Start Arrow OgródArrow Gerbera doniczkowa. Jej uprawa i pielęgnacja

Gerbera doniczkowa. Jej uprawa i pielęgnacja

Gerbera doniczkowa to piękna roślina, która przypomina duże stokrotki. Zazwyczaj występuje w pastelowych barwach. Co ciekawe, kwiat ten oczyszcza powietrze we wnętrzu. Jest niestety trudny w uprawie. Sprawdź, jak o niego dbać…

Miejsce gerbery doniczkowej 

Gerbera doniczkowa lubi miejsca nasłonecznione. Pamiętaj jednak, aby nie narażać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. W okresie zimowym gerbera przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy zapewnić jej niższą temperaturę, oscylującą pomiędzy 8 a 12 stopni Celsjusza. Latem zaś optymalna temperatura dla gerbery wynosi od 16 do 24 stopni Celsjusza. 

Podlewanie 

Gerberę doniczkową należy podlewać obficie raz na jakiś czas. Pamiętaj, aby zasilać tę roślinę wodą wówczas, kiedy podłoże będzie lekko wilgotne. Nie narażaj rośliny na suszę oraz zbytnią wilgotność, która sprzyja rozwojowi chorób. Co ważne, podlewając gerberę, uważaj, aby nie zamoczyć wnętrza rozety. 

Podłoże dla gerbery doniczkowej 

Roślina ta doskonale rozwijać się będzie w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Zadbaj o to, aby podłoże było przepuszczalne oraz dobrze napowietrzone. Doskonałą ziemią dla gerbery doniczkowej jest mieszanka ziemi uniwersalnej, kompostowej oraz torfu.

Nawożenie 

Roślinę tę należy nawozić od marca do września nawozem wieloskładnikowym z dodatkiem mikroelementów. Co ważne, gerbery należy nawozić raz albo dwa razy w tygodniu. 

Pielęgnacja gerbery doniczkowej

Regularna pielęgnacja gerbery doniczkowej, gwarantuje jej piękny wygląd przez cały okres kwitnięcia. O czym należy więc pamiętać? O systematycznym usuwaniu zżółkłych liści oraz nadmiaru liści z rozety, a także przekwitłych kwiatostanów. Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, zraszaj ją wodą (w szczególności w słoneczne i letnie dni). 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 12, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty