Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Gdzie w domu zamontować odkurzacz centralny?

Gdzie w domu zamontować odkurzacz centralny?

Bez roztoczy, bez bakterii, bez hałasu i uciążliwych kabli, o które potykamy się czyszcząc zakamarki swojego domu. Odkurzacze centralne są coraz popularniejsze w polskich domach. Korzystnie wpływają na życie alergików i ułatwiają utrzymanie wnętrz w czystości.

Odkurzacz centralny możemy zamontować w wykończonym już domu, choć wiąże się to z remontem. Dlatego o tym wygodnym systemie warto pomyśleć już na etapie budowy. Instalację można wykonać przy okazji montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.

Instalacja odkurzacza centralnego może być podzielona na dwa etapy, dzięki czemu koszt rozłoży się w czasie. Warto jednak zwrócić uwagę, że sama instalacja nie jest już tak kosztowna jak kiedyś. Dla domu o powierzchni 200 mkw koszt instalacji wynosi ok. 600-700 zł (bez usługi), nowoczesne urządzenia – ok. 2500 zł.

Pierwszy etap związany jest z ułożeniem przewodów, zakończonych na powierzchni ścian gniazdami ssawnymi. Wykonujemy go na etapie budowy (lub remontu). Zakupu urządzeń: jednostki centralnej, węża ssawnego i akcesoriów możemy dokonać w dowolnym czasie.

(System rur PCV łączy jednostkę centralną z rozmieszczonymi w różnych częściach domu gniazdami ssącymi. Do gniazda wystarczy podłączyć lekki wąż, a następnie odkurzyć pomieszczenie. fot. UST-M)

Miejsce na odkurzacz centralny

System odkurzania centralnego wymaga połączenia jednostki centralnej z rozmieszczonymi w różnych częściach domu gniazdami ssącymi. Zebrane odpady odprowadzane są do pojemnika w jednostce centralnej i usuwane na zewnątrz.

Wszystkie przewody instalacyjne są schowane pod posadzką, w bruzdach w ścianach lub ukryte w izolacji poziomej stropu pod wierzchnią wylewką betonową. Jednostka centralna znajduje się natomiast najczęściej w garażu, kotłowni czy piwnicy. Można ją również usytuować w łazience, z tą jednak różnicą, że zanieczyszczenia są wtedy odprowadzane do przewodów wentylacyjnych.

Kolejnym punktem jest znalezienie miejsca na wyrzutnię powietrza. Montuje się ją na zewnątrz budynku, na wysokości co najmniej 15-40 cm na ziemią, co wytłumi hałas pracującego urządzenia. Dodatkowo na rurze wylotowej można zamontować tłumik hałasu.

W domu natomiast musimy znaleźć miejsce na rozmieszczenie gniazd ssawnych. To ile i gdzie zamontujemy gniazd ssawnych zależy od naszych potrzeb: wielkości domu, zakamarków, liczny kondygnacji. Do tego dobieramy również długość węża.

(Wąż ssący ma zwykle 9m długości. Taka długość czasem wystarczy, by na jednej kondygnacji znajdowało się jedno, dwa gniazda ssące. fot. archiwum)

Przeczytaj teraz:

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Weornik Odpowiedz 2016-09-28 14:41:51

Bardzo przydatny artykuł :) Sama zdecydowałam sie na taki odkurzacz przy instalacji systemu inteligentnego z majca.technology i muszę powiedzieć, że to bardzo fajne rozwiązanie, o wiele lepsze od biegania z odkurzaczem po schodach ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty