Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Garderoba, spiżarnia – co jeszcze?

Garderoba, spiżarnia – co jeszcze?

Zaaranżowanie wnętrza tak, aby było ono zarazem ładne i funkcjonalne to temat-rzeka. Jednakże nawet najpiękniej urządzone może szybko stracić swój charakter, gdy elementy pomieszczenia nie posiadają stałego miejsca, w którym mogą być umieszczane. Szybko wówczas zaczyna panować chaos i bałagan.

Wielu spośród nas myśląc „sypialnia” ma przed oczami pokój z wielkim, miękkim łóżkiem umieszczonym w centrum. Często wydaje nam się, ze jeżeli dodamy jedynie szafkę nocną, ewentualnie toaletkę, to wystarczy. Takie myślenie to błąd. Sami przekonamy się, że bez garderoby będzie nam bardzo ciężko zapanować nad porządkiem.

Inna klasyczna sytuacja to urządzanie kuchni w stylu nowoczesnym. Na ogół nie chcemy jej psuć elementami „z innej bajki”, takimi jak na przykład warkocz czosnku. Na zachowanie minimalistycznego charakteru wnętrza nie ma szans, jeśli nie urządzimy dodatkowo spiżarni. Jakie jeszcze pomieszczenia mogą uczynić nasze życie łatwiejszym?

Planujemy umieszczenie garderoby

Szafki i pawlacze mają to do siebie, że utrzymanie w nich porządku jest naprawdę bardzo trudne. Ponadto zajmują przestrzeń, która mogłaby być wykorzystana na inne cele. Garderoby są kluczem do sukcesu, dającym właśnie taką możliwość. Pomieszczą ubrania na różne pory roku, ale także sprzęt sportowy, walizki i inne pożyteczne przedmioty.

(W dużej garderobie będziemy mogli rozłożyć nawet deskę do prasowania)

Garderoba musi być także wygodna w użytkowaniu. Dlatego też, konieczne jest, aby jej powierzchnia była większa niż 2,5 mkw. Mniejsza będzie zwyczajnie niekomfortowa. W małą wnękę można jednak wstawić szafę z przesuwnymi drzwiami – to powinno przynajmniej częściowo rozwiązać problem.

Dobrze byłoby, jakby w sypialni znajdowały się drzwi do garderoby, tak, aby nie było konieczności wychodzenia na korytarz w celu sięgnięcia po ubranie. Jeśli jednak planujemy tylko jeden schowek, z którego korzystać będzie cała rodzina, lepiej aby drzwi wejściowe były na korytarzu – dzięki temu unikniemy porannych przepychanek i konfliktów.

(Dzięki drzwiom w sypialni nie musimy paradować w szlafroku po korytarzu)

Decyzję o zaaranżowaniu garderoby powinniśmy podjąć wcześnie. Najlepiej na etapie budowy domu. Adaptacja, w czasie której projekty domów są przystosowywane do naszych oczekiwań pozwoli nam zaplanowanie, a później łatwe wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji. Trudno sobie na przykład wyobrazić funkcjonowanie garderoby bez odpowiedniego oświetlenia. Oczywiste jest, że powinno się w niej znajdować oświetlenie sufitowe, ale dobrym rozwiązaniem są także punkty świetlne na półkach. Znacznie ułatwią one korzystanie ze schowka i znajdowanie w nim rzeczy. Ze względu na pełnioną funkcję pomieszczenie to nie musi być ogrzewane. Nie zapomnijmy jednak o wentylacji!

(Gdy nie ma miejsca na oddzielne pomieszczenie, zabudowa półkami wnęki da nam dyskretne miejsce do przechowywania ubrań)

Gdzie powinna znaleźć się spiżarnia?

Spiżarnia to świetny pomysł dla osób mających problem z utrzymaniem porządku w kuchni. Nie musi być tak duża jak garderoba, więc zdecydowanie łatwiej jest ją zagospodarować.

Rzecz jasna, powinna być umieszczona możliwie blisko kuchni. Wygodne rozwiązanie to umieszczenie jej pomiędzy kuchnią a garażem. W ten sposób ławo jest zarówno przenosić zakupy z samochodu, jak i sięgać po odpowiednie artykuły podczas gotowania.

(Wystarczy montaż kilku desek, by stworzyć funkcjonalne półki na produkty, dla których brakuje miejsca w kuchni)

Planując umieszczenie spiżarni, warto wziąć pod uwagę kwestię oszczędności energii. Niektóre z pomieszczeń w domu, ze względu na swoją funkcjonalność, powinny być umieszczone po stronie północnej. Należą do nich na przykład garaż, kuchnia i właśnie spiżarnia. Garaż ze względu na to, że słońce jest w tym pomieszczeniu po prostu zbędne. W kuchni wysoka temperatura panuje ze względu na charakter czynności, jakie się w niej wykonuje (przygotowywanie posiłków). Spiżarnia znajduje się w tej grupie pomieszczeń, ze względu na preferowaną bliskość kuchni. Tak więc, najlepiej sprawdza się zagospodarowanie północnej strony budynku właśnie tymi pomieszczeniami. Niekonieczne, a nawet zbędne jest montowanie w nich okien, ale bardzo istotna jest wentylacja. Bez niej łatwo o zawilgocenia, będące później przyczyną powstawania pleśni.

Pokój gościnny? A może gabinet?

Jeśli w naszym domu znajduje się dodatkowy pokój i nie mamy pomysłu na jego wykorzystanie, zazwyczaj staje się on miejscem dla gości. Warto więc pamiętać, ze powinien być funkcjonalny, nawet jeśli nie korzysta się z niego bardzo często. Równie ważny, co oświetlenie sztuczne jest dostęp do światła dziennego.

Ostatnimi laty coraz popularniejsza staje się praca w domu. Aby zapewnić sobie spokój i możliwość koncentracji oraz oddzielenie spraw prywatnych od służbowych, warto zagospodarować do tego celu odpowiednią przestrzeń. Jest to ważne między innymi dlatego, że sypialnia powinna służyć tylko do spania. Nie powinno się w niej trzymać komputera.

(Domowy gabinet nie powinien być awaryjnie traktowany jako pokój gościnny. Nie będziemy budzić gości, gdy w nocy zechcemy wysłać maila)

Jeśli jesteśmy właścicielami poddasza – jest ono bardzo dobrym miejscem na gabinet. Jest to bowiem miejsce ciche i spokojne, do którego nie dochodzą odgłosy życia rodzinnego.

Nad dodatkowym pokojem powinny się zastanowić osoby dopuszczające możliwość powiększenia rodziny. Chodzi nie tylko o narodziny dziecka – możliwe są różne sytuacje życiowe, na przykład konieczność zamieszkania z nami jednego z rodziców. W takich wypadkach osobny, dodatkowy pokój pozwoli nam na rozwiązanie problemu zachowując komfort wszystkich osób.

Autor: Magdalena Fryźlewicz

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray