Start Arrow Budowa domuArrow Gotowe projekty domów 2016. Kiedy można budować na podstawie zgłoszenia?

Gotowe projekty domów 2016. Kiedy można budować na podstawie zgłoszenia?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to bardzo atrakcyjna alternatywa dla projektów tworzonych na indywidualne zamówienie. Ich różnorodność, zarówno pod względem typu zabudowy, jak i stylu architektonicznego, a także możliwości zmian, jakie daje dodatkowa adaptacja, pozwalają inwestorowi dobrać dom idealny do jego potrzeb. W 2016 roku nie wszystkie projekty domów wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy możemy budować dom tylko na podstawie zgłoszenia?

Dotychczas domy jednorodzinne wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Zmieniła to nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która zaczęła obowiązywać od końca czerwca 2015 roku. Obecnie projekty domów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki, na której zostaną wybudowane, wystarczy zgłosić do urzędu. W przypadku gotowych projektów, obszar oddziaływania określa architekt adaptujący.

Jeżeli jednak budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie jest niezbędne.

Jeżeli jednak budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie jest niezbędne.

Dlaczego projekty domów wymagają adaptacji?

Na projekt budowlany, składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę bądź zgłoszeniem budowy, składa się projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki oraz dodatkowe opinie i uzgodnienia. Gotowe projekty domów jednorodzinnych to profesjonalna dokumentacja architektoniczna, wykonana przez uprawnionych architektów, sporządzona jest jednak jednak w oparciu o standardowe warunki glebowe i strefę klimatyczną. Natomiast każdy projekt budowlany dotyczy konkretnego obiektu, stanowiąc indywidualną dokumentację spełniającą wymagania określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – w decyzji o warunkach zabudowy. Dlatego też, aby projekty gotowe mogły być dołączone do wniosku o pozwolenie na budowę, muszą być poddane adaptacji do warunków konkretnej działki.

Adaptacja projektu polega przede wszystkim na dostosowaniu dokumentacji do warunków zabudowy i warunków klimatycznych czy glebowych działki. Na jej etapie możemy również zlecić architektowi wprowadzenie zmian, które dostosują projekt do naszych indywidualnych oczekiwań: zmiana funkcji pomieszczeń, rozmieszczenia okien itp.

Co zawiera projekt budowlany obowiązujący w 2016?

Adaptowane projekty gotowe mogą stanowić część projektu budowlanego, który składa się do wniosku o pozwolenie na budowę lub dołącza do zgłoszenia budowy. Oprócz niego potrzebny będzie projekt zagospodarowania działki. Nie będą nam już potrzebne oświadczenia od dostawców mediów czy od zarządcy drogi, niemniej projekt musi być zgodny z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo – w przypadku braku planu – decyzji o Warunkach Zabudowy, a także wymaganiami ochrony środowiska.

Jakie projekty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?

Jeżeli budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie jest niezbędne. O pozwolenie na budowę musimy się ubiegać również przy budowie domów wielorodzinnych. I nie chodzi tu tylko o bloki mieszkalne. Pozwolenie będzie nam potrzebne także wtedy, gdy planujemy domy dwurodzinne, czyli popularne bliźniaki.

Zgłoszenie nie wystarczy również wtedy, gdy zaplanujemy domy z zabudowie szeregowej – na budowę tych także potrzebne będzie pozwolenie.

Co istotne, jeżeli nasz projekt domu mieści się w granicach działki, sami możemy zdecydować czy tylko zgłaszamy budowę, czy występujemy o pozwolenie na budowę. To drugie rozwiązanie może okazać się korzystniejsze np. w przypadku, gdy budowa domu finansowana jest z kredytu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 11, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty