Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki do sypialni – zdrowie, komfort i design

Grzejniki do sypialni – zdrowie, komfort i design

Sypialnia to miejsce, w którym ze szczególną troską należy zadbać o odpowiednią temperaturę, poziom nawilżenia powietrza i wentylację. Do pełni relaksu i komfortu potrzebny jest również odpowiedni wystrój wnętrza. Wybierając grzejniki do sypialni nie zapominajmy więc o nowoczesnych kaloryferach dekoracyjnych.

Na co zwracać uwagę wybierając grzejnik do sypialni?

Miejsce montażu grzejnika

Grzejniki należy montować w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła. Dlatego też najczęściej instaluje się pod oknami. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu. Grzejników nie należy również zastawiać ciężkimi meblami, gdyż powietrze nie będzie mogło swobodnie krążyć, a tym samym efektywność ogrzewania zostanie ograniczona.

Warto więc tak zaaranżować wnętrze, by grzejnik znajdował się możliwie najdalej od łóżka. Po pierwsze właśnie ze względu na zapewnienie urządzeniu odpowiedniej przestrzeni do pracy, a po drugie bliskość grzejnika może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Regulacja temperatury

W sypialni temperatura powinna być niższa o ok. 2 stop. C niż w pozostałych wnętrzach. Warto również obniżać jej wartość w ciągu dnia, gdy przebywamy w pracy czy zajmujemy się pracami domowymi w kuchni czy salonie (innej temperatury wymaga oczywiście sypialnia rodziców, a innej sypialnia dziecka, w której najmłodszy domownik nie tylko śpi, ale również się uczy, bawi i przyjmuje kolegów).

Regulację temperatury umożliwią grzejniki z termostatami, umożliwiającymi ustawienie lub zmianę parametrów pracy urządzenia zgodnie z naszymi upodobaniami i potrzebami.

Różne modele termostatów pozwalają nam na bardziej zaawansowane sterowanie temperaturą. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności w domu, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Zawór grzejnika zamyka się automatycznie również gdy otwieramy okno, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii. Warto pamiętać, że już obniżenie temperatury w domu o jeden stopień C pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 5%.

Nawilżanie powietrza

Dla komfortu snu i naszego zdrowia, w sypialni należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Najprostszym sposobem jest wieszanie pojemników z wodą przy grzejniku, wypieranym jednak przez bardziej skuteczne elektryczne nawilżacze powietrza.

Jeżeli w sypialni zainstalowany jest grzejnik płytowy, nie należy nań kłaść na przykład mokrych ręczników w celu nawilżenia powietrza! Na górze urządzenia znajdują się bowiem otwory, przez które ciepłe powietrze się wydobywa  – zasłonięcie ich wpływa niekorzystnie na pracę grzejnika.

Estetyka urządzeń

(Nowoczesna elegancja szklanego panelu doskonale współgra z modnymi, nowoczesnymi sypialniami. Na zdjęciu szklany grzejnik panelowy Dimplex Girona, fot. Glen Dimplex)

(W sypialni, gdzie śpimy należy wybrać pastelowe i przytłumione, spokojne kolory. Jednak warto przełamać tą konwencję i postawić czasem na mocniejszy kolor, chociażby na jednej ze ścian. Na jej tle doskonale prezentować się będzie nowoczesny grzejnik o ciekawym designie. Na zdjęciu grzejnik Solius z systemem ASP eliminujący zjawisko cyrkulacji kurzu, fot. Atlantic Polska)

(Umiejętnie dobrany i ciekawie zaprojektowany model podkreśli charakter pomieszczenia. Urządzenia grzewcze nie muszą psuć walorów urządzanego wnętrza. Na zdjęciu nagrodzony prestiżową nagrodą RedDot Design Award 2012 grzejnik Fina, fot. Zehnder Polska)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 3, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Urządzamy sypialnię w jednym kolorze | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-18 12:44:44

[...] chodzi o wystrój sypialni, bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorów. To, jakie barwy wybierzemy, znacząco wpływa na [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black