Start Arrow InstalacjeArrow Gdzie zainstalować regulator temperatury?

Gdzie zainstalować regulator temperatury?

Zastanawiam się nad montażem regulatora temperatury? W jakim pomieszczeniu najlepiej go zainstalować? A może pozostać przy zwykłym termostacie? Jak myślicie?

Na pytania czytelnika odpowiada ekspert firmy JUNKERS:

Pomieszczenie, w którym zainstalujemy regulator temperatury (bądź jego czujnik temperatury) określa się mianem reprezentatywnego lub referencyjnego. Każda zmiana temperatury w tym pomieszczeniu zadecyduje o zmianach temperatury zasilania całej instalacji centralnego ogrzewania.

Uwaga!

Wszystkie pomieszczenia w domu będą ogrzewane w dostateczny sposób wówczas, gdy regulator temperatury będzie zainstalowany w najchłodniejszym z ogrzewanych pomieszczeń.

Należy zatem wybrać pomieszczenie skierowane ku północnej stronie, często zacienione, w którym nie ma kominka, piekarnika lub innych urządzeń, które powodowałyby zakłócenie pracy regulatora (sztuczne oświetlenie). Regulator z czujnikiem temperatury montuje się około 1,5 m nad podłogą (temperatura w pomieszczeniu zmienia się wraz z wysokością – jest inna przy podłodze, inna pod sufitem).

Uwaga!

W pomieszczeniu z regulatorem temperatury, grzejniki powinny być bez zaworów z głowicami termostatycznymi. Regulator włączy kocioł, ale temperatura w pomieszczeniu nie będzie wzrastać, bo głowica termostatyczna przymknie zawór grzejnikowy. Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie się podnosić, regulator nie wyłączy kotła i ten będzie niepotrzebnie podgrzewał wodę w całej instalacji.

Regulator temperatury nie powinien być zasłaniany meblami, zasłonami, itp. Zamontowane w nim czujniki muszą mieć swobodny dostęp do powietrza znajdującego się w pokoju.

Przewaga regulatora temperatury nad termostatem polega na tym, że regulator samoczynnie reaguje na zmieniające się warunki, dzięki czemu temperatura w domu utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie bez ingerencji użytkownika. Konsekwencją tego jest nie tylko większy komfort, ale niższe zużycie paliwa.

(fot. Junkers)

(fot. Junkers)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black