Start Arrow Budowa domuArrow Gonty bitumiczne: lekkie i tanie pokrycie na remontowane dachy

Gonty bitumiczne: lekkie i tanie pokrycie na remontowane dachy

Gonty bitumiczne to jeden z najtańszych sposobów na nowe pokrycie dachu, cena za metr kwadratowy poszycia waha się w granicach 20-40 zł. Ich mały ciężar powoduje, że jest to atrakcyjne rozwiązanie na remontowane dachy. Łatwo się je montuje, konserwuje, a wygląd gontów – dotychczas najpoważniejsza wada – staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Gonty bitumiczne to materiał, którego podstawę stanowi warstwa nośna z osnowy z włókna szklanego nasączona bitumem modyfikowanym. Warstwę wierzchnią stanowi atrakcyjna wizualnie posypka mineralna lub ceramiczna, która dodatkowo chroni pokrycie przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz przed przegrzewaniem się.

(Gonty bitumiczne najczęściej występują w kolorze czerwonym, brązowym, granatowym czy w odcieniach szarości.)

Niewątpliwą zaletą gontów jest ich mała waga – metr kwadratowy dachówki bitumicznej waży od 7 do 16 kg – i bardzo wysoka elastyczność, która umożliwia stosowanie ich na najbardziej nawet skomplikowane projekty dachów, o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni. Gontami wykańcza się również takie elementy, jak lukarny czy wole oczy, okna dachowe czy miejsca wokół kominów. Na szczytach, kalenicy i nad rynną gonty można zastąpić profilowanymi elementami bitumicznymi. Układanie gontów ułatwia również ich prosta obróbka – są miękkie, łatwe do kształtowania, zginania czy przycinania.

Montaż gontów bitumicznych

Montaż gontów bitumicznych jest bardzo prosty, a co ważne – nie generuje zbyt dużej ilości odpadów materiałów. Pocięte pasy gontów bitumicznych przykleja się na zakład do sztywnego poszycia, a potem przybija gwoździami ocynkowanymi. Prawidłowe przybicie gontów ma wpływ na szczelność i trwałość dachu. Dla ułatwienia montażu, producenci oznaczają na materiale zarówno linię zakładu, jak i miejsca wbicia gwoździ. Dodatkowo, na krawędziach gontów naniesiona jest warstwa samowulkanizująca się, która pod wpływem temperatury trwale skleja krawędzie.

(Do mocowania gontów należy używać gwoździ cynkowanych – papowych. Niedopuszczalne jest stosowanie zszywek.)

Podkład pod gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne z uwagi na swoją elastyczność układane są nie na łatach, ale na sztywnym poszyciu, zwykle wykonanym z płyt OSB o grubości 18 mm (przy rozstawie krokwi co 600 mm) lub o grubości 22 mm (przy rozstawie krokwi co 1000-1100 mm).  Często wykonywane jest również pełne deskowanie o grubości 25 mm, z połączeniem desek na “pióro i wpust”, co zapobiega odkształceniom powstałym w wyniku ruchów więźby dachowej.

W przypadku dachów o kącie nachylenia poniżej 20 stopni, sztywne poszycie pokrywa się dodatkowo warstwą papy podkładowa oxydowanej, zbrojonej welonem szklanym.

Konserwacja i trwałość pokrycia

Prawidłowo zamontowane pokrycie bitumiczne, jest trwałe i niekłopotliwe w pielęgnacji. Co ważne, zaletą gontów bitumicznych jest również to, że są ciche i nie odbijają kropel deszczu nawet podczas silnej ulewy, wpływają więc na komfort mieszkania np. na poddaszu.

Porośnięte glonami czy mchem gonty wystarczy pokryć specjalnym preparatem. Nie należy jednak gontów czyścić mechanicznie, gdyż może to uszkodzić posypkę, chroniącą materiał. W czasie przeglądu dachu, konserwacji czy napraw po pokryciu należy chodzić w miękkim obuwiu i rezygnować wchodzenia na dach w bardzo upalne dni.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 16, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

lsadowski Odpowiedz 2016-04-26 14:20:22

Ja używałem i jak najbardziej mogę polecić. Z modelem Everest akurat nie miałem styczności, ale BP MANOIR bardzo się u mnie sprawdza, szczególnie, że jest to jedyny taki który widziałem, a sporo się tych gontów naoglądałem :P Są baardzo odporne no i dożywotnia gwarancja, więc sądze, że warto się zdecydować :)

BystryPotok Odpowiedz 2016-04-05 10:19:29

Zastanawiam się nad gontami i nie wiem jakie wybrać. Mój dekarz poleca mi gonty BP , bodajże Everst. Nie wiem czy się na nie zdecydować. Niby szybciej się je kładzie, mniejsze ryzyko przeciekania i niby że dobre uszczelnienie. Nie wiem czy zaufać. Wydają się dobre, ale używał ktoś ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Obejrzyj zdjęcia domowników