Start Arrow OgródArrow Gdzie zastosować cegłę brukową?

Gdzie zastosować cegłę brukową?

Wymyślna, biała ścieżka w ogrodzie, trwały i zawsze suchy podjazd do garażu, eleganckie, bezpieczne schody do domu – to wszystko można łatwo ułożyć z klinkierowej cegły brukowej.

Klinkierowa cegła brukowa nie zmienia swego wyglądu i wytrzymałości ani pod wpływem wysokich temperatur, wody ani upływu czasu. Jest mrozoodporna i w pełni bezpieczna dla środowiska. Jej podstawowym składnikiem jest naturalna glina, a kolor cegły uzyskuje się w procesie wypalania, a nie sztucznego barwienia. Nie ma więc obaw, że do ziemi przenikną jakiekolwiek szkodliwe substancje chemiczne.

fot. Roben

fot. Roben

Ten materiał łatwo można połączyć z innymi równie naturalnymi takimi jak granit, żwir czy drewno. Daje to szansę realizacji nawet najwymyślniejszych projektów zagospodarowania ogrodu, tarasu czy podjazdu do domu.

Siedem ciężarówek na jednej cegle

Nawierzchnie wyłożone cegłą brukową potrzebują odpowiedniego podłoża, które amortyzuje dodatkowe obciążenia i zabezpiecza przed powstawaniem nierówności. O wytrzymałości tego materiału świadczy fakt, że jedna cegła brukowa może wytrzymać obciążenie równe 7 załadowanym samochodom ciężarowym (nacisk 170 N/mm2). Warunkiem jest jednak odpowiednio wykonana podbudowa. Przy ścieżkach przeznaczonych tylko dla ruchu pieszego wystarczy warstwa nośna o grubości od 15 do 20 cm z tłuczenia i żwiru o uziarnieniu ok. 32 mm.

fot. Roben

fot. Roben

Czego dusza zapragnie

Cegły brukowe mają wiele zastosowań. Można z nich układać ścieżki ogrodowe, podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy, schody, obłożyć nimi krawędzie nawierzchni czy zakończenia murków ogrodzenia.

Czy wiesz, że …
Przebudowa powierzchni z klinkierowej cegły brukowej nie nastręcza żadnych problemów. Trwałość materiału powoduje, że można go wielokrotnie usuwać i układać na nowo.

Autor: Röben Ceramika Budowlana

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED