Start Arrow InstalacjeArrow Gdzie zamontować wentylator?

Gdzie zamontować wentylator?

Skuteczność i jakoś wentylacji pomieszczenia zależy między innymi od lokalizacji wentylatora. Umieszczenie go w niewłaściwym miejscu może mieć wysoce negatywne skutki. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam zapobiec tego typu sytuacjom.

O czym należy pamiętać ? Doradzają eksperci z Małopolskiego Centrum Ekologicznego:

 • Wentylator musi być umieszczony jak najdalej od wlotu powietrza (rolę tę mogą pełnić np. okna lub drzwi) i możliwie jak najwyżej (im większa odległość dzieli go od podłogi, tym lepiej).
 • Jeśli w pomieszczeniu znajduje się urządzenie z otwartym ogniwem, wówczas dostarczana ilość świeżego powietrza powinna starczyć do spalenia płomienia wentylacji. W tej kwestii lepiej skorzystać z pomocy fachowca, niż podejmować decyzję na własną rękę.
 • Absolutnie nie wolno podłączać wentylatora do przewodu kominowego, przez który uchodzą spaliny. Może być on podłączony do pionu wentylacyjnego, ale warunkiem koniecznym jest uprzednia konsultacja z kominiarzem. Dopiero gdy wyrazi on pozytywną opinię o stanie pionu wentylacyjnego, możemy być pewni, że jest to bezpieczne rozwiązanie.
 • Nie wolno instalować urządzenia w miejscach, gdzie byłby narażony na działanie wysokiej temperatury (powyżej 50 st. C.). Nie trzeba chyba dodawać, że wykluczone są miejsca w pobliżu np. palników lub grilla.
 • Typ wentylatora zależy w dużej mierze od miejsca jego umieszczenia. Na przykład do montażu w ścianie zewnętrznej najlepiej nadaje się wentylator osiowy. Warto też zwrócić uwagę na długość przewodów wentylacyjnych, do których podłączone jest urządzenie. Jeśli są one dłuższe niż 1,5 m, najlepszy będzie wentylator o przepływie mieszanym lub odśrodkowym.
 • Po zakończeniu pracy koniecznie sprawdźmy, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z instrukcją. Nieścisłości, szczególnie jeśli chodzi o podłączenie do prądu, mogą mieć naprawdę fatalne skutki.
 • Należy zachować szczególną ostrożność, gdy montujemy wentylator w pobliżu wanny lub prysznica. Według europejskich norm budowlanych urządzenie zasilane prądem o napięciu 220 V musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1,25 m od zasięgu reki osoby kapiącej się. W przeciwnym razie ryzyko kontaktu z wodą jest zbyt duże.
 • Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wykonać instalację w odległości mniejszej niż określone przepisami 1,25m, wówczas warto wybrać wentylator niskonapięciowy. Większe bezpieczeństwo zagwarantuje wentylator zasilany prądem o napięciu 12V wraz z transformatorem (transformator musi jednak być umieszczony dalej niż 1,25 m od zasięgu ręki osoby kapiącej się). Innym rozwiązaniem jest instalacja wentylatora kanałowego. Należy pamiętać jednak, aby umieścić go jak najdalej w kanale wentylacyjnym.
 • W wypadku pomieszczenia nieogrzewanego, np. strychu warto zwrócić uwagę na to, jak poprowadzone są kanały wentylacyjne z którymi integrowany jest wentylator. Jeśli prowadzą pionowo, wówczas muszą być zainstalowane poniżej punktu skraplania.
 • Jeśli są poprowadzone poziomo, wówczas zainstalujmy je tak, aby były nachylone pod lekkim kątem. Dzięki temu skraplanie odbywać się będzie na zewnątrz budynku.
 • Zimą z budynku wydobywa się ciepłe powietrze. Skraplając się, może spowodować nieestetyczne przebarwienia w okolicy wentylatora w ścianie zewnętrznej. Aby tego uniknąć, zamontujmy kanał wentylacyjny nachylając go pod kątem. Ułatwi to odprowadzanie skroplin bez groźby zabrudzenia ściany.
 • Zużyte powietrze wentylacyjne powinno być odprowadzone przez komin, razem z produktami spalania powstałymi w wyniku ogrzewania budynku zimą

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

 • Kinkiet Wire Kolor

 • Lampa stołowa Maja Black

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje