Start Arrow WnętrzaArrow Funkcjonalna łazienka dla gości

Funkcjonalna łazienka dla gości

Projekty domów są tak zaplanowane, by nawet przy skromniejszym metrażu urządzić dom wygodnie, komfortowo i według potrzeb naszej rodziny. Planując rozkład pomieszczeń, warto zastanowić się nad stworzeniem osobnej łazienki na parterze, która służyć będzie także naszym gościom.

Łazienki stają się bardzo ważnym pomieszczeniem w naszych domach. Urządzamy je z troską o najmniejszy szczegół, dobieramy funkcjonalne, ale i estetyczne wyposażenie, komponujemy ciekawy układ płytek ceramicznych na podłogach czy ścianach. Jednak użytkowana na co dzień łazienka nie jest już katalogowym wnętrzem. Naznaczona jest naszą obecnością, naszymi nawykami, bardziej lub mniej znanymi innym czynnościami. Zanim zdążymy ją uprzątnąć, często również zdradza nasz najbardziej intymny gust odzieżowy.

Posiadanie osobnej toalety dla gości, pozwoli nam na zachowanie tajemnic naszych przyzwyczajeń, którymi nie zawsze chętnie chcemy się dzielić nawet z bliskimi przyjaciółmi. Oddzielną łazienkę docenią również nasi gości, szczególnie ci, którzy pozostają czasem na noc.

(Mała armatura sanitarna może być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna)

Łazienka dla gości nie musi być dużym salonem kąpielowym, ale warto, by oprócz umywalki i sedesu, znalazło się tam również miejsce na kabinę prysznicową. To prawdziwe udogodnienie w domu, w którym znajduje się więcej osób.

Optymalnie usytuowana łazienka znajduje się w sąsiedztwie pokoju gościnnego. Ten zwykle umieszczony jest na parterze. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, łazienka może znaleźć się nawet przy drzwiach wejściowych, w holu, czy przy wejściu do ogrodu. W tym ostatnim przypadku jednak, warto zadbać o jak najbardziej reprezentacyjne drzwi do łazienki – np. z kolorowego szkła czy nawiązujące do materiałów użytych w salonie. Innym rozwiązaniem jest ukrycie ich za dekoracyjnym parawanem czy zasłonami sznurkowymi.

Łazienki na poddaszu są zwykle oddane do dyspozycji domowników. Te na parterze służą gościom i zwykle nie są pokaźnym rozmiarów. Ale i projekty małych łazienek można urządzić wygodnie i gustownie. Przede wszystkim pamiętajmy o jasnych, chłodnych kolorach okładzin ściennych i podłogowych. Płytki ceramiczne warto wybrać w małym,kwadratowym formacie, ewentualnie gdzieniegdzie można zastosować ciekawy dekor.

(Mała łazienka lubi szklane aranżacje, nadające jej przestronności)

Armatura łazienkowa dopasowana jest również do małych pomieszczeń. Mimo niewielkich gabarytów, pozwala jednak zachować komfort użytkowania. W niewielkich wiszących szafkach narażonych schowamy ręczniki dla naszych gości, czy przybory toaletowe, a wąski drabinkowy grzejnik łazienkowy nie zajmie zbyt wiele powierzchni, dobrze ogrzewając pomieszczenie.

Oczywiście nie zapominajmy o zamontowaniu lustra. W małych pomieszczeniach im jest ono większe, tym lepiej. Prawidłowe ciepłe i jasne oświetlenie sprawi, że nawet niewielka łazienka nabierze przestronności.

(Grzejnik drabinkowy to idealny sposób na suszenie mokrych ręczników)

Projekty łazienek na parterze, usytuowane w holach czy zaadaptowane z innych pomieszczeń, zwykle nie mają okna. Bezwzględnie musimy pamiętać o skutecznej wentylacji. Do łazienki należy również wybrać drzwi wejściowe z otworami wentylacyjnymi.

(Dodatkowa łazienka powinna sąsiadować z pomieszczeniem przeznaczonym dla gości lub takim, które jest na nie adaptowane w zależności od potrzeb)

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Architekt Odpowiedz 2016-03-05 16:41:32

Funkcjonalna łazienka dla gości, to łazienka która będzie wygodna, łatwa do utrzymania w czystości i da poznać po gospodarzach, że są nieszablonowi, mają świetny gust i osiągnęli sporo. Zanim zdecydujecie się na łazienki, zobaczcie co oferuje polski producent wyposażenia łazienek z Krakowa - manufaktura Luxum. Warto poszukać Luxum w internecie.

furnite-pl Odpowiedz 2012-06-19 14:53:12

każdy z gości doceni taka wygodę :) my mamy spokoj z myslami o bałaganie w łazience i czy na pewno jest tam czysto :)

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-07-28 22:57:31

Może być też wanna. Moim zdaniem równie dobre rozwiązanie, a nie musi wcale zajmować dużo miejsca. A goście będą mogli się zrelaksować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza