Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Fundamenty ogrodu zimowego

Fundamenty ogrodu zimowego

Ogród zimowy staje się coraz popularniejszy wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Projekty domów energooszczędnych często stosują to rozwiązanie, jako dodatkową barierę termiczną dla budynku. Ale również i do istniejących domów można dobudować ogród zimowy.

– Chciałbym w moim domu mieć ogród zimowy. Działka pozwala na dobudowę, ale zastanawiam się, jak przygotować podłoże. Czy taki ogród musi mieć fundamenty podobne do tych, które są pod domem?

Jak przygotować podłoże pod dobudowę ogrodu zimowego do istniejącego budynku, czytelnikowi i wszystkim zainteresowanym doradza ekspert z firmy Reynaers, producenta ogrodów zimowych:

Konstrukcja ogrodu zimowego to projekt inżynierski, który musi być zgodny z wymaganiami budowlanymi a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo użytkownikom. Bez względu na rodzaj zastosowanych materiałów (aluminium, stal, drewno), projekt musi być przeliczony pod kątem obciążenia wiatrem i śniegiem zgodnie z Polską Normą (Oddziaływanie na konstrukcje).

Zawsze fundament pod konstrukcję, musi spełniać następujące parametry:

  • odpowiednia wytrzymałość od której zależy czy fundament przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenie wynikające z posadowienia oranżerii aluminiowej szklanej oraz ewentualne obciążenia wiatrem i śniegiem,
  • izolacja przeciwwodna odpowiedzialna za szczelność dolnych partii ogrodu zimowego
  • izolacja termiczna, której zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu oraz skraplaniem się pary wodnej w dolnych partiach pomieszczenia ogrodu zimowego.

Fundament pod ogród zimowy można wykonać na dwa sposoby uwzględniając miejsca przenoszenia głównych obciążeń :

  • fundament ciągły-liniowy wykonany po obrysie ogrodu zimowego
  • stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie

(Przekrój przez poszczególne poziomy podłoża pod ogród zimowy. Rys.Reynaers)

Ogród zimowy w istniejącym budynku – od czego zacząć?

Adaptując już istniejący dom spotkamy się z dwiema sytuacjami:

  • taką, w której taras został wybudowany wraz z budową domu
  • i taką, w której chcemy postawić ogród zimowy, ale nie ma tam tarasu ani fundamentu.

1.

Pierwsza sytuacja charakteryzuje się tym, że zazwyczaj powierzchnia pod budowę nie jest prosta ani jednolita. Krzywy fundament to dłuższe prace przygotowawcze i adaptacyjne, skomplikowany montaż i większe ryzyko późniejszych nieszczelności. Adaptacja istniejącego tarasu daje najmniejszą możliwość wyboru konstrukcji bryły ogrodu zimowego. Jeśli taras jest zbyt mały, to trzeba go powiększyć wykonując dodatkowy fundament lub cokół. Jeżeli jednak taras jest zbyt duży może się okazać, że inwestycja na tak dużym tarasie przerasta nasze możliwości finansowe.

Niektórzy inwestorzy decydują się na postawienie mniejszego ogrodu zimowego na większym tarasie, ale muszą pamiętać o wykonaniu bardzo dobrej izolacji termicznej i przeciwwodnej. Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się szczelinę czy bruzdę w posadzce tarasu o szerokości 5-10 cm w płaszczyźnie izolacji termicznej, wypełnioną styropianem, styrodurem lub wełną mineralną, z zastosowaniem przepon izolacji  przeciwwodnej. W przypadku niedokładnego i niestarannego wykonania takiej izolacji istnieje ryzyko skraplania pary wodnej na dolnych profilach aluminiowych ścian ogrodu zimowego, a nawet zamarzania tych skroplin.

Wspomnianą wcześniej niedogodność w postaci nierówności wymiarowych tarasu pod oranżerię niweluje się stosując zazwyczaj belkę podwalinową wykonaną np. z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna lub profilu aluminiowego (czasem stalowego).

Taki wypoziomowany i dobrze przytwierdzony profil daje gwarancję poprawnego i łatwego postawienia głównej konstrukcji ogrodu zimowego.

Częstym problemem przy adaptacjach tego typu tarasów są (wynikające z wcześniejszego przeznaczenia) naturalne spadki odprowadzające wodę opadową. Dla zamaskowania różnic pomiędzy takim tarasem a dobrze wypoziomowanymi profilami oranżerii stosuje się obróbki aluminiowe lakierowane na kolor konstrukcji.

2.

Jeżeli dom już stoi, znaleźliśmy optymalne miejsce pod przyszłą oranżerię, ale fundamentu jeszcze nie ma, dobrze jest jeszcze raz przeanalizować czy lokalizacja jest jedyna i odpowiednia, czy ogród nie będzie się nadmiernie nagrzewał lub czy będzie dostatecznie nasłoneczniony, czy bryła będzie stosunkowo prosta do wykonania czy skomplikowana a co za tym idzie droga. Przystępując do budowy fundamentu pod oranżerię, trzeba odpowiedzieć sobie jaką funkcję będzie pełnił ten obiekt, czy podłoga będzie jednolita na całej powierzchni czy może część będą stanowiły donice z ziemią ?

Bez względu jednak na założenia związane z przeznaczeniem ogrodu zimowego nie powinniśmy łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem, a raczej zastosować szczelinę dylatacyjną, czyli przestrzeń o szerokości ok. 2 cm wypełnioną elastycznym materiałem, np. 2cm styropianem. Takie rozwiązanie gwarantuje, że przy jakimkolwiek osiadaniu nowego fundamentu nie będzie następowało jego pękanie.

Fundament to podstawa

Fundament to, jak widać, podstawa pod ogród zimowy, który albo będzie stabilny i trwały przez wiele lat albo z uwagi na nieszczelności i przemarzanie, mało praktyczny. Projektując odpowiedni fundament trzeba zdawać sobie sprawę ze obciążeń składowych konstrukcji i czynników zewnętrznych. W odniesieniu do gotowych realizacji i ich lokalizacji podaję przykład opisujący obciążenie fundamentu dla obiektu o powierzchni około 40m2:

  • profili aluminiowych – 1500 kg
  • szkło zespolone (ściany 4/16/4, dach 4.4/16/6) – 2500 kg
  • śnieg (strefa III, >1200N/m2) – 5600 kg

Widać, że dla 40 metrowego ogrodu zlokalizowanego np. w Zamościu składowe maksymalnych obciążeń wyniosą około 10 ton.

(Realizacja: Ogrody zimowe Reynaers, wykonanie: Conflo, Rzeszów)

Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Z uwagi na rozszerzalność termiczną płyty uzbrojonej w ogrzewanie podłogowe powinna ona być wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych. Należy również pamiętać, że dla uzyskania pełnego komfortu użytkowania ogrzewania podłogowego nie należy pokrywać jej drewnianym parkietem lub panelami drewnianymi, które z natury są dobrymi izolatorami. Lepiej zdecydować się na płyty kamienne lub ceramiczne dobrze przewodzące ciepło.

Optymalne posadowienie ogrodu zimowego to nie tylko dobry fundament. Konstrukcja aluminiowo szklana musi być dobrze zamocowana również do ścian istniejącego budynku. Należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie profili bezpośrednio do ściany a nie do warstwy ocieplenia, gdyż działające siły wiatru i śniegu łatwo odkształcałyby konstrukcję co grozi pękaniem szyb lub mechanicznym uszkodzeniem ogrodu zimowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze lepiej skontaktować się z firmą autoryzowaną, która opowie nie tylko o zasadach przygotowania gruntu pod ogród zimowy, ale zwróci uwagę również na optymalizację kosztów całej inwestycji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

DachyTarasowe.Eu Odpowiedz 2017-09-20 12:29:16

Super sprawa to oazy ze szkla czyli lekkie ogrody zimowe - dachytarasowe.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników