Dom pasywny ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż dom tradycyjny, budowany w Polsce. Tę energooszczędność zyskujemy dzięki zwiększonej grubości izolacji, która wiąże się z zastosowaniem okien o lepszych parametrach szyb i ramy lub przez zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i odzyskiem ciepła, a także poprzez „otwarcie” domu na południe i „zamknięcie” domu na północ oraz poprzez uzyskanie optymalnej szczelności domu.
Dom pasywny, wbrew ogólnej opinii, nie jest droższy, niż dom ocieplony techniką tradycyjną. W chwili obecnej cena wybudowania domu pasywnego jest porównywalna z wybudowaniem każdego innego domu.
W poniższym artykule przedstawiamy kilka zasad domu pasywnego.
Okna pasywne
Okna pasywne działają jak słoneczne kolektory, które wpuszczają energię słoneczną do domu. Składają się z trzech szyb i dodatkowo ocieplonej ramy. Co ciekawe, wysokiej klasy okna pasywne w zimie więcej energii wpuszczają do budynku niż oddają. W domu pasywnym okna ukierunkowane są na stronę południowa.
Rekuperator
Domy pasywne muszą posiadać wysokiej klasy rekuperator z maksymalnie dużym odzyskiem ciepła. Rekuperator pobiera powietrze z: toalety, łazienki i kuchni. Ciepło, które jest zawarte w tym powietrzu jest wykorzystane po to, żeby świeżo pobrane powietrze z zewnątrz ogrzać i następnie doprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych.
Zalety rekuperatora:
- lepsze powietrze wewnątrz domu niż na zewnątrz,
- świeże powietrze o każdej porze dnia i nocy bez ingerencji domowników,
- zanieczyszczone i nieświeże powietrze jest transportowane na zewnątrz, a świeże powietrze po filtracji do wewnątrz,
- przefiltrowane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń mieszkalnych w przyjemnej temperaturze,
- nie ma przeciągów, powietrze dostarczane do pomieszczeń odznacza się bardzo niską szybkością nawiewu.
Cena domu pasywnego
Dom pasywny kosztuje o około 10-15% więcej w stosunku do domu energooszczędnego lub nawet 15-20% w stosunku do domu źle ocieplonego.
Materiały budowlane
Domy pasywne nie mają określonego materiału, z którego powinny być wybudowane. Nie ma więc znaczenia, czy wybudujemy dom z cegły, betonu czy silikatu. Najważniejsza jest jednak jakość wykonania oraz zgodność z wysokimi parametrami, których wymaga dom pasywny. W Szwecji, Austrii i Niemczech ok. 70% domów pasywnych wykonuje się na bazie różnych konstrukcji nośnych wykonanych z drewna… Dlaczego? Ponieważ uważa się, że drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem, idealnie pasującym do domów pasywnych.
Dodaj komentarz