Start Arrow Budowa domuArrow Ganek to przebudowa, która wymaga pozwolenia

Ganek to przebudowa, która wymaga pozwolenia

Ganki cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią one estetyczne połączenie domu z ogrodem i podkreślają jego klasyczny styl. Ganek to także pierwsze miejsce, jakie widzą nasi goście, dlatego warto zadbać o to, by już od progu zachęcał do wejścia. Odpowiednio zaprojektowany będzie jednak nie tylko wizytówką budynku, ale także skuteczną barierą dla zimna.

Ganki są tradycyjną ozdobą polskich domów i większości z nas przywodzą na myśl szlacheckie dworki. Niegdyś miały one spadzisty daszek z lukarną, wspaty na dwóch kolumnach. Obecnie mamy do wyboru różne ich rodzaje – współczesne ganki mogą być drewniane, murowane, całkowicie zabudowane lub tylko zadaszone. Jednak poza funkcją dekoracyjną ganek pomoże także ochronić nasz dom przed nadmierną ucieczką ciepła.

(Ganki są tradycyjną ozdobą polskich domów i większości z nas przywodzą na myśl szlacheckie dworki. fot.OKNOPLAST)

Zanim rozpoczniemy budowę

Ganek możemy uwzględnić już w projekcie domu. Jego późniejsza dobudowa również nie sprawi nam wielu kłopotów, pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość miejsca przed wejściem. W tym przypadku powinniśmy jednak pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności.

Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii Technolog z OKNOPLAST.:
Jeśli zdecydujemy się na wzniesienie ganku przy budynku już istniejącym, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Taki dokument wyda nam urząd gminy.

W urzędzie będziemy musieli złożyć plan przebudowy domu. Wykona go architekt, który po zapoznaniu się z konstrukcją budynku dokona wszelkich wyliczeń i zgodnie z nimi stworzy odpowiedni projekt. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że nasz ganek będzie bezpieczny.

(Późniejsza dobudowa ganku jest możliwa pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość miejsca przed wejściem. fot.OKNOPLAST)

Niezależnie od tego na jaki rodzaj ganku się zdecydujemy, powinniśmy oprzeć go na stabilnym podłożu. Przy jego układaniu bardzo ważna jest odpowiednia izolacja. Zapobiegnie ona podmakaniu ganku i ścian domu.

Zabudowa ganku

Niewiele osób lubi, gdy podczas otwierania drzwi, do wnętrza domu wdziera się zimne powietrze. Jeśli nie chcemy wychładzać budynku, warto rozważyć wzniesienie zabudowanego ganku. Jego ściany stworzą barierę przed wiatrem i mrozem, dzięki czemu zmniejszymy starty energii.

(Ganek może dodać naszemu domowi uroku i podkreślić jego tradycyjny charakter. Aby jednak tak się stało warto pamiętać o tym by jego konstrukcja była spójna z bryłą budynku. fot.OKNOPLAST)

Do ganku, którego zadaniem jest ochrona naszego domu przed zimnem powinniśmy wybrać odpowiednie okna.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Na rynku znajdziemy wiele propozycji przeszkleń na ganek. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto porównać ich współczynnik przenikania ciepła U. Aby okna realnie zabezpieczyły pomieszczenie przed ucieczką energii parametr ten powinien wynosić maksymalnie Uw=1,5 W/m²K. Pamiętajmy jednak, że im będzie on niższy tym więcej ciepła pozostanie we wnętrzu.

Praktycznym rozwiązaniem na zabudowanym ganku będzie instalacja ogrzewania podłogowego. Taki system rozprowadzi przyjemne ciepło po całym pomieszczeniu, nie zabierając cennego miejsca.

Spójność z bryłą

Ganek może dodać naszemu domowi uroku i podkreślić jego tradycyjny charakter.  Aby jednak tak się stało warto pamiętać o tym by jego konstrukcja była spójna z bryłą budynku.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Podstawową regułą, którą powinniśmy się kierować jest umiarkowanie. Jeśli zdecydujemy się na zadaszenie ganku należy pokryć je tym samym materiałem, co dach całego domu. Natomiast, w przypadku, gdy nasz ganek jest całkowicie zabudowany warto dopasować kolor okien do pozostałych elementów stolarki na elewacji. Najlepiej, bowiem sprawdzają się tu harmonijne kompozycje.

W przypadku kolorów okien mamy do dyspozycji szeroki wybór odcieni. Obecnie istnieje też możliwość zamówienia profili dwustronnych. Pozwala to dostosować zewnętrzną stronę okien do elewacji, wewnętrzną natomiast do wystroju pomieszczenia.

Klasyczny styl, w subtelny sposób wzmocnią szprosy, imitujące podział okien. Możemy zdecydować się na te zewnętrzne (wiedeńskie) – naklejane na szybę i wewnętrzne – montowane wewnątrz pakietu szybowego. Ich barwę możemy w pełni dopasować profili okiennych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników