Start Arrow Budowa domuArrow Fundamenty: monolityczne czy murowane?

Fundamenty: monolityczne czy murowane?

O tym, jakie fundamenty wybrał architekt do naszego domu, zależy od wielu czynników. Od prawidłowego wyboru materiałów, z których będą one budowane i z odpowiedniego projektu zależy trwałość i konstrukcja całego budynku.

W części opisowej i architektonicznej, projekty domów zawierają m.in. informacje dotyczące zaplanowanych przez architekta fundamentów. Mamy więc zarówno narysowany rzut fundamentów, jak i opis, z którego wynika, jakich materiałów budowlanych należy użyć i jaka powinna być grubość izolacji poziomej i pionowej. W zależności od typu zabudowy, tj. czy mamy dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem oraz od ewentualnego podpiwniczenia całkowitego lub częściowego, architekt dobiera odpowiednie rozwiązanie.

Projekty domów muszą być poddane obowiązkowej adaptacji do warunków lokalnych. Architekt adaptujący może zmodyfikować fundamenty i ich izolacje, by lepiej przystosować budynek do konkretnej sytuacji zastanej na działce inwestora. Choć gotowe projekty są objęte prawem autorskim i zmiany wymagają zgody autora, istnieje lista zmian, które przeprowadzić można bez wydanej zgody. Zmiany te dotyczą między innymi fundamentów. Dopuszczalne zmiany w ramach adaptacji projektu wynikają właśnie z dostosowania do nośności gruntu oraz zmian w zakresie podpiwniczenia.

Projekty domów jednorodzinnych najczęściej mają fundamenty monolityczne lub fundamenty murowane.

Fundamenty monolityczne (betonowe) stosuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy budowa domu odbywa się na gruntach niejednorodnych, poniżej poziomu wód gruntowych, beton jest bowiem materiałem odpornym na duże zawilgocenie. Sposób zbrojenia, który również opisuje projekt domu, może być wykonany na różne sposoby, w zależności od formy budynku.

Fundamenty monolityczne wykonuje się z betonu klasy C12/15, C16/20 lub C20/25, można również wykorzystać beton wodoszczelny, który charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością niż tradycyjny.

Budowa fundamentów jest czasochłonna i trudna. Kłopotliwe jest zwłaszcza wykonywanie drewnianego deskowania, które znacznie podwyższa koszty budowy. Rozwiązaniem jest wykorzystanie z wypożyczonego deskowania wielokrotnego użytku.

Fundamenty betonowe wymagają odpowiedniego harmonogramu budowy. Nie poleca się ich budowania w okresach gorących lub mroźnych, chyba że latem beton będzie zraszany wodą, zimą zaś – wzbogacany odpowiednimi domieszkami.

Dużo szybciej, taniej i prościej wykonuje się fundamenty murowane. Tu zarówno materiały budowlane, jak i robocizna wyniesie inwestora znacznie mniej. Jednak fundamenty domu nie powinno wybierać się tylko ze względu na niski koszt budowy. Fundamenty murowane stosuje się bowiem głównie na gruntach spoistych i niespoistych, gdzie poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki. Do ich budowy wykorzystuje się bloczki komórkowe lub bloczki keramzytowe, albo pustaki zsypowe.

Fundamenty murowane nie wymagają tak dobrych warunków atmosferycznych, jak fundamenty monolityczne. Czas realizacji jest więc znacznie krótszy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu