Start Arrow Budowa domuArrow Gonty bitumiczne na dachach domów drewnianych

Gonty bitumiczne na dachach domów drewnianych

Gonty bitumiczne to tanie i lekkie pokrycie dachowe. Stanowią atrakcyjne rozwiązanie na remontowane dachy starych domów z drewna, a ich coraz bardziej atrakcyjny wygląd i dostępność w wielu kolorach sprawiają, że inwestorzy chętnie wybierają je także na pokrycie nowo budowanych dachów.

Niewątpliwą zaletą gontów jest ich mała waga – metr kwadratowy dachówki bitumicznej waży od 7 do 16 kg – i bardzo wysoka elastyczność, która umożliwia stosowanie ich na najbardziej nawet skomplikowane projekty dachów, o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni.

Niewątpliwą zaletą gontów jest ich mała waga – metr kwadratowy dachówki bitumicznej waży od 7 do 16 kg – i bardzo wysoka elastyczność, która umożliwia stosowanie ich na najbardziej nawet skomplikowane projekty dachów, o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni.

Gonty bitumiczne to odpowiednio uformowane pasy papy asfaltowej, długości około 1 m, szerokości 32-34 cm i grubości do 5 mm, układane na szczelnym deskowaniu. Mają niewielką masą, a kąt nachylenia dachu pokrytego gontami bitumicznymi może być niewielki.

Zaletą domów drewnianych jest m.in. szybkość budowy. Decydując się na bitumiczne pokrycie dachu domu z drewna, również roboty dekarskie możemy wykonać w stosunkowo krótkim terminie. Montaż gontów bitumicznych jest bowiem prosty, a ich duża elastyczność sprawia, że świetnie nadają się do krycia dachów o skomplikowanej formie. Co istotne, montaż gontów nie generuje zbyt dużej ilości odpadów materiałów, przez co koszt pokrycia rozbudowanej połaci dachu jest relatywnie niższy.

Dom w technologii szkieletowej pokryty dachem bitumicznym (projekt MD L-38 szkielet)

Za wyborem gontów bitumicznych najczęściej przemawia ich mały ciężar i niewysoka cena.
(projekt MD L-38 szkielet)

Domy z drewna to często dekoracyjne dworki, na dachach których zaprojektowane są ozdobne lukarny czy wole oczy. Gonty bitumiczne są miękkie, łatwe do kształtowania, zginania czy przycinania, więc wykańczanie newralgicznych elementów dachów jest łatwe. Na szczytach, kalenicy i nad rynną gonty można zastąpić profilowanymi elementami bitumicznymi.

Gonty komponują się z tradycyjną zabudową domów z drewna (projekt ARX D176- ANNA WERSJA DREWNIANA)

Gonty komponują się z tradycyjną zabudową domów z drewna
(projekt ARX D176- ANNA WERSJA DREWNIANA)

Szczelność i trwałość dachu bitumicznego zależy w dużej mierze od prawidłowego montażu gontów. Na materiale zaznaczona jest zarówno linia zakładu, jak i miejsca wbicia gwoździ, którymi przyklejone gonty przybija się na zakład do sztywnego poszycia. Na krawędziach gontów naniesiona jest warstwa samowulkanizująca się, która pod wpływem temperatury trwale skleja krawędzie, stanowiąc dodatkową ochronę przed nieszczelnościami.

Pokrycia bitumiczne można stosować na dachy o różnym kącie nachylenia i skomplikowanej architekturze. (projekt DP chmielniki małe dw)

Pokrycia bitumiczne można stosować na dachy o różnym kącie nachylenia i skomplikowanej architekturze.
(projekt DP chmielniki małe dw)

Dachy drewnianych domów budowanych pod miastem, w sąsiedztwie lasów i łąk narażone są porośnięcie glonami czy mchem. Gonty można łatwo wyczyścić z narośli, stosując odpowiednie preparaty. Zabrudzeń nie należy jednak usuwać mechanicznie, gdyż może to zniszczyć posypkę, którą pokryte są gonty. Atrakcyjna wizualnie posypka mineralna lub ceramiczna nie tylko zdobi dachy bitumiczne, ale dodatkowo chroni pokrycie przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz przed przegrzewaniem się.

Gonty bitumiczne to materiał, którego podstawę stanowi warstwa nośna z osnowy z włókna szklanego nasączona bitumem modyfikowanym. Warstwę wierzchnią stanowi atrakcyjna wizualnie posypka, która chroni materiał.

Gonty bitumiczne to materiał, którego podstawę stanowi warstwa nośna z osnowy z włókna szklanego nasączona bitumem modyfikowanym. Warstwę wierzchnią stanowi atrakcyjna wizualnie posypka, która chroni materiał.

Domy drewniane z poddaszem użytkowym najczęściej przewidują sypialnie na górnej kondygnacji. Zaletą gontów bitumicznych jest również to, że są ciche i nie odbijają kropel deszczu nawet podczas silnej ulewy, wpływają więc na komfort mieszkania właśnie na poddaszu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 16, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariusz Odpowiedz 2016-06-23 15:08:26

Gont to bardzo praktyczne pokrycie dachowe. Też zakładałem u siebie na dach i dekarz doradził mi kupno od BP Gonty, bo według niego mają najlepsze na rynku. Wybraliśmy gont manoir. Nie widzieliśmy takiego u konkurencyjnych firm. Fajnie wygląda i na razie się sprawdza :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Obejrzyj zdjęcia domowników