Start Arrow Finanse i prawoArrow Garaż z osobną księgą wieczystą a podatek od nieruchomości

Garaż z osobną księgą wieczystą a podatek od nieruchomości

Według dotychczasowej praktyki, garaże stanowiące pomieszczenia przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz garaże z wyodrębnioną własnością lokalową były traktowane podobnie, w konsekwencji były opodatkowane niższą stawką podatkową, tak jak za lokal mieszkalny. Jak jest teraz?

27 lutego 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FPS 4/11) podjął uchwałę dotyczącą wysokości stawki podatku od nieruchomości od podziemnych miejsc postojowych w budynkach wielorodzinnych.

Zgodnie z powyższą uchwałą, w stosunku do garaży stanowiących przedmiot odrębnej własności (posiadających osobną księgę wieczystą) usytuowanych w budynku wielorodzinnym, wysokość podatku powinna być naliczana według stawki jak za inne budynki.

Według dotychczasowej praktyki garaże stanowiące pomieszczenia przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz garaże z wyodrębnioną własnością lokalową były traktowane podobnie, w konsekwencji był opodatkowane niższą stawką podatkową, tak jak za lokal mieszkalny.

Zgodnie z omawianą uchwałą garaż stanowiący odrębną własność cechuje się przeznaczeniem innym niż mieszkalne i nie służy zaspokajaniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych właściciela. Mając na uwadze powyższe, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż lokale użytkowe objęte odrębnym prawem własności, powinny być opodatkowane na podstawie stawek właściwych dla tzw. budynków bądź ich pozostałych części, bynajmniej nie jak budynki  mieszkalne.

W przypadku, gdy garaż został zakupiony wraz z mieszkaniem, które łącznie obejmuje jedna księga wieczysta, opodatkowanie powinno odpowiadać stawce jak za część budynku mieszkalnego.

W konsekwencji powyższego orzeczenia, właściciele mieszkań oraz garaży jako lokali użytkowych z odrębną księgą wieczystą będą zobowiązani do zapłaty prawie dziesięciokrotnie wyższego niż dotychczas podatku od nieruchomości.

Radca Prawny
Igor Bąkowski


Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 23, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty