Start Arrow Budowa domuArrow Fundamenty pod przyszły dom

Fundamenty pod przyszły dom

dreamstimesmall_1952598_1.jpg

Fundamenty to podstawa domu jednorodzinnego. Od właściwie posadowionego domu i doboru rozwiązania fundamentów zależeć będzie jego trwałość i bezpieczeństwo dla późniejszych domowników.

Ponadto fundamenty zapewnią stateczność budowli i jej ochronę przed zawilgoceniem i zmianami temperatury podłoża. Fundamenty są istotnym elementem domu ze względu na to, że stanowią jego solidną podstawę i mają wpływ na równomierne osiadanie całej budowli, co rozkłada jej obciążenie na powierzchnię gruntu.

Na etapie wyboru fundamentów należy wziąć pod uwagę konstrukcję domu (ciężar obiektu), warunki gruntowe na działce oraz sposób prowadzenia robót budowlanych. Powyższe elementy powinny być opisane w projekcie domu. Geodeta dodatkowo wytycza linię zabudowy wraz z zaznaczeniem trasy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Wytyczne powinny być zgodne z planem zagospodarowania terenu. Pod okiem projektanta, a w przypadku szczególnych warunków geodezyjnych, również pod nadzorem inspektora nadzoru, ekipa budowlana rozpoczyna prace związane z wykonaniem wykopu pod fundament zgodnie z wytyczoną przez geodetę linią.

Warunki wodno-gruntowe

Już na etapie projektowania domu określa się warunki wodno-gruntowe działki pod budowę i zleca się badania geotechniczne. Wskażą one, na jakiej głębokości zalega woda gruntowa, jaka jest grubość warstwy nośnej, która będzie znajdować się pod fundamentem. Tylko w ten sposób ochronimy nasz przyszły dom przed napływem wody opadowej i gruntowej – powiedział Sławomir Chmura, menedżer budowy z firmy ES POLSKA.

Rodzaj fundamentu

Wielkość domu i typ podłoża na działce budowlanej mają wpływ na rodzaj zastosowanego fundamentu, jego głębokość i szerokość. Warto zastosować najlepszej jakości trwałe materiały.

Materiały, z których wykonuje się fundamenty to głównie beton i żelbeton. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia fundamentu są to bloczki betonowe lub keramzytowe. Powinny to być materiały odporne na mróz, wilgotność, substancje chemiczne i biologiczne, a przede wszystkim odznaczać się wytrzymałością. W budownictwie jednorodzinnym fundamenty wylewa się pod ścianami nośnymi, słupami i kominami. Najpierw przygotowuje się ławy fundamentowe, w których układa się zbrojenie z prętów stalowych. Całość wypełnia się betonem i poziomuje się górną powierzchnię fundamentu, na której układa sie później bloki ścienne.

Autor: ES Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników