Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Gdzie przechowywać drewno opałowe?

Gdzie przechowywać drewno opałowe?

Drewno jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Mimo wielu współcześnie powstałych substytutów posiada wielu zwolenników. Główną jego zaletą jest piękny zapach rozchodzący się podczas palenia drewnem. Posiada jednak swoje wady – nawet niewielki stopień zawilgocenia może sprawić, że stanie się bezużyteczne.

Oczywiście, aby drewno nadawało się do użytku, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczać i przestrzegać zasad przechowywania. Niewielu z nas jest w stanie poświęcić jedno z pomieszczeń w domu a przechowywanie drewna. Często zatem decydujemy się na umieszczenie go w ogrodzie. Najważniejszą kwestią jest oczywiście zadaszenie schowka na drewno, tak aby był zabezpieczony przed opadami.

Wiata na drewno

Aby drewno mogło pozostać suche, oprócz ochrony przed wilgocią konieczna jest dobra wentylacja. Konstrukcja powinna być zatem w miarę możliwości przewiewna, a zarazem zadaszona.

 

(Dobra wentylacja to podstawa, fot. S-Bud)

Jeśli nasz ogród nie należy do dużych, wówczas niewielkie zadaszenie musi nam wystarczyć. Warto, aby ściany boczne drewutni były w formie kraty. Wtedy drewno może być dokładnie owiewane, niezależnie od kierunku wiatru.

(Konstrukcja musi być przewiewna, fot. S-Bud)

Tego typu wiata najlepiej sprawdzi się ustawiona pod ścianą budynku. W ten sposób zaoszczędzimy jeszcze więcej miejsca w ogrodzie. Ponadto, drewutnia pod ścianą nie będzie nam przeszkadzała przy swobodnym aranżowaniu ogrodu.

 

(Wiata pod ścianą, fot. S-Bud)

Drewutnia podwójna

Jeśli posiadamy większy ogród, wówczas na gromadzenie drewna możemy przeznaczyć więcej miejsca. W większej drewutni zmieści się około trzech metrów sześciennych opału. Drewutnia w formie podwójnej wiaty nie tylko zmieści dużą ilość surowca, ale także będzie stanowić ozdobę ogrodu.

 

(Duża, podwójna drewutnia, fot. Garden Park)

Jak widać, nawet element znajdujący się w ogrodzie niejako z konieczności, może stanowić element ozdobny. Wiaty na drewno w kolorze miodowo-brązowym z pewnością dobrze wpasują się w każdą aranżację ogrodu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

JasiekPolanski Odpowiedz 2017-06-11 16:04:03

sąsiad sobie sprawił ostatnio fajne regały na drewno, i chyba się skusze bo mówi że jest bardzo zadowolony, drewno się super wentyluje na takim stojaku epraktyk.pl/stojak-na-drewno-grab-1.html

Kominek w salonie z podręcznym składem drewna | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-05 13:17:42

[...] Pomysły na składowanie drewna na działce [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty