Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki do wnętrz z dużymi przeszkleniami

Grzejniki do wnętrz z dużymi przeszkleniami

Duże przeszklenia łączą dom z ogrodem, a w mieszkaniach wypełniają wnętrza światłem. I choć stają się coraz popularniejsze, zarówno wśród osób budujących dom jednorodzinny, jak i deweloperów stawiających nowe osiedla, to wnętrza z przeszkloną ścianą wymagają pomysłowej aranżacji, a co ważniejsze – dobrego projektu instalacji grzewczej.

Efektywne ogrzewanie domu czy mieszkania zależy nie tylko od odpowiednio dobranej mocy grzejników, ale również ich prawidłowego rozmieszczenia. Najlepszy efekt osiągniemy montując grzejnik pod oknem, czyli tam, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję, dzięki czemu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu.

Co jednak w przypadku, gdy w mieszkaniu znajdują się duże okna balkonowe i nie ma możliwości montażu pod nimi grzejników? Jeżeli przeszklenie nie zajmuje całej ściany, kompromisem staje się montaż dwóch mniejszych grzejników po obu stronach przeszklenia.

W przypadku otwartych przestrzeni z przeszklonymi ścianami optymalnym rozwiązaniem wydaje się być ogrzewanie podłogowe. To jednak niekiedy może utrudnić wybraną aranżację wnętrza. Meble, ustawione najczęściej na środku pomieszczenia (by nie ograniczały dostępu do okna) powinny być na kilkucentymetrowych nóżkach, aby nie hamowały przepływu ciepła. Warto pamiętać również, że na ogrzewanie podłogowe najczęściej układa się płytki ceramiczne, co nie jest zbyt popularną posadzką w salonach. Z uwagi na to, że podłoga jest grzejnikiem, nie możemy również udekorować wnętrza fantazyjnym dywanem.

Alternatywne ogrzewanie przeszklonych pomieszczeń

  • Grzejniki kanałowe

Alternatywą dla ogrzewania podłogowego są estetyczne i niemalże niewidoczne grzejniki kanałowe. Montuje się je podobnie, jak standardowe grzejniki płytowe, pod oknem, ale w podłodze, przez co nie utrudniają dostępu do okna. Dyskretny montaż grzejników kanałowych w żaden sposób nie wpływa na aranżacje wnętrza, gdyż widocznym elementem jest tylko kratka, przykrywająca grzejnik, którą można dopasować do rodzaju i koloru podłogi. Co istotne, grzejniki kanałowe można instalować w każdej posadzce, nie ma znaczenia czy zdecydujemy się na podłogę drewnianą, płytki czy panele.

(Grzejniki kanałowe nie utrudniają dostępu do okna, a zdejmowana kratka umożliwia czyszczenie urządzenia z piasku, naniesionego z zewnątrz. fot. archiwum DOM.pl)

Grzejniki kanałowe działają na zasadzie konwekcji – wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Mogą również działać na zasadzie konwekcji wymuszonej przez zainstalowany w grzejniku wentylator, który zwiększa wydajność urządzenia (z uwagi na wydawany przez wentylator dźwięk nie jest to rozwiązanie polecane do sypialni).

( Grzejniki kanałowe montuje się w specjalnym "wannach" pod poziomem podłogi. fot. archiwum DOM.pl)

  • Grzejniki montowane do podłogi

Innym rozwiązaniem do wnętrz z dużymi przeszkleniami są grzejniki konwektorowe stojące, montowane do podłogi „na nóżkach”, również – jak sama nazwa wskazuje – działające na zasadzie konwekcji. Choć nie są już tak nieinwazyjne, jak ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe, to jednak dostępne w bogatej palecie kolorów i z różnymi dodatkowymi akcesoriami, można je łatwo wkomponować w aranżację wnętrza.

(Grzejniki montowane do podłogi sprawdzą się przede wszystkim w dużych wnętrzach czy przestrzeniach, łączących funkcje kilku pomieszczeń. fot. archiwum DOM.pl)

(W małych wnętrzach dobrze sprawdzą się krótsze grzejniki konwektorowe, ustawione przed nieotwieralną częścią przeszklenia. fot. grzejnik Aura marki Purmo)

Te grzejniki są od góry osłonięte kratką, przez które wydobywa się ciepło. Dzięki konwekcji, czyli wydmuchiwania ciepłego powietrza w górę, szyby nie pokrywają się rosą. Cyrkulacja powietrza, którą wymusza konwekcja, unosi jednak także pył i kurz, który osiada w niedalekim otoczeniu urządzenia. Dlatego grzejniki konwektorowe nie polecane są do mieszkań alergików czy astmatyków.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Edek Odpowiedz 2015-04-24 15:43:24

Grzejniki kanałowe to niemal idealne rozwiązanie. Jest tylko jedno ale czy tam nie zbiera się kurz i wszelkie inne drobne śmieci? Jestem ciekaw opinii użytkowników, którzy takowe grzejniki posiadają.

Ogrzewanie kuchni: jaki grzejnik wybrać do kuchni? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-13 01:44:48

[...] nowoczesnych blokach mieszkalnych, dobrym rozwiązaniem będą estetyczne i niemalże niewidoczne grzejniki kanałowe. Montuje się je podobnie, jak standardowe grzejniki płytowe, pod oknem, ale w podłodze, przez co [...]

5 nowoczesnych grzejników z dodatkowymi funkcjami | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-17 02:25:05

[...] Grzejniki do wnętrz z dużymi przeszkleniami W przypadku otwartych przestrzeni z przeszklonymi ścianami optymalnym rozwiązaniem... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty