom wód gruntowych. Najlepiej by był poniżej posadowienia ław fundamentowych, wówczas napór wód gruntowych na fundamenty nie będzie występował. Potrzeba zabezpieczenia ochrony fundamentów przed wilgocią zawsze występuje, ale być może wystarczy zastosowanie najprostszego systemu. Istotne znaczenie ma poziom wód gruntowych w przypadku budowy domu z piwnicą.  Zdarzają się przypadki, że sposobem na ominięcie wysokich wód gruntowych jest podwyższenie posadowienia domu.

Poziom występowania gruntów nośnych. Grunty nośne znajdują się pod warstwą humusu, czyli pod warstwą próchniczną gleby.  Tylko na gruntach stabilnych (nośnych) można wylać fundamenty.

Poziom przemarzania gruntu. Poziom ten jest uzależniony od szerokości i długości geograficznej oraz od ukształtowania terenu. W Polsce jest to od około 0,7m do ponad 1  metra na terenach górskich i na terenach północno-wschodnich.

Fundamenty innych budynków na działkach sąsiadujących w przypadku budowy w granicy lub przy granicy w odległości 1.5 m. Budowa fundamentów wymaga zachowania specjalnych zabezpieczeń przed ewentualnym usuwaniem się gruntu lub i fundamentów lub budynków z działki sąsiadującej.

Budowa rozpoczyna się od wytyczenia przez geodetę budynku. Warto również dowiedzieć się nt sposobów wytyczenia budynku i jaki sposób preferuje nasz wykonawca. Czy woli w osi murów, czy np. po obrysie zewnętrznym budynku. Jakość wytyczenia budynku i jego kontrola przed rozpoczęciem kopania fundamentów to podstawa. I najlepiej by inwestor nie zostawił tego wyłącznie kierownikowi lub wykonawcy.

Materiały do budowy fundamentów.

Do wykonania będzie potrzebny:

  1. Piasek cement i woda
  2. Deski szalunkowe
  3. folia hydroizolacyjna
  4. beton wytrzymałości B15 lub o wyższych parametrach
  5. pręty zbrojeniowe o grubości przewidzianej w projekcie
  6. drut wiązałkowy.

Więcej informacji nt Budowy fundamentów można znaleźć na dom.pl.

Szczególnie polecamy artykuł https://www.dom.pl/lawy-fundamentowe-krok-po-kroku-poradnik-z-rysunkami.html

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 25, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: bez kategorii