Start Arrow InstalacjeArrow Gniazdka wtykowe bezpieczne dla dzieci

Gniazdka wtykowe bezpieczne dla dzieci

Gniazdka wtykowe bezwzględnie należy zabezpieczyć przed ciekawskimi rączkami najmłodszych członków rodziny.

O tym, czy kolorowe, świecące zaślepki spełnią swoją rolę i o innych rozwiązaniach bezpiecznych dla naszych dzieci, mówią eksperci z Grupy ENERGA:

20 proc. ofiar śmiertelnych porażeń prądem stanowią dzieci. Dlatego należy dbać o sprawność i odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Powinniśmy również pomyśleć o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych, które znajdują się w każdym pomieszczeniu. Bardzo wiele dzieci ulega porażeniom wkładając różnorakie przedmioty w otwory gniazdka.

(Warto się zastanowić nad zakupem gniazd z fabrycznymi zaślepkami. Są one tak skonstruowane, by uniemożliwić włożenie jakiegokolwiek przedmiotu tylko w jeden otwór gniazdka.)

Jak należy zabezpieczyć gniazdko?

Do wyboru mamy kilka możliwości. Możemy kupić zaślepkę na gniazdka. Dziecko nie zdoła jej wyciągnąć, ponieważ do otwarcia zaślepki konieczne jest użycie kluczyka, w który jest wyposażona. W sprzedaży dostępne są również proste gniazda z uchylną odsłoną. Ale te stanowią utrudnienie tylko dla najmłodszych dzieci, kilkunastomiesięczny maluch już sobie z nimi poradzi. Warto się zastanowić nad zakupem gniazd z fabrycznymi zaślepkami. Są one tak skonstruowane, by uniemożliwić włożenie jakiegokolwiek przedmiotu tylko w jeden otwór gniazdka. Nie można również wsunąć w nie miękkich drutów i innych elastycznych przedmiotów. Wybór jest duży, a rozmaita estetyka gniazd pozwala dobrać wzór odpowiedni do różnego typu pomieszczeń.

A czy warto korzystać z zaślepek, które świecą po włożeniu do gniazdka?

W tym przypadku zdania są podzielone. Z pewnością dzieci obawiające się samotnego przebywania w ciemności ucieszą się z podobnego rozwiązania. Ale zabawka w gniazdku może je zachęcać do eksperymentowania z prądem.

Gniazdka w łazience również stanowią zagrożenie.

Tylko wówczas, gdy niewłaściwie się z nich korzysta. Gniazda w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy garaż powinny być zabezpieczone przed wodą. Przeznaczone do tego gniazda hermetyczne i bryzgoszczelne kosztują już od kilku złotych, a są bardzo skuteczne. Pamiętajmy również, że zgodnie z Prawem budowlanym obwody w tych pomieszczeniach muszą być dodatkowo zabezpieczone wyłącznikami przeciwporażeniowymi.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty