Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki elektryczne – konwekcja czy promieniowanie?

Grzejniki elektryczne – konwekcja czy promieniowanie?

Najtańszym sposobem przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest konwekcja, która opiera się na cyrkulacji powietrza, promieniowanie to metoda pośrednia, zarówno kosztowo, jak i jeśli chodzi o komfort użytkowania. Grzejniki radiacyjne natomiast są najdroższe, ale za to komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywany do tego, jaki dają standardowe grzejniki z wodnego systemu C.O.

Czym różnią się te 3 sposoby przekazywania powietrza, jakie mają wady i zalety? Wyjaśnia ekspert z  firmy Atlantic Polska:

Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia.

Niestety zjawisko cyrkulacji dotyczy też kurzu, pyłków i roztoczy w ogrzewanym powietrzu w pomieszczeniu oraz ich osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia (ważne szczególnie dla alergików i astmatyków).

(Ceny elektrycznych grzejników konwekcyjnych zaczynają się od ok. 300 zł brutto. fot. Atlantic Polska)

Promieniowanie to drugi ze sposobów przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne. W przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej samej ilości energii, zdecydowanie zwiększając nasze poczucie komfortu.

Grzejniki promieniujące wykorzystują w swej pracy efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal cieplnych, swym charakterem zbliżonych do promieniowania słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek. Promieniowanie to rozprzestrzenia się w linii prostej, pozwalając na przejmowanie wytworzonego ciepła przez nas samych oraz przedmioty z naszego otoczenia, zapewniając również niewielką różnicę temperatur między podłogą a sufitem.

Ich kolejną przewagą nad konwektorami jest to, że lepiej nagrzeją wysokie pomieszczenia.

(Promienniki są droższe lub dużo droższe od konwektorów, fot. Atlantic Polska)

Radiacja to najmłodsza, najnowocześniejsza, ale i najdroższa technologia. Radiatory w swej pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji.

Grzejniki te emitują łagodne i otaczające ciepło w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Wykonane ze specjalnych materiałów, wykorzystują całą powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu. Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny z komfortem, jaki daje nam standardowo stosowany wodny system Centralnego Ogrzewania.

(Ceny grzejników radiacyjnych mogą wynieść kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, fot. Atlantic Polska)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do mieszkania alergika? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-05 09:15:36

[...]    Szukasz oszczędności? Poznaj zasady wyboru i montażu grzejników Grzejniki elektryczne – konwekcja czy promieniowanie? Kotłownia z kotłem na gaz płynny Zasada działania gruntowej pompy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje