Start Arrow Finanse i prawoArrow Garaż we wspólnocie mieszkaniowej. Głosowanie właścicieli i współwłaścicieli

Garaż we wspólnocie mieszkaniowej. Głosowanie właścicieli i współwłaścicieli

Usprawnienie funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych to główny czynnik wprowadzonych zmian w ustawie o własności lokali. W sierpniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja, której celem było zwiększenie realnych uprawnień właścicieli miejsc garażowych we wspólnotach mieszkaniowych.

Nowelizacja miała za zadanie zrównanie praw przysługujących właścicielom lokali oraz współwłaścicielom lokali w częściach ułamkowych, gdyż do tej pory ci drudzy nie mieli właściwie żadnych praw. fot. Pixabay

Nowelizacja miała za zadanie zrównanie praw przysługujących właścicielom lokali oraz współwłaścicielom lokali w częściach ułamkowych, gdyż do tej pory ci drudzy nie mieli właściwie żadnych praw. fot. Pixabay

Przed wejściem w życie nowelizacji wiele wspólnot mieszkaniowych spotykało się z problemem przegłosowania uchwał. Było to spowodowane faktem, że prawo głosu w przypadku właścicieli miejsc w wyodrębnionej hali garażowej przysługiwało właścicielom niepodzielnie, a to oznacza, że powinni oni prezentować jedno wspólne stanowisko. W praktyce zazwyczaj było to niewykonalne, bo często im większa wspólnota, tym trudniej o jednomyślne decyzje.

Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus:
Szczególnie widoczny problem pojawiał się w przypadku wspólnot, w których występuje lokal garażowy, którego udział w nieruchomości wspólnej często przekraczał 30%, a duża liczba współwłaścicieli (od kilkunastu do kilkuset) nie ułatwiała sprawy. W praktyce tacy współwłaściciele byli wykluczeni z głosowania w związku z brakiem jednomyślnego stanowiska, a ponadto często paraliżowali działania wspólnoty, która w związku z brakiem większości głosów nie była w stanie pojąć uchwał.

Dlatego też wprowadzenie zmian było konieczne. Miały one za zadanie zrównanie praw przysługujących właścicielom lokali oraz współwłaścicielom lokali w częściach ułamkowych, gdyż do tej pory ci drudzy nie mieli właściwie żadnych praw.

Wprowadzona nowelizacja zakłada, że członkowie wspólnoty będą głosowali udziałami. W praktyce oznacza to, że siła głosu będzie odpowiadała udziałowi z mieszkania oraz udziałowi z garażu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 8, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo