Start Arrow Finanse i prawoArrow Gdzie uzyskać dotację na OZE?

Gdzie uzyskać dotację na OZE?

Odnawialne źródła energii to temat stale pojawiający się w dyskusjach o budownictwie energooszczędnym. O ile inwestycja w OZE jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, o tyle wsparcie finansowe z różnych źródeł oraz świadomość korzyści, jakie niesie za sobą taka inwestycja powodują, że zwiększa się zainteresowanie inwestorów, również prywatnych, tym tematem.

(Gdzie po dotację na OZE?)

Wybór źródła dofinansowania zależy od kilku podstawowych czynników.

 • Beneficjent – może to być osoba fizyczna (inwestorzy indywidualni, wspólnoty mieszkaniowe) bądź przedsiębiorstwo (rolnicy, organizacje pozarządowe) lub samorząd (jego spółki i związki, jednostki budżetowe)
 • Rodzaj odnawialnego źródła energii – pod pojęciem OZE rozumie się zarówno popularne kolektory słoneczne czy pompy ciepła, jak i farmy wiatrowe lub elektrownie wodne.
 • Skala przedsięwzięcia – w zależności od dwóch powyższych czynników, przedsięwzięcie może być na skalę budynku jednorodzinnego lub inwestycją szacowaną na miliony złotych.
 • Rodzaj dofinansowania – środki finansowe mogą pochodzić ze źródeł ogólnokrajowych lub ze szczebli regionalnych, są przyznawane w różnych formach, jako dotacje, kredyt, pożyczka, dopłaty do kredytów.

Inwestorzy indywidualni, budujący domy jednorodzinne, mogą uzyskać środki finansowe wspierające inwestycję w OZE z następujących źródeł:

 • Bank Ochrony Środowiska – oferuje różne linie kredytowe na inwestycje związane z budownictwem energooszczędnym i instalacją OZE.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego – oferuje bezzwrotną premię termomodernizacyjną, w formie spłaty 20% kapitału kredytu, zaciągniętego na przedsięwzięcie z zakresu termomodernizacji.
 • Budżety regionalne – wsparcie budownictwa energooszczędnego oferują niektóre gminy i starostwa powiatowe, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na szczeblu regionalnym są dostępne również Regionalne Programy Operacyjne. Szczegóły należy ustalić w danej gminie.
 • Regionalny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – to oferta skierowana do rolników, chcących inwestować w OZE w celach służących poprawie efektywności produkcji rolnej.
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – oferuje ogólnokrajowy program, w którym inwestorzy mogą się ubiegać o dopłatę do kredytów (45%) w bankach komercyjnych, zobligowanych umową z NFOŚiGW, na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Gdzie już nie można uzyskać dofinansowania?

Od momentu wprowadzenia możliwości uzyskiwania z różnych źródeł środków finansowych na inwestycje OZE, niektóre z nich przestały funkcjonować, zostały zastąpione lub zlikwidowane bądź też wyczerpały fundusze przeznaczone na dotację. Wsparcia finansowego nie oferują już:

 • Powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska – ich zobowiązania przeniesione zostały na organy samorządowe miast, gmin i powiatów, natomiast same fundusze powiatowe i gminne zostały zlikwidowane.
 • Ekofundusz nie prowadzi już naborów nowych wniosków, gdyż środki finansowe zostały już wyczerpane.
 • Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego zakończył swą działalność w 2006 roku.
 • Unijny Program PHARE wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zakończył działalność, dotyczącą udzielania finansowej pomocy państwom kandydującym do Unii Europejskiej.

Autor: Redakcja
na podst. informacji NFOSiGW

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 19, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo