Start Arrow InstalacjeArrow Gdzie stosujemy odwodnienia liniowe?

Gdzie stosujemy odwodnienia liniowe?

Mieszkam w segmencie szeregowym, do którego należy niewielka działka. Chciałbym ułożyć kostkę brukową wokół domu, zrobić podjazd do garażu itp. Firma brukarska sugeruje zamontowanie odwodnienia liniowego, tłumacząc to nieprzepuszczalnym gruntem. Jak to wykonać?

Ekspert Marley Polska radzi:

Odwodnienie liniowe pozwala na kontrolowane zbieranie wody z powierzchni ziemi utwardzonych różnymi materiałami trwałymi (beton, kostka brukowa itp.). Różne klasy obciążeń pozwalają na stosowanie odwodnień w rozmaitych miejscach. Mogą to być miejsca przydomowe (podjazd do garażu), tarasy, chodniki, parkingi, place przeładunkowe itp.

Wszystkie produkty montowane w ziemi czy w podłodze wymagają osadzenia ich w betonie (B 25). Najpierw należy wykonać ławę z betonu i zainstalować kanał. Jeśli długość instalacji jest większa niż 3mb należy wykonać spadek na ławie betonowej. Spadek powinien wynosić 2,5%/ 10mb. Po sprawdzeniu instalacji dokładnie oblać kanał betonem do takiej wysokości, aby można było prawidłowo wykonać nawierzchnię (np. kostkę brukową). Aby woda bez żadnych przeszkód spływała do kanału, powierzchnia instalacji musi być obniżona o 3-5mm.

Dobierając system należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór kanału. Kanały i ruszty mają określoną klasę wytrzymałości (A15, B125, C250). Musimy wybrać produkty tak, aby spełniały określone klasy obciążeń w zależności od potrzeb. Podjazd do garażu i nawierzchnia wokół domu wymaga klasy A15.

Odporność na niskie temperatury jak i wiele związków chemicznych powoduje, iż odwodnienia liniowe są wyjątkowo trwałe. Aby systemy prawidłowo funkcjonowały niewątpliwie potrzeba jest okresowego przeglądania drożności systemów (dotyczy wszystkich produktów) i jeśli jest potrzeba wyczyszczenia. Wytrzymałość systemu zależy jednak przede wszystkim od prawidłowego zamontowania.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED