Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Granice działki – w jakich odległościach budować?

Granice działki – w jakich odległościach budować?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa minimalne odległości od granicy działki sąsiedniej, w jakich można budować dom lub rozbudować istniejący budynek.

Przyjrzyjmy się warunkom i sprawdźmy kiedy budynek może stanąć bliżej niż przewiduje to rozporządzenie.

Ważne – ściana z oknem czy bez?

Jeżeli budujemy domy jednorodzinne, odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 m, gdy ściana usytuowana równolegle do granicy ma okna lub drzwi oraz co najmniej 3 m, gdy ściana usytuowana równolegle do granicy nie posiada otworów okiennych czy drzwiowych.

Jeżeli ściana budynku nie jest usytuowana równolegle – odległości 4 m (ściana z oknem) i 3 m (bez okien) liczona jest od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego, a w przypadku ściany bez okien – od najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

Ważne – chodzi również o okna dachowe!

Należy pamiętać, że konieczność zachowania odpowiedniej odległości od granicy dotyczy również okna dachowego – odległość ta mierzona w poziomie nie może być mniejsza niż 4 m.

Balkony, okapy, schody zewnętrzne – w jakiej odległości?

Co najmniej 1,5 m od granicy mogą być usytuowane takie elementy architektoniczne budynku, jak okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, tarasy czy schody zewnętrzne.

Sprawdź warunki techniczne:

Kiedy można budować w odległości mniejszej niż 3 m?

Możemy usytuować dom bliżej niż 3 m (ale nie bliżej niż 1,5) jeżeli taka możliwość wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzji o warunkach zabudowy.

Dopuszcza się również sytuowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m jeżeli ściana zewnętrzna nowego domu będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej zbliżony do granicy punkt ściany zewnętrznej budynku, który już istnieje, znajdującej się w odległości nie mniejszej niż 3 m. Ważne, by nowo budowany dom:

  • był usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,
  • miał wysokość nie większą niż wysokość budynku, który już istnieje.

Kiedy można budować bezpośrednio przy granicy działki?

Istnieją sytuację, kiedy dom może stanąć bezpośrednio przy granicy działki. Ustalenia takie muszą jednak wynikać z tego, co określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy.

Sprawdź:

Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

  • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
  • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Uwaga!

W obu przypadkach – budowa bezpośrednio przy granicy, jak i z zachowaniem odległości 1,5 m – chodzi o ścianę bez otworów okiennych lub drzwiowych, a istniejący budynek to nie tylko ten, który jest już wybudowany, ale również ten, dla którego została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zenon Odpowiedz 2015-04-01 14:30:31

Artykuł wart przeczytania szczególnie przed zakupem działki i projektu domu. Sam się dziwiłem kiedy się okazało, że mój wymarzony dom musi stanąć w trochę innym miejscu niż chciałem, ze względu właśnie na zachowanie odpowiednich odległości.

Parametry domu: co warto wiedzieć przed wyborem projektu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-13 00:18:17

[...] Więcej o budowie w granicach działki można przeczytać w artykule: Granice działki – w jakich odległościach budować? [...]

Budynek gospodarczy przy domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-27 12:52:09

[...] Zabudowa siedliskowa na działce rolnej Działki rolne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów planujących budowę... więcej    Przebudowa Domu – jakie formalności są wymagane? Projekt zagospodarowania działki Pozwolenie na użytkowanie budynku Projekt budowlany a gotowa dokumentacja Granice działki – w jakich odległościach budować? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty