Start Arrow InstalacjeArrow Gazowe podgrzewacze: dlaczego należy wietrzyć łazienkę przed kąpielą?

Gazowe podgrzewacze: dlaczego należy wietrzyć łazienkę przed kąpielą?

Gazowe podgrzewacze wody to wciąż bardzo częste urządzenie spotykane w mieszkaniach. Bezpieczeństwo użytkowania jest niezwykle ważne, gdyż nieprawidłowe działanie urządzeń gazowych może powodować wytwarzanie niezwykle niebezpiecznego dla naszego życia czadu (tlenku węgla).

O bezpieczeństwie użytkowania mówi się przede wszystkim właśnie w okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym. Szczelność instalacji, prawidłowy montaż z dużym naciskiem na swobodnie odprowadzanie spalin jest istotna przez cały rok i zapobiega powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań. Jednak jednym z warunków prawidłowego (i bezpiecznego) działania piecyka, jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym jest on zamontowany, co w okresie zimowym jest trudniejsze.

Zimą mieszkania są szczelne i ciepłe, nie otwieramy okien z obawy o utratę cennej energii. Tymczasem jeśli w domu czy mieszkaniu nie mamy sprawnie działającej wentylacji, szczelność pomieszczeń uniemożliwia dopływu świeżego powietrza.

(Nowoczesne urządzenia gazowe wyposażone są w sygnalizację cofania się spalin czy detektory tlenku węgla. Ale jeśli wyłączanie piecyka powtarza się, należy koniecznie zlecić sprawdzenie odprowadzenia spalin do komina. fot. JUNKERS)

Brak świeżego powietrza w pomieszczeniu z działającym urządzeniem spalania gazu powoduje niedobór tlenu, czego wynikiem jest niecałkowite spalanie i powstawanie tlenku węgla. Brak dopływu powietrza uniemożliwia również swobodny odpływ spalin.

Nowoczesne urządzenia gazowe wyposażone są w sygnalizację cofania się spalin czy detektory tlenku węgla. Ale jeśli nasz piecyk gazowy nie posiada tych dodatkowych funkcji, tym bardziej powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ochronią nas przed zatruciem tlenkiem węgla.

O czym musisz pamiętać?

 • Łazienka, w której zamontowany jest piecyk gazowy, musi być wietrzona przed każdą kąpielą! Pamiętać muszą o tym także kilkuosobowe rodziny: jeżeli wieczorem kąpiemy się jedna osoba po drugiej – za każdym razem przewietrzmy pomieszczenie. Jeżeli w łazience nie ma okna, zostawmy otwarte drzwi a okno otwórzmy w sąsiednim pokoju.
 • Warto wyposażyć okna w nawiewniki, które umożliwiają przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien, choć niekiedy taki ruch powietrza może być niewystarczający.
 • Bezwzględnie nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych umieszczonych w łazience pod stropem. To często ostatnia szansa na dopływ świeżego powietrza, gdy okna są uszczelnione.
 • Drzwi do łazienki powinny wspierać wentylację, nie mogą więc być zbyt szczelne. Powinny mieć w dolnej części otwory zapewniające dopływ powietrza, o łącznej powierzchni wynoszącej co najmniej 22 cm2. Najpopularniejsze są kratki wentylacyjne wstawiane w prostokątne otwory.
 • Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, a po jej zakończeniu należy wyjść z łazienki. Nie róbmy prania od razu po kąpieli.
 • W czasie kąpieli nie powinno się używać innych urządzeń do spalania gazu: kuchenek gazowych czy piekarników, a także nie należy palić papierosów! Wszystko to zmniejsza ilość tlenu w mieszkaniu
 • Jeżeli w trakcie eksploatacji palnik zgaśnie, to nastąpiło prawdopodobnie wyłączenie przez czujnik cofania spalin. W takim przypadku należy przewietrzyć pomieszczenie i odczekać ok. 10 minut, do czasu ostygnięcia czujnika i dopiero uruchomić ponownie urządzenie. Nie należy przebywać w wannie zbyt długo, jeśli piecyk parokrotnie wyłączał się i był włączany.

Wyrobienie powyższych nawyków to naprawdę niewielkie wyrzeczenie względem naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest niewidoczny, nie ma zapachu, ani smaku, więc bardzo trudno go zdiagnozować.

Już za ok. 100 zł kupimy detektor tlenku węgla – malutkie urządzenie, które powiadomi nas alarmem, gdy stężenie czadu będzie zbyt wysokie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

 • Kinkiet Wire Kolor

 • Lampa stołowa Maja Black

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje